862 (461) 2008-07-18 - 2008-07-31

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- 15-stu w biegu. Wystawa Harcerstwa Pomorskiego
Wystawa ta, to pełna radości i wzruszeń opowieść o biegnącym, a czasem wręcz uciekającym życiu i ludziach, którzy nigdy nie rezygnowali z poszukiwań jasnej strony życia. Mieli marzenia i nie bali się ich realizować. Ludzie, których charaktery kształtowała natura, przygoda, wyczyn i uczciwa praca. Jak i dlaczego odnieśli sukces w odnalezieniu swojej wartości życia? Zdjęcia, rękopisy i dokumenty, często jeszcze nie publikowane. Ukazanych zostanie piętnaście sylwetek ludzi, dla których Harcerstwo było drogowskazem na całe życie. Nie tylko piętnastu, bo tuż obok nich i za nimi... stu kolejnych - następców Andrzeja i Olgi Małkowskich.
Wystawa potrwa do 11.11.2008.
Sala wystawowa MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini", ul. Waszyngtona 21
środa - niedziela, 11.00 -18.00
Bilet normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł.
W piątki wstęp bezpłatny.
*Bilet nabyty w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 (bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł) w dniu zakupu uprawnia do zwiedzenia wystaw w „Domku Abrahama" i sali wystawowej MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini".
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego zaprasza do zwiedzania Mesy Kapitana Morgana „Róża Wiatrów" i wystawy Dyplomów Ceremoniału Morskiego w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini. Pomieszczenie zwane Mesą kpt. Morgana „Róża Wiatrów'' było wydzielonym pokojem znajdującym się w prywatnym mieszkaniu, w Gdyni. Służyło do przechowywania i eksponowania pamiątek i eksponatów morskich, gromadzonych podczas wieloletniej pracy na morzu, przez właściciela mesy - kmdr ppor. rez., starszego oficera mechanika, inspektora PRS- u Janusza Stawiarskiego. Wystawę oglądać można codziennie od godz. 12.00 do 20.00 w Centrum Rozrywki Gemini na I piętrze.
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego i Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zapraszają na wystawę akwareli Anny Stefańskiej-Gładskiej pt. „Architektura miasta Gdyni". Prace Anny Stefańskiej-Gładskiej obejrzeć można codziennie do 31 sierpnia 2008 w godz. 12.00 - 20.00. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Koło Plastyków im. prof. W. Szczeblewskiego zaprasza na wystawę Magdy Krajewskiej „Fascynacje skórą" w siedzibie TMG przy ul. Władysława IV 51. Magda Krajewska od lat tworzy w skórze, co stało się jej fascynacją i pasją. Prace zdobią niejedną prywatną kolekcję. Wystawę można zwiedzać do końca lipca w pn.śr.pt.w godz. 11.00-15.00 wt. i czw. w godz. 13.00-17.00.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do Domku Żeromskiego, ul. Orłowska 6 na wystawę „POTAJEMNIE" Klementyny Janusz. Wystawa potrwa do 31 lipca.
***
Do 31 lipca br. w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1) od 8.00 do 15.00. można oglądać wystawę pt: „Fala za falą". Życie codzienne na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej". Ekspozycja „Fala za falą" jest częścią obchodów 90-lecia Polskiej Marynarki Wojennej oraz 55-lecia Muzeum Marynarki Wojennej. Zbiór fotografii zawiera m.in około 250 zdjęć powiązanych z „Piorunem", 100 z „Dragonem" czy parę przedstawiających służbę na „Błyskawicy" i „Ślązaku". Większość z nich nie była wcześniej publikowana.Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Lastadia oraz Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne.
***
Od 18 lipca do 14 sierpnia 2008 w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa pt. „Architektura i morze" autorstwa Wandy Szydłowskiej.
Wanda Szydłowska, z zawodu architekt, studiowała rysunek i malarstwo pod kierunkiem prof. Adama Gerżabka i prof. Władysława Lama. Bogata twórczość autorki jest różnorodna, przeważają w niej tematy architektoniczne, a zwłaszcza dawne budownictwo sakralne. Wypowiada się głównie w akwareli. Wrażliwe oko i wewnętrzna potrzeba szybkiego zapisu doznań artystycznych skłaniają autorkę do malowania z natury.
Prezentowana wystawa stanowi przekrój dorobku artystki z ostatnich 20 lat. Prace powstawały podczas podróży do północnej Afryki, krajów Europy i Bliskiego Wschodu.
Jej wystawy prezentowane były w kraju (w Gdańsku, Fromborku, Tczewie, Starogardzie Gd.) i za granicą (między innymi w Kanadzie, Norwegii, Bułgarii, Hiszpanii, w Samarkandzie w b. ZSRR).
Wernisaż odbędzie się 18 lipca (piątek) o godz. 17.00.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę fotografii Anny Żuchowskiej „Dziwny jest ten świat......." do galerii „Profile" w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 /Wzgórze Św. Maksymilana/, tel. (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/profile do 3.08 2008r, w godz.12.00 - 18.00.
Wstęp wolny.
***
Mieszkańcy Trójmiasta i turyści mają okazję oglądać do 28 lipca najlepsze polskie fotografie prasowe laureatów ogólnopolskiego konkursu BZWBK Press Foto 2008 prezentowane na plenerowej wystawie na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się dwaj fotoreporterzy z Wybrzeża - Michał Szlaga, który zdobył III miejsce za zdjęcie pojedyncze w kategorii Cywilizacja oraz Renata Dąbrowska, laureatka III miejsca za reportaż w kategorii Przyroda.
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba 6 500 zdjęć 330 autorów w sześciu kategoriach: Cywilizacja, Portrety, Społeczeństwo, Sport, Wydarzenia oraz Przyroda i Środowisko Naturalne. Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 150 najlepszych fotografii 37 autorów.
Więcej informacji na temat konkursu, wystaw i nagrodzonych zdjęć na www.bzwbkpressfoto.pl
***
Fotoplastikon Gdyński czynny codziennie od godz. 12.00 do 20.00 (przerwa 15.00-17.00) Co tydzień zmiana programu! Centrum Kultury i Rozrywki Gemini.
Pokazy: (piątek, sobota, niedziela):
1. Marynarka Wojenna RP
2. Sopot na starych pocztówkach,
(od poniedziałku do czwartku):
1. Morze, rekreacja i wypoczynek w Gdyni do 1939 roku
2. 60 lat Dalmoru w fotografii.
Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.

ikona