874 (473) 2008-10-17 - 2008-10-23

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1.
18.10-02.11. - wystawa pt.: „Aleksandra Bibrowicz-Sikorska. 50 lat twórczości artystycznej". wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00. Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza na wystawę malarstwa Jerzego Rymara pt. „Przedwojenna Gdynia". Prace Jerzego Rymara obejrzeć można codziennie do końca października 2008 w godz. 12.00-20.00. Jerzy Rymar „Jurgen" - gdynianin, malarz, grafik, rysownik, tatuator, portrecista, urodzony w 1960 roku. Wielki lokalny patriota.
Galeria Jerzego Rymara w internecie na stronie: e-fotoplastikon.org.
Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Do 19.10.08 w galerii Debiut w Orłowie w siedzibie Liceum Plastycznego oglądać można wystawę prac Ireny Zabrockiej „Rysunek".
Autorka od ponad 20 lat jest nauczycielem rzeźby w Gdyńskim Zespole Szkół Plastycznych, odnoszącym wspaniałe sukcesy pedagogiczne. Wystawa poświęcona jest wyprawom do oliwskiego zoo.
Wystawa czynna w sobotę i niedzielę w godz. 10.00- 16.00 oraz w dni nauki szkolnej od 8.00 do 15.00.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa i rzeźby Klementyna & Klementyna - Klementyny Janusz i Klementyny Adamczak do galerii „Profile" w Gdyni (Wzg. Sw. Maksymiliana), ul. Wojewódzka 7 do 31.10. w godz. 12.00 - 18.00.
Kontakt: tel. (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/profile.
Autorkami wystawy są Klementyna Janusz - matka i Klementyna Adamczak - córka.
Klementyna Janusz ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego. Mieszka i pracuje w Orłowie. W facjatce „zawieszonej" nad orłowskim klifem widzi to, czego nie może dostrzec nikt inny, czuje to, co chce pokazać jej morze o każdej porze dnia i nocy. Jej bajkowe postaci utkane są z nadmorskiej mgły, złotych promieni słońca i przejrzystych fal...Jej twórczość to pełna poezji synteza formy i abstrakcji. Ciągła próba połączenia codzienności z metafizyczną wręcz niezwykłością, która skłania nas do przekroczenia niewidzialnej granicy świata którym rządzą odczucia.Człowiek i jego związek z przyrodą uzyskują w pracach artystki wymiar zupełnie baśniowy, gdzie przeżycia i tęsknoty bohaterów ujęte bezpretensjonalnie i szczerze spowijają barwne plamy i tajemnicze blade światło...To prace Klementyny Janusz, wyczarowane na papierze i z patynowanego gipsu - własną niepowtarzalną techniką.
Klementyna Adamczak - zainspirowana twórczością matki, absolwentka Ogólnokształcącego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni - Orłowie. Jej prace - to kobiecość. Tak można nazwać intuicyjne, subtelne malarstwo na papierze własną techniką.
Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do Domku Żeromskiego w Gdyni - Orłowie na bursztynową wystawę Barbary Gronuś - Dutko pt. „Na planecie JANTAR".
Do 9 listopada br. można poznać świat ukryty we wnętrzu bursztynu. Są tam przepiękne krajobrazy utrwalone w makrofotografii. Można też zobaczyć oszlifowane i surowe bryłki, różne naturalne odmiany barwne, bursztynu bałtyckiego - sukcynitu, zawierające w sobie ten fascynujący, a nieznany świat. Jest też prezentowany obraz bursztynowo - świetlny pt. Feniks
Domek Żeromskiego czynny w soboty i niedziele w godz. 12.00 -18.00.