875 (474) 2008-10-24 - 2008-10-30

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1.
18.10-02.11. - wystawa pt.: „Aleksandra Bibrowicz-Sikorska. 50 lat twórczości artystycznej". Wystawa zainspirowana została przypadającą w bieżącym roku 50. rocznicą pracy twórczej Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej, gdyńskiej plastyczki, artystki sztuki włókna, pomysłodawczyni i organizatorki Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej. Po uzyskaniu dyplomu PWSSP w Gdańsku u prof. Piotra Potworowskiego w 1959 r., poszukiwania artystki szły zarówno w stronę malarstwa, jak i gobelinu. Z biegiem lat, obok malarstwa i rysunku, to właśnie tkanina stała się głównym „językiem" jej twórczości. Niezależnie od techniki jednak, Aleksandra Bibrowicz-Sikorska wyraża w swych pracach świat emocji, decydując się raczej na wizyjność, liryczność i abstrakcję, niż dosłowne odtwarzanie rzeczywistości. Na wystawie eksponujemy kilkadziesiąt prac Jubilatki reprezentujących różnorodne techniki: poczynając od szkiców ołówkiem, kredką bądź tuszem przez akwarele i oleje po gobeliny, wielkoformatowe malarstwo na jedwabiu, miniatury tkackie, kompozycje „ekologiczne" i fotografie. Aranżacja wystawy: Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, Anna Śliwa.
Wystawa potrwa do 2 listopada 2008.
wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00. Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza na wystawę malarstwa Jerzego Rymara pt. „Przedwojenna Gdynia". Prace Jerzego Rymara obejrzeć można codziennie do końca października 2008 w godz. 12.00 - 20.00. Jerzy Rymar „Jurgen" - gdynianin, malarz, grafik, rysownik, tatuator, portrecista, urodzony w 1960 roku. Wielki lokalny patriota.
Galeria Jerzego Rymara w internecie na stronie: e-fotoplastikon.org. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa i rzeźby Klementyna & Klementyna - Klementyny Janusz i Klementyny Adamczak do galerii „Profile" w Gdyni (Wzg. Sw. Maksymiliana), ul. Wojewódzka 7 do 31.10. w godz. 12.00 - 18.00. Kontakt: tel. (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/profile.
Klementyna Janusz ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego. Mieszka i pracuje w Orłowie. W facjatce „zawieszonej" nad orłowskim klifem widzi to, czego nie może dostrzec nikt inny, czuje to, co chce pokazać jej morze o każdej porze dnia i nocy. Jej bajkowe postaci utkane są z nadmorskiej mgły, złotych promieni słońca i przejrzystych fal...Jej twórczość to pełna poezji synteza formy i abstrakcji. Ciągła próba połączenia codzienności z metafizyczną wręcz niezwykłością, która skłania nas do przekroczenia niewidzialnej granicy świata którym rządzą odczucia. Człowiek i jego związek z przyrodą uzyskują w pracach artystki wymiar zupełnie baśniowy, gdzie przeżycia i tęsknoty bohaterów ujęte bezpretensjonalnie i szczerze spowijają barwne plamy i tajemnicze blade światło...To prace Klementyny Janusz, wyczarowane na papierze i z patynowanego gipsu - własną niepowtarzalną techniką.
Klementyna Adamczak - zainspirowana twórczością matki, absolwentka Ogólnokształcącego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni - Orłowie. Jej prace - to kobiecość. Tak można nazwać intuicyjne, subtelne malarstwo na papierze własną techniką.
Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do Domku Żeromskiego w Gdyni - Orłowie na bursztynową wystawę Barbary Gronuś - Dutko pt. „Na planecie JANTAR". Do 9 listopada br. można poznać świat ukryty we wnętrzu bursztynu. Są tam przepiękne krajobrazy utrwalone w makrofotografii. Można też zobaczyć oszlifowane i surowe bryłki, różne naturalne odmiany barwne, bursztynu bałtyckiego - sukcynitu, zawierające w sobie ten fascynujący, a nieznany świat. Jest też prezentowany obraz bursztynowo - świetlny pt. Feniks. Domek Żeromskiego czynny w soboty i niedziele w godz. 12.00 -18.00.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni serdecznie zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 w Gdyni do obejrzenia wystawy fotograficznej autorstwa Jana Netzla - „Pielgrzymka Kaszubów - Ziemia Święta 2000". Ekspozycja prezentuje przeszło 20 kolorowych zdjęć, ukazujących historyczną pielgrzymkę Kaszubów w 2000 roku. Ważnym punktem wymienionej pielgrzymki było wmurowanie tablicy z modlitwą „Ojcze nasz" w języku kaszubskim w krużgankach jerozolimskiego klasztoru Pater Noster. Fotografie prezentują także piękne zdjęcia zabytków Palestyny i Izraela oraz święte nie tylko dla chrześcijan miejsca, od Kafarnaum, Jerycha, Nazaretu, Betlejem po Tabor i Jerozolimę z Górą Oliwną. Wystawę można oglądać do 7 listopada w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki w godz. 11.30 - 19.00.
Wstęp wolny.
***
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie serdecznie zaprasza na wystawę Ziutek - Mistrz i uczniowie. Wystawa poświęcona jest Zbyszkowi Jóżwikowi, naszemu koledze i niezwykle utalentowanemu rzeźbiarzowi, twórcy wielu pomników (m.in Pomnik Haffnera w Sopocie) i tablic pamiątkowych.
Odszedł od nas przedwcześnie pod koniec sierpnia tego roku.
Wernisaż odbędzie się 24.10.2008 o godz. 18.00 w Galerii Debiut, ul. Orłowska 8.