Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
898 (498) 2009-04-17 - 2009-04-23

Poszukiwania Sztandaru 1 Morskiego Pułku Strzelców

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Gdyni odbędą się poszukiwania cennych historycznych pamiątek po bohaterach działań wojennych z 1939 roku. Akcję poprowadzą trzy stowarzyszenia zajmujące się poszukiwaniami oraz rekonstrukcją działań wojskowych. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża oraz poszukiwacze z Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i Towarzystwa Poszukiwaczy „Perkun" podjęli się próby odnalezienia zaginionego podczas II wojny światowej sztandaru należącego do 1 Morskiego Pułku Strzelców biorącego udział w Lądowej Obronie Wybrzeża.

W swojej tradycji pułk związany był najsilniej z I Batalionem byłego Pułku Morskiego. Stąd na sztandarze ofiarowanym pułkowi przez społeczeństwo powiatu morskiego, znajdują się wyhaftowane nazwy i daty bojów stoczonych przez I Batalion Pułku Morskiego. Na lewej stronie płachty znajdują się: wizerunek Matki Boskiej Swarzewskiej, herb miast Wejherowa i Pucka, Gryf kaszubski oraz nazwy miejsc i bitew: Susk-Nowa Wieś 3 VII 1920, Zabiele 4 VIII 1920, Makrew 8 VIII 1920, Ćwiklin 17 VIII 1920. Uroczyste wręczenie sztandaru odbyło się 17 października 1936 roku w Wejherowie.

Według relacji świadków sztandar miał zostać ukryty w 1939 roku w specjalnie przygotowanej dębowej skrzyni na terenie folwarku Stefanowo lub Młynu Kaina. Inna hipoteza mówi o schowaniu sztandaru w rejonie Rumi Żagórza. Poszukiwacze dotarli jednak także do innego źródła - prawdopodobnie świadka zdarzenia - który dał nadzieję na odnalezienie sztandaru w zupełnie innym miejscu niż dotąd sądzono. To samo źródło mówi nie o jednym, a o trzech sztandarach ukrytych przed zniszczeniem lub przejęciem przez niemieckiego najeźdźcę.

Grupy poszukiwawcze rozpoczynają działania w sobotę 18 kwietnia br. Pierwszy etap obejmuje rejon miejscowości Dębogórze - tam prawdopodobnie uda się odzyskać pamiątki militarne związane z Lądową Obroną Wybrzeża. Kolejny etap - na terenie jednostki wojskowej w Babich Dołach prawdopodobnego ukrycia sztandaru - zaplanowany został jako drugie podejście. Termin oraz dokładne miejsce - ze względów bezpieczeństwa na razie pozostaną tajemnicą.

Sztandar 1 Morskiego Pułku Strzelców - zgodnie z deklaracją poszukiwaczy - zostanie przekazany do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Pozostałe odnalezione pamiątki stworzą specjalna ekspozycję albo w tym muzeum albo w nowo utworzonej Izbie Pamięci na terenie gminy Kosakowo.

Współorganizatorem i sponsorem poszukiwań jest Portal Trojmiasto.pl.

ikona