893 (493) 2009-03-13 - 2009-03-19

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia:
- „Symbolika Niepodległości 3 Maja 1791 - Sierpień 1980", otwarta do 3 maja 2009 roku, od wtorku do niedzieli, od godz. 10.00 do 17.00. Eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów: Andrzeja Sas Jaworskiego, Ireneusza Dojasa, Benedykta Wojciechowskiego, Mieczysława Filipczaka, Konstantego Siekierskiego, Mariana Mikuły, Henryka Karpińskiego oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni.
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny!
W sprawie oprowadzania lub lekcji muzealnych należy kontaktować się z Działem Naukowo - Edukacyjnym MMG pod nr tel. (058) 66 20 936 - 7.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Muzeum Miasta Gdyni informuje, że wystawa fotograficzna „Gdynia tradycyjnie nowoczesna w sali wystawowej w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini" została przedłużona do 22 marca 2009.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej (al. Marszałka Piłsudskiego 18) do obejrzenia wystawy „Wielki Kack wczoraj i dziś". Ekspozycję można oglądać do końca marca w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00. Wstęp wolny.
Wystawa powstała z inicjatywy Rady Dzielnicy Wielki Kack, dzięki zaangażowaniu Jana Labuddy oraz Stanisława Borskiego. Ekspozycję przygotowano ze zbiorów wypożyczonych od mieszkańców Wielkiego Kacka. Wystawa przedstawia blisko siedemdziesiąt zdjęć, począwszy od lat 20-tych ubiegłego wieku, aż od dzisiaj. Archiwalne fotografie w znakomity sposób pokazują jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniał się Wielki Kack, który obecnie jest jedną z dzielnic miasta Gdyni.
***
Muzeum Marynarki Wojennej - Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1A, czynne jest także zimą, wt. - niedz. 10.00 - 17.00, bilet: 4 i 2 zł, wtorki - bezpłatnie, w poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne.
Okręt Muzeum ORP „Błyskawica" - ze względu na remont Nabrzeża Pomorskiego jest nieczynny do odwołania.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA - ART zaprasza na wystawę „Trzy kobiety x 2" zorganizowaną w ramach projektu „Jedenastka ERA ART" z okazji Dnia Kobiet przy wsparciu Miasta Gdyni. Wystawę można oglądać w Galerii „PROFILE" w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 /Wzgórze Św. Maksymiliana/ do 19.04.2009 r. w godz. 12.00 - 18.00, soboty: 12.00 - 16.00.
Wstęp wolny. Kontakt: tel. (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/pofile. W wystawie uczestniczą trzy kobiety - znakomite malarki: Joanna Kamirska - Niezgoda i Barbara Konarska ukończyły PWSSP w Gdańsku, Daria Sołtan - Krzyżyńska - Wydz. Sztuki na UMK w Toruniu. „Trzy kobiety x 2" to ich prace wykonane w różnych technikach i w innym sposobie wyrazu.
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza do 10 kwietnia 2009 r. w godzinach 12.00 - 20.00 na wystawę prac Darii Sołtan - Krzyżyńskiej pt. „Morskie klimaty".
***
W Akwarium Gdyńskim można zobaczyć nagrodzone fotografie, które brały udział w ogólnopolskim konkursie pt.: „Bałtyk w obiektywie". Zdjęcia przedstawiają różne perspektywy widzenia naszego Morza Bałtyckiego, zrobione przez osoby w różnym wieku. Wystawę można oglądać do 30.04.2009 r. w Galerii Akwarium Gdyńskiego.
Wejście - bilet wstępu do Akwarium.
Szczegóły na: www.akwarium.gdynia.
***
Do 19 marca br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa prac Jolanty Krause pt. „Piękno jest w przyrodzie".
Autorka jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2002 roku należy do Koła Plastyków im prof. W. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni. Maluje przede wszystkim pejzaże i martwe natury posługując się głównie techniką pasteli oraz oleju. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Dwukrotnie brała udział w wojewódzkim przeglądzie twórczości plastycznej nauczycieli organizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. W 2006 r. otrzymała I nagrodę za pracę „Pejzaż Chwarzna" a w 2008 r. wyróżnienie.
***
13 marca (piątek) o godz. 13.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni Filia nr 18, ul. Kartuska 20 odbędzie się otwarcie wystawy ilustracji do autorskich książek Iwony Chmielewskiej.
Iwona Chmielewska - ilustratorka i autorka książek dla dzieci i dorosłych. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - jej główną pasją jest tworzenie książek autorskich, w których obraz i tekst pełnią równorzędną rolę. Ponieważ w Polsce picturebook nie jest jeszcze formą popularną, swoje książki wydaje w Seulu, gdzie współpracuje z czterema wydawnictwami koreańskimi. Do tej pory ukazało się 6 książek autorskich, z których jedna: Niebieska laseczka/Niebieska skrzyneczka, otrzymała nagrodę dla najlepszej książki tłumaczonej na język koreański. Jej największym sukcesem jest „Złote Jabłko" nagroda na Biennale Ilustracji w Bratysławie. Na corocznych konkursach na najlepszą książkę roku na świecie na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii, autorskie książki Iwony Chmielewskiej reprezentują Koreę Południową. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z książki autorskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.
Wystawę ilustracji będzie można oglądać do 10 kwietnia w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00.
Zapraszamy dzieci i rodziców! Wstęp wolny!
***
Do soboty 14.03.br. w Galerii Debiut Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie obejrzeć można wystawę 11 artystów grafików pt."Grafika z Zakładu Grafiki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu".
Prezentowane są prace 11 autorów. Udział w wystawie biorą: Tomasz Barczyk (linoryt), dr hab. Marek Basiul, Agata Dworzak - Subocz, prof. Piotr Gojowy, prof. Leszek Kiliański, dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. Mirosław Pawlowski, prof. Bogumiła Pręgowska, Izabela Retkowska, Michał Rygielski, Marek Zajko.
Galeria czynna codziennie w godzinach pracy szkoły, w sobotę w godz.11.00 - 16.00.
Wstęp wolny!