858 (457) 2008-06-20 - 2008-06-26

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
Wystawa pokonkursowa XXXVII Finału Ludowe Talenty im. Izabelli Trojanowskiej
„Ludowe Talenty" to organizowany już od wielu lat konkurs mający na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży twórczością ludową regionu, kultywowanie tradycji kulturowej Kaszub i Pomorza oraz wyszukiwanie młodych talentów artystycznych. W ramach kilku dziedzin twórczości ludowej m. in. rzeźby, ceramiki, malarstwa na szkle i haftu, uczestnicy przygotowują w szkole dwie prace, oceniane następnie w czterech kategoriach wiekowych przez jury. Efekty artystycznych prób młodych twórców prezentujemy na wystawie pokonkursowej. Na wystawie znalazło się przeszło 500 prac wykonanych różnymi technikami, ukazujących elementy ludowe w nowym ujęciu.
„Moje Pomorze - ziemia, ludzie, wydarzenia"
Na ekspozycji znajdzie się ponad 40 fotografii zgłoszonych do konkursu organizowanego przez Trójmiejską Szkołę Fotografii TSF w Sopocie. W ramach tegorocznej edycji oceniane były prace w kategoriach Ziemia, Ludzie, Wydarzenia oraz Eksperyment twórczy - fotografia jako tworzywo. Jury pod przewodnictwem Witolda Węgrzyna z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oceniło prace i wyłoniło zwycięzców. Otwarcie wystawy połączone z wręczeniem nagród odbyło się 17.06. Obie wystawy czynne do 29.06, wtorek - niedziela, 10.00-17.00
Bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł, oprowadzanie - 20 zł. W piątki wstęp bezpłatny. Bilet w dniu zakupu uprawnia do zwiedzenia wystaw w „Domku Abrahama" i sali wystawowej MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini".
***
Od 20.06 do 17.07 2008 w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa p.t. „Podróż czerwonego balonika..." Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko" promuje talenty...Ekspozycję stanowią prace młodych osób, związanych z gdyńskim „Mrowiskiem". Magdalena Czoske, Magdalena Ułanowicz i Karol Jastrzębski, to twórcy niezwykle wrażliwi i uzdolnieni. Ich prace (szkice ołówkiem, wyroby biżuterii, twórczość komputerowa) szczególnie wyróżniają się spośród innych.
TPŚ „Mrowisko" postanowiło promować wyjątkowo uzdolnionych podopiecznych Ośrodka Profilaktyki Środowiskowej i Świetlicy Socjoterapeutycznej „Mrowisko", by zachęcić, zainspirować młodych ludzi do rozwijania swoich pasji. Zaprasza zatem do swoich klubów Aktywności Twórczej (Gdynia, ul. Opata Hackiego 17 oraz ul. Płk. Dąbka 52, tel. 509 171 002).
Wernisaż odbędzie się 20 czerwca (piątek) o godz. 17.00. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego i Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zapraszają na wystawę pasteli Marka Kałużnego pt. „Kocham Gdynię". Prace Marka Kałużnego obejrzeć będzie można do 30 czerwca. Wystawa jest poświęcona Gdyni, jej architekturze ludziom i nastrojowości.
Galeria Marka Kałużnego w internecie na stronie muzeum: e-fotoplastikon.org. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego zaprasza do zwiedzania Mesy Kapitana Morgana „Róża Wiatrów" i wystawy Dyplomów Ceremoniału Morskiego w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini. Pomieszczenie zwane Mesą kpt. Morgana „Róża Wiatrów'' było wydzielonym pokojem znajdującym się w prywatnym mieszkaniu, w Gdyni. Służyło do przechowywania i eksponowania pamiątek i eksponatów morskich, gromadzonych podczas wieloletniej pracy na morzu, przez właściciela mesy - kmdr ppor. rez., starszego oficera mechanika, inspektora PRS- u Janusza Stawiarskiego. Wystawę oglądać można codziennie od godz. 12.00 do 20.00 w Centrum Rozrywki Gemini na I piętrze.
***
W galerii „Ratusz" (w gmachu Urzędu Miasta Gdyni al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, I piętro) oglądać można do końca czerwca wystawę fotogramów Trasy Kwiatkowskiego, wykonanych przez Kacpra Kowalskiego.
Kacper Kowalski - fotografik uprawiający lotniarstwo dokumentował „z lotu ptaka" - trwającą półtora roku budowę - łączącej bezkolizyjnie Port Gdynia z obwodnicą Trasy Kwiatkowskiego - na jej ostatnim - newralgicznym odcinku, wiodącym przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z wysokości kilkudziesięciu i więcej metrów można zobaczyć ... i jeszcze bardziej docenić, jak ogromną pracę wykonali w tak krótkim czasie budowniczowie tej arterii. I jak ona jest piękna, jak wspaniale wkomponowana w otoczenie.
***
Radny Miasta Gdyni Andrzej Kieszek zaprasza do Zespołu Szkół nr 14 w Chwarznie ul. Jowisza 60 na wystawę swoich zdjęć pt. „Trasa Kwiatkowskiego - największa inwestycja drogowa Gdyni". Na wystawie zaprezentowano około 100 zdjęć z okresu budowy, tak długo oczekiwanej przez Gdynian, drogi.
***
Koło Plastyków im. prof. W. Szczeblewskiego zaprasza do zwiedzania wystawy fotograficznej Zbigniewa Kosierkiewicza „Gdynia świętuje" w dniach pon. śr. pt. w godz.11.00 - 13.00 oraz we wt. i pt. w godz. 13.00 - 17.00 do siedziby TMG przy ul. Władysława IV 51.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do Domku Żeromskiego, ul. Orłowska 6 na wystawę „POTAJEMNIE" Klementyny Janusz. Wernisaż: 28 czerwca 2008 o godzinie 16.00, wstęp wolny. Wystawa potrwa do 31 lipca.
***
Zespół Szkół Plastycznych zaprasza na wystawę Roczny Przegląd Prac Uczniów 2007/08. Prace prezentowane będą we wszystkich pracowniach, natomiast tegoroczne dyplomy w Galerii Debiut i w Dużym Atelier. Wystawa czynna od 20.06. aż do 1.07. w godz. 12.00-17.00 (pn-pt) i 10.00-18.00 (sob. nd.). Wstęp bezpłatny.
***
Do 31 lipca br. w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1) od 8.00 do 15.00. można oglądać wystawę pt: „Fala za falą. Życie codzienne na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej".
Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Lastadia oraz Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne.