873 (472) 2008-10-10 - 2008-10-16

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia? - odc. 6

Karta kredytowa może się okazać groźną pułapką.
Coraz częściej wolimy się zadłużać, używając karty kredytowej niż korzystać z kredytów odnawialnych w koncie. Tymczasem to drugie rozwiązanie na ogół bywa znacznie tańsze. Banki o wiele silniej promują karty kredytowe, które dodatkowo często są objęte promocjami, rabatami, czy też programami lojalnościowymi.
Karta kredytowa bez opłat, wydawana na próbę, wydłużony okres bezodsetkowy, darmowe wypłaty z bankomatu, niskie oprocentowanie karty kredytowej - to tylko niektóre sposoby banków na pozyskanie klienta. Banki niemal na siłę oferują karty kredytowe za darmo, brak opłat obowiązuje w pierwszym roku użytkowania, ale już za kolejny trzeba zapłacić. W niektórych instytucjach warunkiem zwolnienia z opłaty jest wykonanie transakcji o określonej wartości, która zazwyczaj zależy od typu karty. Kolejny manewr to kuszenie klientów niskimi odsetkami. Niskie oprocentowanie często obowiązuje w pierwszych trzech miesiącach od wydania, potem rośnie do 20 - 24 proc. Takie rozwiązania kuszą klientów do zaciągania kredytu na karcie, ale są dla nich opłacalne tylko w okresach promocyjnych. Jeśli nie uda się szybko spłacić zadłużenia, to bank zrekompensuje sobie koszty promocji dużo wyższym standardowym oprocentowaniem.
Wielu klientów nie ma świadomości, że wypłacając pieniądze kartą kredytową z bankomatu, zapłaci wysoką prowizję oraz, że transakcje gotówkowe nie są objęte okresem nieoprocentowanego kredytu, a odsetki naliczane są od razu. Za pomocą karty kredytowej bardzo nieopłacalne jest pobieranie pieniędzy z bankomatu - jeżeli chcemy mieć dostęp do gotówki, a nie płacić kartą, warto zastanowić się nad zadłużeniem w koncie osobistym.
Większość promocji dotyczących kart kredytowych ma swoje haczyki, ponieważ banki zarabiają na opłatach za użytkowanie kart, odsetkach od zadłużenia lub części prowizji interchange, którą płaci sprzedawca.
Co zrobić aby nie popaść w spiralę zadłużenia korzystając z kart kredytowych?
Należy pamiętać, że karta kredytowa może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które z niej aktywnie korzystają, ale pod jednym warunkiem, że spłacają całe zadłużenie po okresie bezodsetkowym. Jeśli nie ze środków własnych, to np. z tańszego kredytu odnawialnego. W przeciwnym razie niespłacona kwota kredytu jest bardzo wysoko oprocentowana.
Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, ul. Legionów 126 81-472 Gdynia
tel: (058) 624 98 76, e-mail: odfik-gdynia@skef.pl