856 (455) 2008-06-06 - 2008-06-12

Dla miłośników historii Gdyni - nowe informatory

Mamy miłą wiadomość dla wszystkich, którzy interesują się historią Gdyni, a zarazem lubią z bliska oglądać zabytki mając w ręku rzetelne i przystępnie napisane informacje...
Oto bowiem dla nich Urząd Miasta Gdyni wydał kolejne dwa bezpłatne foldery z cyklu „Krótka wędrówka po zabytkach Gdyni". (Cykl ten zapoczątkowała w ubiegłym roku wędrówka po Śródmieściu).
I tak - pierwszy przewodnik opisuje historię Kolibek i całego zespołu dworsko - parkowego. Możemy na historycznych zdjęciach obejrzeć dwór i porównać ze stanem obecnym (przynajmniej - z zewnątrz). Kolibki to dawna posiadłość m.in. Wejherów, Sobieskich i Przebendowskich. Zachowały się tu dwór i stajnia z XIX w. oraz park z wiekowymi drzewami, w tym z dębem nazywanym imieniem Marysieńki Sobieskiej.
Od kilku lat trwa rewaloryzacja parku, który jest otwarty dla publiczności. Od dwóch lat dbywają się tu - w naturalnej scenerii - imprezy których charakter konweniuje z tutejszą przyrodą (np. Dary Ziemi, Ogrody oraz koncerty etno w ramach festiwalu Globaltica).
Z drugiego folderu dowiemy się jak powstała bateria w Gdyni Redłowie i gdzie dokładnie w redłowskim rezerwacie rozmieszczone są stanowiska artyleryjskie, jak tam dotrzec itd. Bateria artyleryjska w Redłowie powstała pod koniec lat 40. XX w., jako zespół broniący portu wojennego przed atakiem z morza. Analogiczne baterie z działami wycelowanymi w morze, powstały także przy innych portach polskiego wybrzeża. Bateria redłowska, położona malowniczo na klifowym brzegu, jest z nich najlepiej zachowana.
Od kilku lat, na wiosnę stanowiska z armatami są porządkowane przez miłośników fortyfikacji przy współpracy z Marynarką Wojenną i Urzędem Miasta Gdyni. W tym roku opieki nad baterią podjęła się Rada Dzielnicy Redłowo.
8 - stronicowe, poręczne informatory wydane zostały w nakładzie 15 tys. egz. każdy. Opracowało je Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Dostępne są w Miejskiej Informacji Turystycznej na dworcu kolejowym Gdynia Główna i w Bałtyckim Punkcie Informacji Turystycznej, na Molo Południowym (al. Jana Pawła II 1).