882 (482) 2008-12-12 - 2008-12-18

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia:
- „Symbolika Niepodległości 3 Maja 1791 - Sierpień 1980", otwarta do 3 maja 2009 roku, od wtorku do niedzieli, od godz. 10.00 do 17.00.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów: Andrzeja Sas Jaworskiego, Ireneusza Dojasa, Benedykta Wojciechowskiego, Mieczysława Filipczaka, Konstantego Siekierskiego, Mariana Mikuły, Henryka Karpińskiego oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni.
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny!
W sprawie oprowadzania lub lekcji muzealnych prosimy o kontakt z Działem Naukowo - Edukacyjnym MMG pod nr tel. (058) 66 20 936-7.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART. zaprasza na wystawę pokonkursową Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2008.
Wystawa trwa do 11 stycznia 2009r. w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1.
Dnia 28 sierpnia 2008r. jury w składzie: prof. Alina Jackiewicz- Kaczmarek - ASP Gdańsk, prof. Adam Romaniuk - ASP Katowice, prof. Mirosław Pawłowski - ASP Poznań wyłoniło 99 prac 67 autorów do II etapu konkursu. 3 grudnia jury wybierze najlepsze prace które zostaną uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami.
Biennale to próba dokonania analizy i oceny zjawiska jakim jest cyfrowe medium graficzne poprzez prezentację osiągnięć w tej dziedzinie. Ten nowy kierunek sztuki współczesnej, najprężniej rozwijający się obecnie, rzutuje na oblicze całej współczesnej sztuki i zyskuje wciąż rosnące grono pasjonatów. Bardzo duże zainteresowanie artystów biorących udział w konkursie, mediów i ludzi sztuki pozwala nam twierdzić, że będzie to jedna z najciekawszych impez w Europie prezentujących sztukę współczesną. Zapraszamy do nowoczesnego miasta - Gdyni, do nowoczesnego muzeum, na wystawę nowoczesnej sztuki.
***
Do 18 grudnia 2008 r. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa prac Aliny Krzyżanowskiej p.n. „Postrzeganie Piękna".
Alina Krzyżanowska jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie. Uprawia malarstwo olejne i akwarelę. Autorka prezentuje pejzaże, martwą naturę i realistyczno-impresjonistyczne, nie pozbawione oryginalności portrety. Dotychczasowe wystawy: Klub Książki i Prasy „Mors", „Inter Club", Klub Nauczyciela, Kawiarenka „Greccio" przy parafii św. Antoniego, Galeria GCOP, Galeria - Hotel Nadmorski.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00.
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza codziennie do 16.01.2009 w godz. 12.00-20.00 na wystawę prac Henryka Kulawczuka pt. „Obrazy z Mesy Kapitańskiej". Wernisaż wystawy rozpocznie się 12.12 o godz. 18.00.
Henryk Kulawczuk urodzony w Gdyni. Od ponad trzydziestu lat tworzy obrazy w technice olejnej. Wiodącym tematem jego prac jest marynistyka. W malarstwie swym przedstawia wszystko co na przestrzeni ostatnich stuleci wiąże się z morzem, a przede wszystkim portrety żaglowców, porty i scenki rodzajowe. Prace jego znaleźć można na całym świecie od Niemiec po Australię. Pływają również po morzach i oceanach na statkach pod różnymi banderami będąc ozdobą mes kapitańskich. Od lat ściśle współpracuje z gminnym ośrodkiem kultury w Szemudzie i starostwem wejherowskim biorąc udział w wystawach, imprezach kulturalnych i warsztatach plastycznych przez nich organizowanych. Chętnie udziela pomocy i dzieli się swoją wiedzą o malarstwie z każdym zainteresowanym tym kierunkiem sztuki.
Więcej informacji i prace artysty na stronie: e-fotoplastikon.org
***
Muzeum Marynarki Wojennej - Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1A
wt. - niedz. 10.00 - 17.00, bilet: 4 i 2 zł.
wtorki- bezpłatnie, w poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne
Okręt Muzeum ORP „Błyskawica"
Gdynia, Skwer Kościuszki - ze względu na remont nabrzeża nieczynny do odwołania.
***
W Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Kartuska 20 (Chylonia) do 6 stycznia oglądać można prace konkursowe laureatów VIII edycji konkursu „Gdynia w fotografii".
Prace oglądać można w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. Wstęp wolny!
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej (al. Marszałka Piłsudskiego 18), do obejrzenia wystawy fotograficznej autorstwa Alfonsa Klejny - „Boże Męki. Kapliczki i krzyże przydrożne na Kaszubach". Niniejsza ekspozycja prezentuje wspomniane obiekty, znajdujące się na terenie Gdyni, okolic Trójmiasta oraz powiatu kartuskiego i kościerskiego. Projekt i wykonanie - Grażyna Goszczyńska (Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku).
Wystawę można oglądać w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki w godz. 11.30-19.00 do 16 grudnia. Wstęp wolny. Wystawa sfinansowana z grantu Miasta Gdyni.
***
W Galerii Ratusz Urzędu Miasta Gdyni (I piętro) do 13.12 oglądać można wystawę pokonkursową XII edycji Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa Kosycarza „Gdańsk Press Photo 2008".
Na wystawie prezentowane są 44 zdjęcia, w tym zdjęcia osób wyróżnionych i nagrodzonych w konkursie.
Więcej informacji na stronie: http://www.kfp.com.pl/