897 (497) 2009-04-10 - 2009-04-16

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia:
- „Symbolika Niepodległości 3 Maja 1791 - Sierpień 1980", otwarta do 3 maja 2009 roku, od wtorku do niedzieli, od godz. 10.00 do 17.00. Eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów: Andrzeja Sas Jaworskiego, Ireneusza Dojasa, Benedykta Wojciechowskiego, Mieczysława Filipczaka, Konstantego Siekierskiego, Mariana Mikuły, Henryka Karpińskiego oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni. Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny! W sprawie oprowadzania lub lekcji muzealnych należy kontaktować się z Działem Naukowo - Edukacyjnym MMG pod nr tel. (058) 66 20 936 - 7.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Wystawę w Muzeum Miasta Gdyni zatytułowaną „Gdynia. Pejzaż Nadmorski" można zwiedzać w godz. 10.00 - 17.00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków.
Towarzyszy ona wydaniu albumu Sławomira Kitowskiego pt.: GDYNIA. PEJZAŻ NADMORSKI. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
***
Muzeum Marynarki Wojennej - Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1A, wt. - niedz. 10.00 - 17.00, bilet: 4 i 2 zł, wtorki - bezpłatnie, w poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne.
Okręt Muzeum ORP „Błyskawica" - ze względu na remont Nabrzeża Pomorskiego jest nieczynny do odwołania.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA - ART zaprasza na wystawę „Trzy kobiety x 2" zorganizowaną w ramach projektu „Jedenastka ERA ART" przy wsparciu Miasta Gdyni. Wystawę można oglądać w Galerii „PROFILE" w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 /Wzgórze Św. Maksymiliana/ do 19.04.2009 r. w godz. 12.00 - 18.00, soboty: 12.00 - 16.00. Kontakt: tel. (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/pofile. W wystawie uczestniczą trzy kobiety - znakomite malarki: Joanna Kamirska - Niezgoda i Barbara Konarska ukończyły PWSSP w Gdańsku, Daria Sołtan - Krzyżyńska - Wydz. Sztuki na UMK w Toruniu. Wstęp wolny.
***
Do 16 kwietnia br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa pt. „Wiosenny Czar". Autorami są podopieczni - Seniorzy Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Gdyni. Ekspozycję stanowią prace wykonane różnymi technikami: z papieru - kartki świąteczne, origami - łabędzie, haft z wykorzystaniem różnych tkanin, obrazki przestrzenne, kilimy z sizalu, wyroby z włóczki, zdobione techniką decupach różne przedmioty, stroiki świąteczne a także malarstwo Franciszki Drewienkowskiej, Izabeli Kołodziejskiej i Józefa Kaweckiego. Prace powstały w trakcie terapii zajęciowej, prowadzonej przez Barbarę Kluk.
***
W Akwarium Gdyńskim można zobaczyć nagrodzone fotografie, które brały udział w ogólnopolskim konkursie pt.: „Bałtyk w obiektywie".
Zdjęcia przedstawiają różne perspektywy widzenia Morza Bałtyckiego, na fotografiach wykonanych przez osoby w różnym wieku. Wystawę można oglądać do 30.04.2009 r. w Galerii Akwarium Gdyńskiego. Wejście - bilet wstępu do Akwarium.
Szczegóły na: www.akwarium.gdynia.
***
Do 30.04. br. w Towarzystwie Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51 można obejrzeć wystawę „AKT" w malarstwie Emilii Sobieraj w godz. otwarcia biura TMG tj. pon. wt. śr. od 11.00-15.00 we wt. i czw. od 13.00 - 17.00.
***
Do 19.04 w Galerii Debiut oglądać można wystawę pokonkursową I Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych „Twórczość Młodych - moi bohaterowie, moi idole, mój styl"
Współorganizatorami Biennale są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Gdynia, Centrum Kultury w Gdyni.
***
W Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w Małej Galerii do końca kwietnia w godzinach od 8.00 do 15.00 oglądać można wystawę malarstwa i grafiki Magdaleny Hanysz - Stefańskiej pod tytułem „Linoświaty". Artystka jest laureatką wielu nagród, między innymi, „Gdańskiego Grafika Roku" i „Triennale Tczewskie", ostatnio zdobyła również wyróżnienie na konkursie w Korei.
Wstęp wolny.
***
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć pt. „Cięcie", który rozpocznie się 15 kwietnia br. o godz. 16.00 w galerii Ratusz na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni, al. Piłsudskiego 52/54.
Autorką zdjęć jest Iza Moczarna - Pasiek. Studiowała fotografię w Londynie, gdzie także zadebiutowała. Swój czas dzieli między Wrocław a Berlin, gdzie mieszka, pracuje i wystawia. Od kliku lat w kręgu jej zainteresowań znajduje się tematyka kobieca i przełamywanie stereotypów, które często mocno zakorzenione w społeczeństwie - określają wizerunek kobiety. Iza Moczarna - Pasiek będzie gościem wernisażu.
Fotografie, składające się na akcję CIĘCIE, opowiadają historie kobiet, które straciły włosy wskutek leczenia...
Są jednocześnie dowodem na to, że strata włosów nie oznacza utraty kobiecości. Kobiety na zdjęciach wygladają pięknie i kobieco, zaś brak włosów na głowie nie szpeci, a dodaje uroku zdecydowanie bardziej niż peruka czy chustka. Wystawa potrwa do 28 kwietnia.
Kontynuacją wystawy jest ekspozycja części fotografii w wybranych witrynach:
- DORA, ul. Świętojańska 116,
- IN FASHION Outlet, ul. Świętojańska 91,
- Caterina, ul. Świętojańska 67,
- Cynamon, ul. Świętojanska 49,
- Salon Kokai Cafe, ul. Kilińskiego 11 (róg, ul. Świętojańskiej),
- SUNSET SUITS Salon Mody Męskiej, ul. Świętojańska 23.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni serdecznie zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko - Pomorskiej przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 do obejrzenia wystawy „Szwajcaria Kaszubska w starej pocztówce do 1918 roku". Niniejsza ekspozycja, przedstawia blisko 100 pocztówek oraz map dotycząch niezwykle malowniczych i atrakcyjnych turystycznie Kaszub środkowych, zwanych potocznie Szwajcarią Kaszubską. Całość zaprezentowanego materiału pochodzi ze zbiorów gdyńskiego kolekcjonera Marka Seyda.
Wystawę można odwiedzać do 7 czerwca w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. To pierwsza część niniejszej wystawy. W przyszłym roku Szwajcaria Kaszubska zostanie przedstawiona w pocztówkach pochodzących z okresu II Rzeczypospolitej.
Wstęp wolny.