870 (469) 2008-09-19 - 2008-09-25

Tramwaj wodny stawił czoła niepogodzie!

14 września zakończył wakacyjne kursowanie Tramwaj Wodny z Gdyni na Półwysep Helski.
Połowa września okazała się właściwym czasem dla zakończenia wodnych rejsów - pogoda niestety już jesienna, a miłośników podróży Tramwajem Wodnym coraz mniej.
Ostatniego dnia sezonu z tego środka komunikacji skorzystało zaledwie 105 osób (katamaran może zabrać jednorazowo na pokład 405 osób).
Mimo deszczowych dni, trzeci już sezon funkcjonowania Tramwajów Wodnych, można uznać za udany. Z usług Tramwajów Wodnych skorzystało ogółem 315 301 osób (w zeszłym roku było to 292 367 osób).
Na pokładzie katamaranów znalazło się też miejsce dla 8 315 rowerów.
Popularnym zjawiskiem staje się przewożenie rowerów na Półwysep Helski tylko w jedną stronę oraz powrót do Gdyni lądem - ścieżkami rowerowymi (jest to dystans około 80 km).
Dobrym rozwiązaniem okazało się wprowadzenie w tym roku takich zmian w rozkładzie jazdy, które umożliwiały w niepogodę szybszy powrót z Helu i Jastarni do Gdyni.
Także, wyniki finansowe sezonu Tramwaju Wodnego są dobre.
Planowano, że koszt tegorocznego funkcjonowania zamknie się kwotą 4,65 mln złotych. Połowę tych kosztów gwarantowały dotacje samorządów: Gdyni (największe dofinansowanie 1,35 mln zł), Helu, Jastarni oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałą kwotę - w sumie 2,3 mln - zamierzano uzyskać ze sprzedaży biletów. Plan ten zrealizowano co do złotówki!
Miniony sezon Tramwajów wodnych był także pozytywnie oceniony przez turytów, którzy swoje opinie na temat kursowania Tramwajów Wodnych, wyrazili w ankietach przeprowadzanych przez całe lato.
Dużą popularnością cieszyła sie bezpłatna linia 050, dowożąca podróżnych spod dworca gdyńskiego PKP do przystani tramwaju wodnego. Linię obsługiwał piętrowy autobus, który już na stałe wpisał się w wakacyjny krajobraz Gdyni.
Więcej informacji o Tramwaju Wodnym na stronie: www.zkmgdynia.pl