872 (471) 2008-10-03 - 2008-10-09

Gdynianie nagrodzeni za pomoc chorym na SM

Miło nam poinformować, że w minioną niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas uroczystości podsumowującej kampanię SyMfonia serc, Kierownik Referatu ds. Osób Niepełnosprawnych UM Gdyni Alicja Gontarz oraz Wiceprezydent Miasta Michał Guć otrzymali tytuł Honorowego Ambasadora SM, przyznawany przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Takie wyróżnienie otrzymało 15 osób z całej Polski, osób publicznych, które mają zasługi w podnoszeniu świadomości społecznej, związanej ze stwardnieniem rozsianym i upowszechnianiem wiedzy o chorobie.
SyMfonia serc to cykl wydarzeń zwracających uwagę na problemy osób chorych na stwardnienie rozsiane, ich rodzin i przyjaciół. Jest odpowiedzią na niski poziom wiedzy o stwardnieniu rozsianym (łac. sclerosis multiplex = SM) i życiu z tą chorobą.
W ramach Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego działają oddziały wojewódzkie. W naszym regionie pomorskim funkcjonuje 11 kół terenowych, z których jedno z nich znajduje się w Gdyni, z siedzibą w Przychodni Euromedicus przy ul. Czechosłowackiej 3. Gdyńskie koło zrzesza 170 osób z chorobą stwardnienia rozsianego, z czego 60 nie może samodzielnie się poruszać lub chwilowo nie chodzi ze względu na pogorszenie stanu zdrowia.
Koło otrzymuje wsparcie finansowe od miasta w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Dofinansowanie jest przyznawane na projekty realizowane przez koło m.in. organizację ognisk i wycieczek. Gdyńskie koło SM przygotowało również projekty zakładające indywidualne wsparcie psychologa dla chorych oraz pomoc lekarzy specjalistów -neurologów. Neurolodzy będą odwiedzali chorych w domach, a co najważniejsze zapewnią pomoc medyczną od razu, kiedy zajdzie taka potrzeba. W codziennych bowiem warunkach, na wizytę u takiego specjalisty czeka się bardzo długo.
Projekt wsparto około 69 tys. złotych i realizowany będzie od października do grudnia tego roku oraz cały 2009 rok.
Gdynianie chorzy na SM mogą korzystać także z licznych ćwiczeń rehabilitacyjnych.Gimnastyka zbiorowa jest prowadzona co sobotę od 11.00 do 13.00 w Przychodni Euromedicus oraz dwa razy w tygodniu można popływać na basenie na Witominie.
Członkowie koła mogą też korzystać z indywidualnych porad psychologicznych, które udzielane są w domu chorego.
Spotkania gdyńskiego koła SM odbywają się co 2 sobotę miesiąca od 12.00 do 14.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31 w Gdyni.
Więcej informacji udziela Przewodnicząca Koła Aleksandra Orłowska pod numerem telefonu: 0 669 167 001.

ikona