867 (466) 2008-08-29 - 2008-09-04

117 kamer monitoringu wizyjnego - będzie nas strzec!

21 sierpnia - w Urzędzie Miasta Gdyni została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji i wykonanie rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego w mieście.
Umowę w imieniu Gminy Gdynia podpisali: Wiceprezydent Ewa Łowkiel i Wiceprezydent Bogusław Stasiak a ze strony wyłonionej w przetargu firmy SPRINT Sp. z o.o. - Wiceprezes Marek Kamiński.
W ramach zawartej umowy zostanie zainstalowanych w Gdyni 100 nowoczesnych, szybkoobrotowych kamer, które będą podłączone do nowego centrum oglądowego w Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Władysława IV. Gospodarzem systemu będzie Straż Miejska, w której z tego tytułu zostaną zatrudnione dodatkowe osoby.
Obecnie funkcjonujących 17 kamer, obsługiwanych przez Komendę Miejską Policji, zostanie w pełni zintegrowanych z nowym system monitoringu.
Realizację inwestycji podzielono na 3 etapy:
- do czerwca 2009 roku zostanie opracowana dokumentacja projektowa dla całego systemu,
- do listopada 2009 roku będzie budowany system w dzielnicach: Śródmieście, Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Pustki Cisowskie, Cisowa, Demptowo, Obłuże, Oksywie, Babie Doły,
- do maja 2010 roku system będzie zbudowany w kolejnych dzielnicach: Działki Leśne, Wzg. Św. Maksymiliana, Redłowo, Orłowo, Witomino, Mały Kack, Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa.
Monitoring w Gdyni będzie zbudowany z użyciem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.
Aby przesyłać sygnały wizyjne i sterujące kamerami zostanie specjalnie wybudowana radiowa sieć transmisji danych, która charakteryzuje się m.in. wysoką odpornością na zakłócenia oraz przepustowością. Obraz z kamer systemu będzie zapisywany przez 30 dni, będzie mógł być wykorzystywany dla celów operacyjnych lub dowodowych.
Nowy system monitoringu w Gdyni będzie jednym z największych systemów w Polsce (większy jest tylko w Warszawie) oraz największym pod względem wykorzystania technologii radiowej do transmisji danych. Choć decyzja o jego instalacji zapadła przed informacją o EURO 2012, to z pewnością jest to dodatkowy argument, uzasadniający potrzebę tej inwestycji.
Doświadczenia z dotychczasowej eksploatacji monitoringu wizyjnego w Gdyni i innych miastach Polski dowodzą, że poprawia on zdecydowanie bezpieczeństwo w rejonach jego funkcjonowania. Ponieważ nasz system obejmie praktycznie obszar całego miasta, należy sądzić, że od roku 2010 Gdynia będzie miastem w pełni bezpiecznym.
Koszt całej inwestycji wyniesie 12185 360,00 złotych brutto i zostanie pokryty z trzech kolejnych budżetów miasta.