856 (455) 2008-06-06 - 2008-06-12

Wystawy

Do 15.06. br. w nowym gmachu Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 oglądać można wystawę prac ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Na poziomie galerii i antresoli pokazane są 93 obrazy i ryciny ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni. Tematyka prezentowanych prac dotyczy Gdyni jako miejsca szczególnie malowniczego, przyciągającego artystyczne talenty.
Osobne miejsce zajął cykl akwareli Zbigniewa Szczepanka, prezentujący Gdynię z lat dwudziestolecia międzywojennego oraz żaglowce m. in. „Dar Pomorza" i „Lwów". Na poziomie antresoli wyeksponowano kolejne odsłony artystycznego portretu miasta: Gdynię portową, rozległe panoramy miasta, Gdynię osiedli mieszkaniowych, Gdynię - okno na świat i kameralną przystań kutrów rybackich. Na wystawie zaprezentowano prace uznanych polskich marynistów i artystów związanych z Gdynią. Oprócz wspomnianego już Zbigniewa Szczepanka, należą do nich m. in.: Marian Mokwa, Antoni Suchanek, Henryk Baranowski, Zbigniew Litwin, Jan Gasiński, Maksymilian Kasprowicz, Kazimierz Ostrowski, Stanisław Rolicz, Stanisław Chlebowski, Maria Wlazłowska-Epstein, Marya Zabłocka, i Mieczysław Filipkiewicz. Najstarsze prace pochodzą z dwudziestolecia międzywojennego, jednak większość prezentowanych obrazów i rycin powstała w drugiej połowie XX wieku, głównie w latach 1950-1985. Koncepcja wystawy: Anna Śliwa. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00 - 17.00.
Bilet normalny 7 zł, ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny.
***
Ośrodek Kultury Kaszubsko - Pomorskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni serdecznie zapraszają do wędrówki po dawnej Gdyni, czyli na wystawę „Gdynia w starych pocztówkach" ze zbiorów Marka Seyda oraz Mirosława Skibniewskiego. Ekspozycja przedstawia skany około 100 archiwalnych pocztówek prezentujących Gdynię do 1939 roku. Można tu znaleźć miejsca powszechnie znane, istniejące do dziś, ale także miejsca mniej znane, których już nie ma. Archiwalne pocztówki w znakomity sposób uwidaczniają tempo zmian, zachodzących w młodej, rodzącej się Gdyni w okresie XX-lecia międzywojennego.
Wystawę można oglądać do 7 czerwca w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 -19.00 w Filii nr 15 MBP w Gdyni przy al. Marszałka Piłsudskiego 18. Wstęp wolny.
***
Do 19 czerwca 2008 w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa akwareli, pasteli i grafiki uczestników „Studium Artystycznego dla Seniorów" przy ZMCh „Polska YMCA" ognisko w Gdyni pt. „Krok po kroku". Prace są efektem zajęć w roku akademickim 2007/2008, których celem było przyswojenie podstawowych zagadnień z dziedziny batiku, malarstwa i rysunku. Zostały wykonane podczas warsztatów plastycznych pod kierunkiem wykładowców - wolontariuszy: mgr Jolanty Smulkowskiej, mgr Wandy Frąckowskiej oraz mgr Teresy Skorupy. „Studium Artystyczne dla Seniorów" dofinansowane jest z budżetu Miasta Gdyni i realizowane przez ZMCh „Polska YMCA" ognisko w Gdyni w ramach programu pn. „Organizacja czasu wolnego 55+". Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Filia nr 18 ul. Kartuska 20 zaprasza na wystawę prac Małgorzaty Karpińskiej pt. „Anioły z ulicy Lnianej". Wystawa trwa do 15 czerwca.
Wstęp wolny.
***
Rada Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana zaprasza do galerii PROFILE w Gdyni, ul. Wojewódzka 7, tel (058) 622 33 11: na wystawę fotografii artystycznej znanego fotografika Adama Matuszewskiego w dniach 14.06. - 06.07. (otwarcie wystawy 13.06, godz.19.00; finisaż 04.07 godz.19.00).
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego i Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zapraszają na wystawę pasteli Marka Kałużnego pt. „Kocham Gdynię". Prace Marka Kałużnego obejrzeć będzie można do 30 czerwca. Arysta uprawia olejne malarstwo sztalugowe, akwarelę, pastel oraz suchy pędzel. W swojej twórczości porusza szeroki wachlarz tematów takich, jak pejzaż, sceny z zagranicznych podróży, przyroda, martwa natura, akt, konie, portret, ale przede wszystkim marynistyka. Polskie morze, klify, nadmorskie pejzaże, łodzie żaglowe, stare kutry rybackie to zagadnienia, dla których inspiracje czerpie z otaczającego go świata, ale i również od wielkich mistrzów marynistyki. Aktualna wystawa prac artysty odbywająca się w Galerii Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini jest poświęcona Gdyni, jej architekturze ludziom i nastrojowość. Obiekty sakralne, widoki uliczek i Basenu Portowego na pierwszy rzut oka przedstawiają codzienne oblicze tego miasta jednak kiedy przyjrzymy się bliżej to możemy dostrzec dynamizm, romantyzm i niepowtarzalny urok. Autor wykonał prace w technice suchego pastelu, utrzymane w monochromatycznym odzieniu sepii i brązu. Taka stylistyka dobrze oddaje nastrój miasta współczesnego, ale jednocześnie nawiązuje do przeszłości i historii miasta. W prezentowanym cyklu przeważają kompozycje wertykalne a całość dopełnia znakomicie dobrana oprawa obrazów.
Galeria Marka Kałużnego w internecie na stronie muzeum: e-fotoplastikon.org.
Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.