872 (471) 2008-10-03 - 2008-10-09

Policjanci ostrzegają z ambony

W najbliższą niedzielę w trzech gdyńskich kościołach policjanci będą ostrzegać przed oszustami. I tak:
- w parafii p.w. św. Antoniego przy ul. Ujejskiego 40 (klasztor oo. Franciszkanów), o godzinie 08.30 i o godz.13.00,
- w parafii Najświętszego Serca Jezus, ul. Armii Krajowej 46 o godzinie 11.00,
- w kościele Ojców Redemptorystów ul. Portowa 2 - o godzinie 10.30
A oto jeden z ostatnich przykładów działalności oszustów: w poniedziałek (27.09) 81-letnia kobieta straciła 1300zł, dowód osobisty, legitymację emeryta i kombatanta. Mężczyzna w wieku około 40 - 45 lat wszedł do mieszkania starszej pani pod pretekstem sprawdzenia płatności rachunku za telewizję kablową i kontroli gniazdka RTV. Wykorzystując nieuwagę kobiety ukradł portfel z pieniędzmi i dokumentami.
Z policyjnych statystyk wynika, że rośnie liczba osób, którzy dają się nabrać złodziejom. Oszuści wykorzystując łatwowierność starszych, dzwonią, podając się za krewnego, proszą o pożyczkę. Podają różne powody tak nagłej pożyczki, np. finalizowanie jakiejś transakcji, brak gotówki, twierdzą, że padli ofiarą złodziei kieszonkowych itd. Informują, że po pieniądze zgłosi się osoba przez nich wysłana. Złodzieje podają się też za hydraulików, pracowników administracji, siostry PCK .
„Bądź ostrożny i zachowaj zdrowy rozsądek, kiedy dzwoni ktoś obcy, nawet jeśli przedstawi się jako krewny czy znajomy" - to jedno z haseł, które policjanci będą przekazywać mieszkańcom Gdyni na niedzielnych mszach.

ikona