862 (461) 2008-07-18 - 2008-07-31

Stop chuliganom na plaży - kamera patrzy!

W Gdyni przybyła nowa, 17 kamera w ramach monitoringu bezpieczeństwa. Została umieszczona przy plaży Śródmieście.
Lokalizacja kamery nie jest oczywiście przypadkowa. Rejon tej najbardziej popularnej, gdyńskiej plaży jest jednym z najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów miejsc w Gdyni, położonym w samym centrum.
Nowa kamera została zainstalowana z inicjatywy Rady Dzielnicy Śródmieście oraz Policji, której nowa kamera zdecydowanie ułatwi wczesną prewencję i skuteczną interwencję w przypadkach łamania zasad porządku, co było dotychczas dość nagminnym zjawiskiem...
Chociażby przypadki wandalizmu na nowym placu zabaw, czy picia alkoholu na plaży.
Kamera - swoim zasięgiem obejmuje całą plażę Śródmieście dzięki m.in. 360 stopniowemu obrotowi. Przystosowana jest także do monitorowania okolicy w trybie nocnym, nawet przy słabej widoczności. Przekazuje bardzo wyraźny, kolorowy obraz, także w dużym zbliżeniu, umożliwiającym pełną identyfikację osoby.
Trafia on do stanowiska oficera dyżurnego w Komendzie Miejskiej Policji.
Koszt zainstalowania kamery, łącznie z przygotowaniem projektu, 340 m kabli i światłowodów oraz metalowym słupem wyniósł około 66 tysięcy zł, wydatkowanych z budżetu miasta.
Dodajmy, że Gdynia zamierza w najbliższych dwóch latach zainstalować 100 nowych kamer, które obejmą monitoringiem wszystkie dzielnice miasta. 20 kamer będzie obserwować drogi wylotowe z Gdyni, a pozostałych 80 będzie prowadzić monitoring najbardziej newralgicznych miejsc. System będzie obsługiwany przez 8 osób. Monitoring prowadzony będzie w Centrum Zarządzania Kryzysowego Zintegrowanego Systemu Ratowniczego i podlegać będzie miastu. Jeśli zaistnieje konieczność interwencji, obraz zostanie przekazany do Policji. Obecnie trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić kompleksowego dostawcę i wykonawcę gdyńskiego monitoringu. Zakończenie instalacji wszystkich kamer w Gdyni planowane jest na maj 2010 roku.

ikona