858 (457) 2008-06-20 - 2008-06-26

Seniorzy - mistrzowie

11.06 br. w siedzibie gdyńskiej YMCA odbyło się IV Gdyńskie Dyktando dla Seniorów.
Tekst dyktanda przygotowała Gabriela Kurpisz-Kasprzak, prowadząca zajęcia z Polszczyzny pięknej i poprawnej na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i podobnie jak w poprzednich edycjach gdyńskich dyktand, wybrała temat związany z Gdynią - bliski mieszkańcom naszego miasta.
Dyktando trudne, finezyjne, nie było co prawda gżegżółki, piegży i białorzytki, ale pojawiły się inne zawiłości polskiej pisowni i interpunkcji oraz ortograficzne figliki.
O tytuł mistrza polskiej ortografii wśród gdyńskich seniorów dzielnie walczyło 36 gdynian.
W jury, któremu przewodniczyła autorka dyktanda, zasiadła Barbara Chylak z korekty „Dziennika Bałtyckiego" i studenci „Polszczyzny pięknej i poprawnej".
Tytuł Mistrza Polskiej Ortografii IV Gdyńskiego Dyktanda zdobył Roman Pacyński. Do niego powędrowała główna nagroda ufundowana przez gdyńską YMCA - puchar zwycięzcy. Wicemistrzem polskiej ortografii został Andrzej Sitek; w nagrodę otrzymał wieczne pióro z wygrawerowanym napisem: wicemistrz polskiej ortografii. Jury przyznało również trzy wyróżnienia. Zdobyli je: Zofia Tokaj i Halina Zawiałow i Jan Kazimierz Kowalski.
Zwycięzcy gdyńskiego dyktanda otrzymali również piękne nagrody książkowe, które ufundował prezydent Gdyni.
Dla wszystkich dyktandowiczów - gdyńska YMCA przygotowała certyfikaty uczestnictwa w IV Gdyńskim Dyktandzie dla Seniorów.
Honorowy patronat nad dyktandem sprawował prezydent Wojciech Szczurek.
Organizatorami IV Gdyńskiego Dyktanda dla Seniorów byli: ZMCh „Polska YMCA" - Oddział w Gdyni i Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

ikona