858 (457) 2008-06-20 - 2008-06-26

Na cześć dobrodziejów „Daru Pomorza”

16.06 na „Darze Pomorza" w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania tablicy upamiętniającej fundatorów statku oraz portretu jego „matki chrzestnej" - Marii Janta-Połczyńskiej.
Na tablicy widnieją nazwiska Józefa Wybickiego oraz Leona Janta-Połczyńskiego, członków Komitetu Floty Narodowej w Toruniu, który zakupił „Dar Pomorza" dla Polski. Z kolei portret przedstawia Marię Janta-Połczyńską, która razem z Eugeniuszem Kwiatkowskim uroczyście podnosiła polską banderę na „Darze Pomorza" w 1930 roku. Obraz ufundowali Danuta i Jan Dettlof oraz Stanisława i Daniel Duda.
Uroczystość na „Darze Pomorza" , zapowiada zbliżające się wkrótce obchody 100-lecia statku oraz 70-lecia jego zakupu dla Polski. Po ceremonii nastąpiło wodowanie kolejnego numeru periodyku „Nautologia", prezentacja materiałów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (m.in. artykułów o statkach, których nazwy są związane z Gdynią) oraz przedstawienie I tomu pracy „Administracja morska". Tablicę ku czci fundatorów statku oraz portret „matki chrzestnej" Daru Pomorza będzie można oglądać na pokładzie statku - muzeum.