858 (457) 2008-06-20 - 2008-06-26

Lato zaczyna się w Gdyni

Świętojańska Carnival - plakat

21 czerwca 2008 r. (sobota) gdynianie i ich goście będą mogli już po raz drugi wziąć udział w niezwykłej artystycznej zabawie „Świętojańska Carnival". Tego dnia centrum miasta, Bulwar Nadmorski opanują barwne parady nieziemskich postaci, ulicznych aktorów i tancerzy, nietuzinkowych muzyków. Na śródmiejskiej plaży będzie można podziwiać oryginalne spektakle teatralne, a na deser - bawić się na trwających niemalże do rana koncertach.
Zabawa rozpocznie się o godz. 16.00 na Placu Kaszubskim - tu swój początek będzie miała wielka uliczna parada brazylijska ulicami Gdyni, taneczno-muzyczna, która przejdzie ulicami Świętojańską i al. Marsz. Piłsudskiego, aż do Bulwaru Nadmorskiego. Zobaczymy kilkanaście egzotycznych grup, między innymi: francuskich perkusistów, tancerzy samby, samby retro i capoeiry, brazylijską rewię, amatorskie szkoły tańca. Parada przerywana będzie krótkimi inscenizacjami o intrygująco brzmiących tutyłach: Kult Wody, Kult Ognia, Kult Słońca i Księżyca, Taniec Miłości i Bogini Sobótki, Kwiat Paproci, Sabat Czarownic...
Dalej artyści przejdą Bulwarem Nadmorskim. Parada teatralna, zdominowana przez efektowne popisy szczudlarzy, około godz. 19.30 dotrze do śródmiejskiej plaży, gdzie gdyński karnawał będzie trwał dalej!
W ramach Sceny na plaży zaprezentują się dwa oryginalne teatry: Teatr Klinika Lalek „Wolimierz" z magicznym spektaklem „Poemat o Słońcu i Księżycu" oraz Teatr Porywacze Ciał z happeningiem wchodzącym w interakcje z widzami, dzięki nietypowym konkursom zainspirowanym znanymi filmami i serialami („Szczęki", Stary człowiek i może", „Słoneczny trol", „Kapitan Nie mo", „Polowanie na czerwony lipiec" i wiele innych).
O godz. 23.00 panowanie nad sceną na plaży przejmą kolejni artyści. Zobaczymy „ognisty" (dosłownie i w przenośni) pokaz Mamadoo Fireshow, wprowadzający widzów w mistyczną aurę Nocy Świętojańskiej. Zagrają też zespoły: Łąki Łan i Wet Fingers. Ostatnie godziny, od 2.00 do 4.00 wypełni set dj'ski Dj Alexa.
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny!
***
„III Nocny Maraton Świętojański" rozgrywany na olimpijskim dystansie - 42 km i 195 m to spektakularne i bardzo widowiskowe przedsięwzięcie. Widowiskowa i malownicza trasa, niepowtarzalny nadmorski klimat oraz tysiące kibiców powodują, że zawodnicy z wielką przyjemnością startują w naszych imprezach, czego dowodem była ponad 500 osobowa frekwencja na I oraz II „Nocnym Maratonie Świętojańskim".
Zapisy rozpoczną się o godz. 10.00 rano i potrwają do 21.30 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Bema. Start biegu o godz. 22.00.
Wszyscy, którzy dobiegną do mety otrzymają szklany medal wykonany ręcznie przez Edytę Barańską. Natomiast tuż przed startem, wśród uczestników tegorocznego Maratonu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe: skuter, 5 dwuosobowych wycieczek do Szwecji oraz obuwie sportowe. Zapraszamy na start tegorocznego maratonu.
Szczegółowe informacje o imprezie: www.gosirgdynia.pl
Warto dodać, że doskonałym świadectwem uznania dla gdyńskiej imprezy są kolejne wyróżnienia nadawane przez polskich maratończyków. W 2002 roku organizator, czyli GOSiR otrzymał certyfikat „Złoty Bieg" za organizacje „I Prokom Maraton Gdynia" na dystansie 75 km, przyznany przez ogólnopolski serwis biegowy maratonypolskie.pl a w 2006 roku uhonorowano go „Filipidesem" za najciekawszą imprezę biegową, którą był „I Nocny Maraton Świętojański".Sukcesy Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zostały również dostrzeżone przez władze miasta Gdyni poprzez wyróżnienie „I Nocnego Maratonu Świętojańskiego" na Gali Sportu Gdyńskiego, jako „Imprezy Roku 2006"!
