864 (463) 2008-08-08 - 2008-08-13

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Portrety Wacława Szczeblewskiego i uczniów Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych.
Wystawa zainspirowana została przypadającą w bieżącym roku 120 rocznicą urodzin Wacława Szczeblewskiego, założyciela Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych istniejącej początkowo w Grudziądzu, a od 1933 r. w Gdyni. Rocznica urodzin artysty stwarza niepowtarzalną okazję, by pokazać rzadko wystawiane portrety autorstwa Wacława Szczeblewskiego, jak i uczniów założonej przez niego szkoły, m. in. Inger Borchsenius, Bolesława Justa, Maksymiliana Kasprowicza i Anny Pietrowiec. Eksponowane prace powstawały na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Utrzymane są przeważnie w konwencji realistycznej. Obok szkolnych szkiców ołówkiem i kredką, pokazano też pastele i oleje. Wszystkie prezentowane portrety należą do zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Koncepcja wystawy: Anna Śliwa.
Wystawa potrwa do 7 września 2008.
MMG, wtorek - niedziela, godz. 10-17
Bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł.
W piątki wstęp bezpłatny.
- Ikony Designu
Na wystawie zaprezentowano 100 współcześnie produkowanych przedmiotów użytkowych, dostępnych na rynku krajów basenu Morza Bałtyckiego, w szczególności w Polsce. Wystawę oglądać można w MMG do 31.08 od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00.
- 15-stu w biegu. Wystawa Harcerstwa Pomorskiego
Wystawa ta, to pełna radości i wzruszeń opowieść o biegnącym, a czasem wręcz uciekającym życiu i ludziach, którzy nigdy nie rezygnowali z poszukiwań jasnej strony życia. Mieli marzenia i nie bali się ich realizować. Ludzie, których charaktery kształtowała natura, przygoda, wyczyn i uczciwa praca. Jak i dlaczego odnieśli sukces w odnalezieniu swojej wartości życia? Zdjęcia, rękopisy i dokumenty, często jeszcze nie publikowane. Ukazanych zostanie piętnaście sylwetek ludzi, dla których Harcerstwo było drogowskazem na całe życie. Nie tylko piętnastu, bo tuż obok nich i za nimi... stu kolejnych - następców Andrzeja i Olgi Małkowskich.
Wystawa potrwa do 11.11.2008.
Sala wystawowa MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini", ul. Waszyngtona 21
środa - niedziela, 11.00 -18.00
Bilet normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł.
W piątki wstęp bezpłatny.
*Bilet kupiony w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 (bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł) w dniu zakupu uprawnia do zwiedzenia wystaw w „Domku Abrahama" i sali wystawowej MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini".
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego zaprasza do zwiedzania Mesy Kapitana Morgana „Róża Wiatrów" i wystawy Dyplomów Ceremoniału Morskiego w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini. Pomieszczenie zwane Mesą kpt. Morgana „Róża Wiatrów'' było wydzielonym pokojem znajdującym się w prywatnym mieszkaniu, w Gdyni. Służyło do przechowywania i eksponowania pamiątek i eksponatów morskich, gromadzonych podczas wieloletniej pracy na morzu, przez właściciela mesy - kmdr ppor. rez., starszego oficera mechanika, inspektora PRS- u Janusza Stawiarskiego. Wystawę oglądać można codziennie od godz. 12.00 do 20.00 w Centrum Rozrywki Gemini na I piętrze.
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego i Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zapraszają na wystawę akwareli Anny Stefańskiej-Gładskiej pt. „Architektura miasta Gdyni". Prace Anny Stefańskiej-Gładskiej oglądać można codziennie do 31 sierpnia 2008 w godz. 12.00 - 20.00. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Do 31 sierpnia br. w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1) od 8.00 do 15.00. można oglądać wystawę pt: „Fala za falą". Życie codzienne na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej". Ekspozycja „Fala za falą" jest częścią obchodów 90-lecia Polskiej Marynarki Wojennej oraz 55-lecia Muzeum Marynarki Wojennej. Zbiór fotografii zawiera m.in około 250 zdjęć powiązanych z „Piorunem", 100 z „Dragonem" czy parę przedstawiających służbę na „Błyskawicy" i „Ślązaku". Większość z nich nie była wcześniej publikowana.Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Lastadia oraz Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne.
***
Do 14 sierpnia br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa pt. „Architektura i morze" autorstwa Wandy Szydłowskiej.
Wanda Szydłowska, z zawodu architekt, studiowała rysunek i malarstwo pod kierunkiem prof. Adama Gerżabka i prof. Władysława Lama. Bogata twórczość autorki jest różnorodna, przeważają w niej tematy architektoniczne, a zwłaszcza dawne budownictwo sakralne. Wypowiada się głównie w akwareli. Prezentowana wystawa stanowi przekrój dorobku artystki z ostatnich 20 lat. Prace powstawały podczas podróży do północnej Afryki, krajów Europy i Bliskiego Wschodu. Jej wystawy prezentowane były w kraju (w Gdańsku, Fromborku, Tczewie, Starogardzie Gd.) i za granicą (między innymi w Kanadzie, Norwegii, Bułgarii, Hiszpanii, w Samarkandzie w b. ZSRR). Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 do obejrzenia wystawy „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub", przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przy współpracy z Gdyńskim Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt archiwalnych oraz współczesnych zdjęć stanowisk archeologicznych, w różnych częściach regionu - w Gdyni, Sopocie, Odrach, Węsiorach, Rzucewie i innych. Można ją oglądać do końca września br. w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki w godzinach 11.30-19.00. Wystawa sfinansowana z grantu Urzędu Miasta Gdyni. Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „Piękny jest ten świat......." od 9 sierpnia do 27 sierpnia 2008r. W wystawie udział biorą profesjonalni artyści nie tylko z Trójmiasta, między innymi: Greta Grabowska z Koszalina, Krzysztof Koniczek z Białegostoku, Teresa Magrowicz - Kopias z Łodzi, Dorota Kęstowicz i Grażyna Pawlicka- Walter z Poznania, Monika Worsztynowicz z Wrocławia, Agnieszka Wańkowicz- Marczak z Rabki-Zdroju. Na obrazach zobaczymy utrwalone na płótnie bogactwo otaczającej nas natury......
Wystawa będzie eksponowana w galerii „Profile" w Gdyni przy ul. Wojewódzkiej 7 /Wzgórze Sw. Maksymiliana/ w godz. otwarcia galerii, tj. od 12.00 - 18.00, w soboty od 12.00 - 16.00, tel. (058) 622 33 11. www.artinfo.pl/profile. Wstęp wolny.
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza od 9 sierpnia 2008 na wystawę malarstwa Marka Wróbla pt. „Marynistyka". Prace obejrzeć będzie można codziennie do 15 września 2008 w godz. 12.00-20.00.
Punktem wyjścia w malarstwie Marka Wróbla jest natura. Jednak w trakcie pracy następuje przeistoczenie drzew, liści, piór i traw - w maszty, żagle i liny.
Zapraszamy do galerii Marka Wróbla w internecie na stronie: e-fotoplastikon.org.
Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.