894 (494) 2009-03-20 - 2009-03-26

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia:
- „Symbolika Niepodległości 3 Maja 1791 - Sierpień 1980", otwarta do 3 maja 2009 roku, od wtorku do niedzieli, od godz. 10.00 do 17.00. Eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów: Andrzeja Sas Jaworskiego, Ireneusza Dojasa, Benedykta Wojciechowskiego, Mieczysława Filipczaka, Konstantego Siekierskiego, Mariana Mikuły, Henryka Karpińskiego oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni.
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny! W sprawie oprowadzania lub lekcji muzealnych należy kontaktować się z Działem Naukowo - Edukacyjnym MMG pod nr tel. (058) 66 20 936 - 7.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Muzeum Miasta Gdyni informuje, że wystawa fotograficzna „Gdynia tradycyjnie nowoczesna w sali wystawowej w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini" została przedłużona do 22 marca 2009.
***
Na dolnym poziomie wystaw czasowych prezentujemy 38 obrazów i 7 tkanin ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Tematyka eksponowanych prac dotyczy morza - tak bliskiego wszystkim mieszkańcom Gdyni. Nie powinno więc budzić wątpliwości, że i artyści mieszkający w Trójmieście, bądź odwiedzający te strony podczas wakacji, to właśnie morze uczynili jednym z ważnych tematów swojej twórczości.
Wystawa zainspirowana została przypadającą w bieżącym roku 120 rocznicą Urodzin wybitnego marynisty Mariana Mokwy. W języku kaszubskim nazwisko malarza oznacza deszczową pogodę, słotę, topniejący śnieg, wodę. Wydaje się więc, że oblicze morza, którego różnorodne realizacje w malarstwie i tkaninie pokazujemy, najlepiej współgra z przypadającą rocznicą.
Obok twórczości Mariana Mokwy na wystawie zaprezentowano obrazy uznanych polskich marynistów i artystów związanych z Gdynią, między innymi: Michała Leszczyńskiego, Henryka Baranowskiego, Jana Gasińskiego, Maksymiliana Kasprowicza i Kazimierza Ostrowskiego, a także gobeliny Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej i Teresy Szydłowskiej. Najstarsza z eksponowanych prac - obraz olejny Gdynia Kazimierza Pochwalskiego powstał w 1902 r., najmłodsze dwie prace Darii Sołtan-Krzyżyńskiej namalowane zostały w 2006 r. Wystawa pozwala więc na porównanie morskiego oblicza, jakie wyłania się z dzieł powstałych na przestrzeni około stu lat. Koncepcja i aranżacja wystawy: Anna Śliwa.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00, bilet normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, w piątki wstęp bezpłatny. Wystawa potrwa do 29 marca 2009 r.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej (al. Marszałka Piłsudskiego 18) do obejrzenia wystawy „Wielki Kack wczoraj i dziś". Ekspozycję można oglądać do końca marca w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00. Wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej - Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1A, czynne jest także zimą, wt. - niedz. 10.00 - 17.00, bilet: 4 i 2 zł, wtorki - bezpłatnie, w poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne.
Okręt Muzeum ORP „Błyskawica" - ze względu na remont Nabrzeża Pomorskiego jest nieczynny do odwołania.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA - ART zaprasza na wystawę „Trzy kobiety x 2" zorganizowaną w ramach projektu „Jedenastka ERA ART" z okazji Dnia Kobiet przy wsparciu Miasta Gdyni. Wystawę można oglądać w Galerii „PROFILE" w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 /Wzgórze Św. Maksymiliana/ do 19.04.2009 r. w godz. 12.00 - 18.00, soboty: 12.00 - 16.00.
Wstęp wolny. Kontakt: tel. (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/pofile. W wystawie uczestniczą trzy kobiety - znakomite malarki: Joanna Kamirska - Niezgoda i Barbara Konarska ukończyły PWSSP w Gdańsku, Daria Sołtan - Krzyżyńska - Wydz. Sztuki na UMK w Toruniu.
***
Od 20 marca do 16 kwietnia br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa pt. „Wiosenny Czar". Autorami są podopieczni - Seniorzy Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Gdyni.
Ekspozycję stanowią prace wykonane różnymi technikami: z papieru - kartki świąteczne, origami - łabędzie, haft z wykorzystaniem różnych tkanin, obrazki przestrzenne, kilimy z sizalu, wyroby z włóczki, zdobione techniką decupach różne przedmioty, stroiki świąteczne a także malarstwo Franciszki Drewienkowskiej, Izabeli Kołodziejskiej i Józefa Kaweckiego. Prace powstały w trakcie terapii zajęciowej, prowadzonej przez Barbarę Kluk. Wernisaż odbędzie się 20 marca (piątek), godz. 17.00.
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza do 10 kwietnia 2009 r. w godzinach 12.00 - 20.00 na wystawę prac Darii Sołtan - Krzyżyńskiej pt. „Morskie klimaty".
***
W Akwarium Gdyńskim można zobaczyć nagrodzone fotografie, które brały udział w ogólnopolskim konkursie pt.: „Bałtyk w obiektywie". Zdjęcia przedstawiają różne perspektywy widzenia Morza Bałtyckiego, na fotografiach wykonanych przez osoby w różnym wieku. Wystawę można oglądać do 30.04.2009 r. w Galerii Akwarium Gdyńskiego.
Wejście - bilet wstępu do Akwarium.
Szczegóły na: www.akwarium.gdynia.
***
Do 10 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni Filia nr 18, ul. Kartuska 20 oglądać można wystawę ilustracji do autorskich książek Iwony Chmielewskiej.
Iwona Chmielewska - ilustratorka i autorka książek dla dzieci i dorosłych. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - jej główną pasją jest tworzenie książek autorskich, w których obraz i tekst pełnią równorzędną rolę. Do tej pory ukazało się 6 książek autorskich, z których jedna: Niebieska laseczka/Niebieska skrzyneczka, otrzymała nagrodę dla najlepszej książki tłumaczonej na język koreański. Jej największym sukcesem jest „Złote Jabłko" nagroda na Biennale Ilustracji w Bratysławie.
Wystawę ilustracji można oglądać w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00. Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza na otwarcie muzealnej formy ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Stefana Żeromskiego: „Wspomnienie o Stefanie Żeromskim", które rozpocznie się 26.03.2009 r. o godz.17.00 w Domku Żeromskiego, ul. Orłowska 6. W programie otwarcie ekspozycji, projekcja filmu o Stefanie Żeromskim.