868 (467) 2008-09-05 - 2008-09-11

Przygotowania do regat i zlotu żaglowców The Tall Ships’ Races w Gdyni!

4 osobowa delegacja gdyńskich władz odwiedziła miasteczko Den Helder znajdujące się na północy Holandii. Tam bowiem w dniach 20-23 sierpnia odbywał się ostatni etap regat i zlotu żaglowców z całego świata The Tall Ships' Races 2008 oraz nastąpiło oficjalne powierzenie organizacji przyszłego spotkania żeglarskiego Gdyni. Kolejna edycja tego żeglarskiego święta odbędzie się bowiem już po raz czwarty - w Gdyni, 2-5 lipca 2009 roku.
Na finiszu The Tall Ships' Races 2008, do holenderskiego portu zawinęły także trzy polskie żaglowce: Dar Młodzieży, Pogoria oraz Zawisza Czarny. Ten ostatni wzbudził ogromne zainteresowanie holenderskich mediów, zwłaszcza telewizji publicznej, ze względu na odbywający się właśnie na statku rejs „Zobaczyć morze" z osobami niewidomymi i niedowidzącymi na pokładzie.
W trakcie wizyty przedstawiciele gdyńskiego samorządu wręczyli kapitanom jednostek oficjalne zaproszenia - listy intencyjne - od Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
Podczas pobytu w Den Helder gdyńska delegacja, rozmawiając z kapitanami statków czy żeglarzami, robiła rozeznanie w sprawach m.in. technicznego usprawnienia przyjmowania jednostek pływających w gdyńskiej marinie czy promowaniu tego wydarzenia na całym świecie.
Den Helder to 60-tysięczne miasto, które rozwinęło się turystycznie dzięki właśnie takiemu wydarzeniu jak The Tall Ships' Races 2008. Miasto ma bowiem doskonałą infrastrukturę morską, opartą o liczne kanały wodne i mariny. Prestiżu dodaje zaś miastu stacjonowanie jednostek Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii.
Przypomnijmy, że The Tall Ships' Races (wcześniej znany jako Cutty Sark) jako zlot i wyścig żaglowców, są elitarnym spotkaniem dla wielu różnorodnych jednostek żaglowych, od nowoczesnych, regatowych jachtów typu maxi do największych pływających dzisiaj żaglowców szkolnych.
Więcej informacji o regatach The Tall Ships' Races na stronie organizatora Sail Training International:
www.sailtraininginternational.org