862 (461) 2008-07-18 - 2008-07-31

Piknik historyczny pod znakiem „Orła”

Trójmiejska grupa poszukiwaczy i płetwonurków będzie poszukiwać na Morzu Północnym wraku słynnego, polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł", który przed laty zaginął w dotąd niewyjaśnionych okolicznościach. Prawdopodobnie jednostka zagninęła wraz z całą załogą w maju 1940 roku, podczas patrolu bojowego na Morzu Północnym. Po II wojnie światowej ORP „Orzeł" stał się legendą polskiego czynu zbrojnego.
27.07. o godz. 10.00 w Gdyni na Skwerze Kościuszki rozpocznie się piknik historyczny, podczas którego pożegnamy „Ekspedycję Orzeł". Podczas pikniku odbędą się m.in. pokazy musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, będzie można podziwiać sprzęt wojskowy i mundury z epoki, zwiedzić z przewodnikiem okręt ORP Błyskawica, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia a także wziąć udział w konkursach tematycznych, w których będzie można wygrać nagrody ufundowane przez sponsorów wydarzenia: Balexmetal, TVP Info,  czy Onet.pl. Imprezę poprowadzi znany prezenter RMF FM i RMF MAXXX Marek Rusinek.
Dodajmy, że „Ekspedycja Orzeł" to z pewnością największa akcja poszukiwawcza w historii polskiej marynistyki. Poszukiwania prowadzone będą z pokładu nowoczesnego statku hydrograficznego IMOR. Całość udokumentuje ekipa telewizyjna kanału TVP, która będzie towarzyszyć załodze. Organizatorem Pikniku jest firma Perspektywa.

ikona