889 (489) 2009-02-13 - 2009-02-19

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia:
- „Symbolika Niepodległości 3 Maja 1791 - Sierpień 1980", otwarta do 3 maja 2009 roku, od wtorku do niedzieli, od godz. 10.00 do 17.00.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów: Andrzeja Sas Jaworskiego, Ireneusza Dojasa, Benedykta Wojciechowskiego, Mieczysława Filipczaka, Konstantego Siekierskiego, Mariana Mikuły, Henryka Karpińskiego oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni.
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny! W sprawie oprowadzania lub lekcji muzealnych prosimy o kontakt z Działem Naukowo - Edukacyjnym MMG pod nr tel. (058) 66 20 936-7.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Do 22 lutego w Muzeum Miasta Gdyni , ul. Zawiszy Czarnego 1, poziom 1 oglądać można wystawę „Niewidziana Litwa".
Ekspozycja składa się z ponad 50 wielkoformatowych fotografii, wykonanych z sześciu różnych pojazdów powietrznych przez Mariusa Jovaišę, litewskiego podróżnika, fotografika i przedsiębiorcę.
Autor zdjęć postanowił pochwalić się pięknym krajobrazem litewskim przed światem i to w jak najbardziej efektowny sposób. Jovaiša zdecydował się na oryginalną formę prezentacji - zdjęcia lotnicze.
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. Cena biletu normalnego to 7 zł, ulgowego - 4 zł.
W piątki wstęp jest bezpłatny.
***
Do 28 lutego 2009 roku w Galerii znajdującej się na parterze Akwarium Gdyńskiego będzie można oglądać wystawę fotograficzną „...a przecież piękne!" autorstwa Małgorzaty Mnich.
Zdjęcia pochodzą z kalendarza wydanego przez nasze Miasto na rok 2009 w ramach programu „Gdynia bez barier". Kalendarz promuje wartości tolerancji wobec wszelkiej niepełnosprawności, a autorka, młoda artystka, dotyka problemu niepełnosprawności nie wprost, lecz w sposób poetycki i subtelny.
Wejście na wystawę jest w ramach biletu wstępu do gdyńskiego Akwarium:
Normalny: 14 zł
Ulgowy: 9 zł.
Więcej informacji na stronie Akwarium Gdyńskiego: http://www.akwarium.gdynia.pl
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej (al. Marszałka Piłsudskiego 18) do obejrzenia wystawy „Wielki Kack wczoraj i dziś". Ekspozycję można oglądać do końca marca w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00.
Wstęp wolny.
Wystawa powstała z inicjatywy Rady Dzielnicy Wielki Kack, dzięki zaangażowaniu Jana Labuddy oraz Stanisława Borskiego. Ekspozycję przygotowano ze zbiorów wypożyczonych od mieszkańców Wielkiego Kacka. Wystawa przedstawia blisko siedemdziesiąt zdjęć, począwszy od lat 20-tych ubiegłego wieku, aż od dzisiaj. Archiwalne fotografie w znakomity sposób pokazują jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniał się Wielki Kack, który obecnie jest jedną z dzielnic miasta Gdyni.
***
Muzeum Marynarki Wojennej - Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1A, czynne jest także zimą, wt. - niedz. 10.00 - 17.00, bilet: 4 i 2 zł, wtorki - bezpłatnie, w poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne.
Okręt Muzeum ORP „Błyskawica" - ze względu na remont Nabrzeża Pomorskiego jest nieczynny do odwołania.
***
Do 19 lutego br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa prac Małgorzaty Karpińskiej pt. „Anioły z ulicy Lnianej".
Autorka ukończyła Akademię Multimedialną w Gdańsku. Od kilku lat maluje obrazy olejne, tworzy także ilustracje, grafiki, linoryty, projekty biżuterii, dekoracje, w wolnych chwilach fotografuje przyrodę.
Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo" w Rumi. Pracuje nad wystrojem kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Gdyni - Cisowej.
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza do 5.03.2009 r. na wystawę rysunku Aliny Pluty pt. „Morze ołówkiem malowane". Prace Aliny Pluty obejrzeć będzie można codziennie w godz. 12.00-20.00.
Autorka ukończyła Państwową Wyższą Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeżby. Dyplom - w roku 1986 r. pod kierunkiem Prof. Edwarda Sitka. Rysuje, maluje, rzeźbi w drewnie i bursztynie.
Galeria Aliny Pluty w internecie na stronie: e-fotoplastikon.org.
Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Do 20 lutego w Galerii Ratusz na I piętrze UM Gdyni od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 16.00 oglądać można wystawę zatytułowaną: „Szkoła otwarta - malarstwo i rysunek".
Wystawa przedstawia twórczy dorobek grupy amatorów, uczestników zajęć malarstwa sztalugowego w ramach „Szkoły otwartej" w Gdyni Chwarznie. Grupa działa od kilku lat i jest prowadzona przez mgr sztuki Dorotę Czajkowską, stosującą indywidualne podejście do każdego uczestnika. Celem spotkań „Szkoły otwartej" jest nauka malarstwa i rysunku, poznawanie warsztatu i technik artystycznych, doskonalenie umiejętności postrzegania piękna w sobie i otaczającym świecie oraz czerpania radości z uprawiania sztuki.
Uczestnicy wystawy: Beata Domańska, Wanda Frankiewicz, Hanna Goduńska, Rita Gorbaczuk-Kujawa, Teresa Jankowska, Maria Michalak, Monika Pater, Anna Piskulak, Krystyna Roszkowska, Barbara Wiśniewska.
***
W dniu 19.02.2009 rok o godzinie 18.00 w Hotelu Kuracyjnym w Gdyni przy al. Zwycięstwa 255 odbędzie się wernisaż gdyńskich malarek: Jolanty Smulkowskiej i Magdaleny Smulkowskiej.
Wstęp bezpłatny.

ikona