862 (461) 2008-07-18 - 2008-07-31

Nie bądź bierny!

Logo- włącz się

Akcja „Włącz się! Kulturalnie", koordynowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i Stowarzyszenie A KuKu Sztuka, jest inicjatywą społeczną mającą na celu zachęcenie jak największej liczby mieszkańców Trójmiasta do uczestniczenia w życiu kulturalnym we wszystkich jego przejawach. Organizatorzy wydarzeń kulturalnych borykają się na codzień z problemem nieprzewidywalnej - często bardzo niskiej - liczby odbiorców, do których kierują swoje projekty.

Akcja „Włącz się! Kulturalnie" ma na celu połączenie sił w celu zmiany tej sytuacji.
Akcja została zainaugurowana podczas festiwalu Open'er w dniach 4-6 lipca 2008.
Kolejne etapy Akcji „Włącz się! Kulturalnie":
-przeprowadzenie badań ankietowych oraz działań nagłaśniających akcję podczas trójmiejskich, dużych festiwali takich jak m.in: Rafineria w Redzie, Globaltica w Gdyni, Dźwięki Północy w Gdańsku, Festiwal Szekspirowski w Trójmieście, Sopot Festival w Sopocie, Obchody rocznicy Solidarności w Gdańsku, Festiwal Kultur Świata w Gdańsku, Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Transvizualia w Gdyni i w Sopocie, a także podczas wielu innych wydarzeń kulturalnych z terenu Trójmiasta i okolic;
- pozyskanie osób publicznych, które staną się ambasadorami akcji i na późniejszym etapie (w roku 2009) poprowadzą edukacyjne prelekcje na temat aktywnego uczestnictwa w kulturze wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich;
- 15 października - 15 listopada: miesiąc intensywnej kampanii w „Gazecie Wyborczej Trójmiasto", która włączyła się w Akcję. Podsumowaniem kampanii będzie lista prawdopodobnych przyczyn pustych klubów, sal koncertowych i kinowych, kawiarni etc.
- 18 listopada - debata o uczestnictwie w kulturze w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie NCK. Podczas debaty, w oparciu o wyniki przeprowadzonych profesjonalnych badań socjologicznych (przez Pracownię Badań Społecznych z Sopotu) i kampanię „Gazety Wyborczej" sformułujemy postulaty mogące pomóc w poprawie badanej przez nas sytuacji.
Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury // www.nck.org.pl, Stowarzyszenie A KuKu Sztuka // www.akukusztuka.eu
Główny partner medialny: Gazeta Wyborcza Trójmiasto.
Akcja została dofinansowana i objęta głównym patronatem przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Jana Kozłowskiego. Honorowy patronat: Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Sopot, Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdynia, Wojciech Szczurek.

Są tacy, którzy muzykę znają tylko z dzwonków komórek
Są tacy, którzy chodzą tylko do galerii handlowych
Są tacy, którzy kino mają tylko domowe
Są tacy, którzy tańczą tylko na weselach
Są tacy, którzy teatr oglądają tylko w telewizji
Są tacy, którzy myślą, że opera to tylko nazwa przeglądarki
Chcesz być jednym z nich? Nie warto.
Włącz się! Kulturalnie
Rusz na miasto!
Aktywnie uczestnicz w kulturze!

ikona