Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
889 (489) 2009-02-13 - 2009-02-19

Koci świat - dbajmy o podwórkowce

Koty w mieście są niezbędne. To sprzymierzeńcy ludzi w walce z plagą gryzoni w naszych domach, na podwórkach i osiedlach.
Nie wszyscy wiedzą, że samice szczurów unikają zakładania gniazd w pobliżu miejsc zamieszkanych przez koty. Dlatego powinniśmy dbać o wolno żyjące dzikie koty. Ich istnienie w mieście jest niezbędne dla zachowania równowagi wśród zwierząt.
Pomóżmy im przetrwać mrozy
Najtrudniejsza dla kotów podwórkowych jest mroźna zima. Przemarznięte i głodne skazane są na groźne choroby. Dlatego Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta apeluje do mieszkańców, spółdzielni mieszkaniowych i Administracji Budynków Komunalnych, aby zadbali o „swoje" koty i pomogli im przetrwać mrozy. - Te potrzebne, w kontrolowanych ilościach zwierzęta, niedoceniane, a nawet tępione, w aglomeracjach miast portowych spełniają ważną rolę . Mało kto chce o tym pamiętać. Zamiast walczyć z kotami nauczmy się z nimi żyć. Korzyści będą obopólne.
Kocie domy
Od czterech lat Gdynia buduje bezpańskim kotom drewniane domki ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Łącznie na terenie miasta jest ich już 50.
Domki są ocieplane i mają osłonięty daszkiem podest. Koty mogą przetrwać w nich śnieżną i mroźną zimę - jest to ważne szczególnie tam, gdzie lokatorzy lub administracja zamykają piwnice. Opiekunowie kocich domów zobowiązani są do utrzymywania czystości i porządku wokół nich.
Mogą oni otrzymać wsparcie w postaci środków antykoncepcyjnych i suchej karmy. W kolejnych latach Gdynia również przekaże chętnym mieszkańcom następne domki.
Opiekunowie wolnobytujących kotów mogą zwrócić się z prośbą do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gdyni, ul. Władysława IV 37 o przydział pod warunkiem, że uzyskają zgodę właściciela terenu na ich ustawienie.
Porady na temat pomocy bezdomnym kotom oraz tworzenia pomieszczeń dla nich można uzyskać w schronisku „Ciapkowo" (tel. 058 622 25 52) lub w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa (tel. 058 66 20 201).

ikona