***
21.06 o godz. 16.00 na plaży Śródmieście w ramach imprezy „Lato zaczyna się w Gdyni"rozpocznie się Parada na wodzie.
Podziwiać będzie można piękne jednostki żaglowe z gdyńskich szkół żeglarskich, które wezmą udział w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni.
***
Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji co roku organizuje kąpieliska strzeżone na terenie Gminy Gdynia, długość strzeżonej linii brzegowej wynosi 600 m. Łącznie w sezonie każdego dnia strzec naszych plaż będzie 34 ratowników, którzy czuwać będą nad bezpieczeństwem wypoczywających plażowiczów na następujących kąpieliskach:
- 200 m Gdynia Śródmieście,
- 200 m Gdynia Redłowo,
- 100 m Gdynia Orłowo
-100 m Gdynia Babie Doły.
Sezon na plażach strzeżonych startuje 21 czerwca i potrwa do 31 sierpnia.
Na każdych 100 m kąpieliska pracować będzie 4 ratowników + 1 ratownik medyczny. Ratownicy są dobrze wyszkoleni oraz wyposażeni w sprzęt motorowodny: 2 ratownicze łodzie motorowe typu Parker 510, 6 - osobowe z silnikiem 60 KM, 1 skuter z platformą ratowniczą, 7 łódek wiosłowych typu BL, 5 kajaków morskich, sprzęt łączności i inne niezbędne wyposażenie, dzięki czemu przygotowani są do przeprowadzenia szybkich i skutecznych interwencji.
W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa i komfortu plażowiczom na plaży Gdynia Śródmieście otwarto kompleks sanitarno - socjalny, w którym znajdują się pomieszczenia dla ratowników wraz z punktem medycznym oraz toalety, natryski i przebieralnie dla plażowiczów.
W sezonie letnim zaplanowanych jest szereg imprez masowych na plażach i w bezpośredniej okolicy, które również zabezpieczane są przez ratowników pracujących na kąpieliskach, dbając o bezpieczeństwo bawiących się osób. M.in. przez cały sezon letni na plaży Gdynia Śródmieście odbywają się turnieje piłki plażowej: siatkówka, piłka nożna, oraz rugby. Turnieje odbywają się w różnych kategoriach wiekowych i są świetną formą aktywnego wypoczynku. Zapraszamy!
Plaże wraz z terenami zielonymi, w sezonie letnim 2008 sprzątane są codziennie ręcznie również codziennie opróżniane są kosze na śmieci na wszystkich plażach. Sprzątanie mechaniczne polegające na przesiewaniu piasku oraz napowietrzanie piasku odbywa się do 15 razy w miesiącu, w zależności od warunków atmosferycznych. Od chwili otwarcia kąpielisk dochodzi jeszcze tzw. sprzątanie dyżurne tzn., w godz. 10.00 - 18.00 pracownicy służb komunalnych, przechodzą całą plażę i na bieżąco sprzątają wszelkie śmieci.
Na plaży Gdynia Śródmieście dodatkową atrakcją jest nowo wybudowany plac zabaw dla dzieci, który cieszy się ogromną popularnością już od minionej jesieni.
***
W związku z organizacją imprez „Lato zaczyna się w Gdyni: Świętojańska Carnival" oraz III Nocnego Maratonu Świętojańskiego 21.06.br. nastąpią ograniczenia w ruchu drogowym na następujących ulicach głównych i przyległych do nich:
- od godz. 14.00 - 16.00 ul. Derdowskiego (od ul. Żeromskiego do pl. Kaszubskiego)
- od godz. 15.00 - 5.00 ul. Świętojańska od pl. Kaszubskiego do al. Marszałka Piłsudskiego (włączając ul. Armii Krajowej)
- od 15.00 - 5.00 al. Piłsudskiego do Bulwaru Nadmorskiego
Odcinek od pl. Kaszubskiego do ul. 10 Lutego zostanie otwarty po przejściu Parady. Równocześnie informujemy, iż zamknięte zostaną następujące parkingi:
- Parking przy Urzędzie Miasta: 20.06 (piątek) od godz. 16.00 do 22.06. do godz. 4.00
- Parking przy Bulwarze Nadmorskim oraz przy ul. Zawiszy Czarnego od dnia 21.06 (sobota) od godz. 4.00 do 22.06 do godz. 4.00
Informacje dotyczące zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej można uzyskać na stronie www.zkm.gdynia.pl