Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.  Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
875 (474) 2008-10-24 - 2008-10-30

Dwóch gdyńskich nauczycieli otrzymało tytuł Honorowego Profesora Oświaty!

Miło nam poinformować, że dwóch gdyńskich nauczycieli z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej: Wiesław Kosakowski oraz Wojciech Tomalczyk otrzymali w zeszłym tygodniu honorowy tytuł profesora oświaty.
Znaleźli się oni wśród 10 pedagogów z całego kraju, wyróżnionych właśnie w ten sposób.
Uroczystość odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów a tytuł honorowego profesora oświaty przyznano po raz pierwszy w historii polskiej edukacji. Do tej pory najwyższym stopniem zawodowym pedagogów był nauczyciel dyplomowany.
To właśnie osoby, które w 2001 roku uzyskały ten tytuł, mogły teraz zostać profesorami oświaty.
Tytuł ten jest więc prestiżowym zwieńczeniem kariery nauczycielskiej.
Nadawany jest on na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty, która obradowała pod przewodnictwem byłego ministra edukacji prof. Edmunda Wittbrodta. Ma głównie znaczenie honorowe i prestiżowe, ale nie tylko.
Osoba, która go zdobędzie, może liczyć na gratyfikację w wysokości sześciomiesięcznej pensji.
Łącznie do Kapituły wpłynęło około 200 zgłoszeń nauczycieli, którzy byli wytypowani przez m.in. samorządy i dyrektorów szkół.
Wiesław Kosakowski jest geografem i dyrektorem III LO w Gdyni, które od wielu lat zajmuje czołowe pozycje w rankingach polskich szkół licealnych. Dyrektor zaś jako nauczyciel geografii może się szczycić najliczniejszą grupą olimpijczyków z geografii.
Wojciech Tomalczyk to matematyk, który ma na koncie największą w Polsce liczbę olimpijczyków matematyki.