898 (498) 2009-04-17 - 2009-04-23

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia:
- „Symbolika Niepodległości 3 Maja 1791 - Sierpień 1980", otwarta do 3 maja 2009 roku, od wtorku do niedzieli, od godz. 10.00 do 17.00. Eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów: Andrzeja Sas Jaworskiego, Ireneusza Dojasa, Benedykta Wojciechowskiego, Mieczysława Filipczaka, Konstantego Siekierskiego, Mariana Mikuły, Henryka Karpińskiego oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni. Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny! W sprawie oprowadzania lub lekcji muzealnych należy kontaktować się z Działem Naukowo - Edukacyjnym MMG pod nr tel. (058) 66 20 936 - 7.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Do 26 kwietnia w godz. 10.00 - 17.00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków można zwiedzać wystawę w Muzeum Miasta Gdyni zatytułowaną „Gdynia. Pejzaż Nadmorski" Towarzyszy ona wydaniu albumu Sławomira Kitowskiego pt.: GDYNIA. PEJZAŻ NADMORSKI. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
***
Muzeum Marynarki Wojennej - Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1A, wt. - niedz. 10.00 - 17.00, bilet: 4 i 2 zł, wtorki - bezpłatnie, w poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne. Okręt Muzeum ORP „Błyskawica" - ze względu na remont Nabrzeża Pomorskiego jest nieczynny do odwołania.
***
W Akwarium Gdyńskim można zobaczyć nagrodzone fotografie, które brały udział w ogólnopolskim konkursie pt.: „Bałtyk w obiektywie". Zdjęcia przedstawiają różne perspektywy widzenia Morza Bałtyckiego, na fotografiach wykonanych przez osoby w różnym wieku. Wystawę można oglądać do 30.04.2009 r. w Galerii Akwarium Gdyńskiego. Wejście - bilet wstępu do Akwarium. Szczegóły na: www.akwarium.gdynia.
***
Do 30.04. br. w Towarzystwie Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51 można obejrzeć wystawę „AKT" w malarstwie Emilii Sobieraj w godz. otwarcia biura TMG tj. pon. wt. śr. od 11.00-15.00 we wt. i czw. od 13.00 - 17.00.
***
W Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w Małej Galerii do końca kwietnia w godzinach od 8.00 do 15.00 oglądać można wystawę malarstwa i grafiki Magdaleny Hanysz - Stefańskiej pod tytułem „Linoświaty". Artystka jest laureatką wielu nagród, między innymi, „Gdańskiego Grafika Roku" i „Triennale Tczewskie", ostatnio zdobyła również wyróżnienie na konkursie w Korei. Wstęp wolny.
***
W galerii Ratusz na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni, al. Piłsudskiego 52/54. do 28 kwietnia ogladać można wystawę prac pt: „Cięcie". Autorką zdjęć jest Iza Moczarna - Pasiek. Studiowała fotografię w Londynie, gdzie także zadebiutowała. Swój czas dzieli między Wrocław a Berlin, gdzie mieszka, pracuje i wystawia. Od kliku lat w kręgu jej zainteresowań znajduje się tematyka kobieca i przełamywanie stereotypów, które często mocno zakorzenione w społeczeństwie - określają wizerunek kobiety.
Fotografie, składające się na akcję CIĘCIE, opowiadają historie kobiet, które straciły włosy wskutek leczenia...Są jednocześnie dowodem na to, że strata włosów nie oznacza utraty kobiecości. Kobiety na zdjęciach wygladają pięknie i kobieco, zaś brak włosów na głowie nie szpeci, a dodaje uroku zdecydowanie bardziej niż peruka czy chustka.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni serdecznie zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko - Pomorskiej przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 do obejrzenia wystawy „Szwajcaria Kaszubska w starej pocztówce do 1918 roku". Niniejsza ekspozycja, przedstawia blisko 100 pocztówek oraz map dotycząch niezwykle malowniczych i atrakcyjnych turystycznie Kaszub środkowych, zwanych potocznie Szwajcarią Kaszubską. Całość zaprezentowanego materiału pochodzi ze zbiorów gdyńskiego kolekcjonera Marka Seyda.
Wystawę można odwiedzać do 7 czerwca w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. To pierwsza część niniejszej wystawy. W przyszłym roku Szwajcaria Kaszubska zostanie przedstawiona w pocztówkach pochodzących z okresu II Rzeczypospolitej.
Wstęp wolny.
***
W dniach od 22 do 27 kwietnia 2009 roku w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego w Gdyni trwać będzie wystawa prac plastycznych przygotowana przez pięć uczennic III LO w Gdyni w ramach egzaminu Międzynarodowej Matury z przedmiotu Visual Arts.
Obejmująca około 100 prac wystawa prezentować będzie dokonania artystyczne stanowiące zwieńczenie dwóch lat pracy pięciu tegorocznych maturzystek III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni. W ramach realizowanego w programie Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate) przedmiotu Visual Arts licealistki Iga Brzuchalska, Marta Brunka, Marta Dąbrowska, Kasia Pomieczyńska oraz Sonia Rolewicz - Zakrzewska przygotowały prace obejmujące wszelakie formy i techniki. W Galerii PPNT wystawiane będą więc rysunki, obrazy malarskie, ilustracje i fotografie, a także rzeźby oraz instalacje.
Realizowany przez III LO w Gdyni kurs Visual Arts obejmuje zagadnienia z dziedziny szeroko pojętych sztuk plastycznych: techniki tradycyjne - rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika; nowoczesne - fotografia, video, grafika komputerowa, performance, sztuka użytkowa. Podczas zajęć poruszane są także zagadnienia z zakresu teorii i historii sztuki, historii kultury materialnej, sztuki ludowej, sztuki egzotycznej itp. Uczniowie zachęcani są do czerpania inspiracji z różnorodnych źródeł, poszukiwań, eksperymentów i uczestniczenia w kształtowania programu, przy czym proporcje tematów dostoso-wywane są do indywidualnych zainteresowań uczniów.
Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 22 kwietnia o godzinie 18.00 w Galerii PPNT. Wystawa czynna będzie codziennie w godzinach 10.00 - 18.00.
Wstęp wolny.
***
Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza 17 kwietnia 2009r. o godz.18.00 na wernisaż wystawy Eugeniusza Stanka - pt. „morze, moje morze...". Malarz amator, ichtiolog, doktor nauk przyrodniczych, emerytowany pracownik naukowy Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Rysuje od wczesnej młodości - w latach 1959 -1960 uczęszczał do Ogniska Plastycznego w Gdyni. Malować zaczął dopiero na emeryturze w 2004r, na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Maluje głównie pejzaże - temperą, akrylem, pastelami i farbami olejnymi. Uczestniczył w kilku zbiorowych wystawach, m.in w Gdyni, Rumi i Pucku. W prezentowanych w Galerii Malarze Gdyni pracach nawiązuje do tematyki morskiej, którą jako badacz zasobów rybnych związany był przez całe swoje życie zawodowe. Obrazy można obejrzeć codziennie do 8 maja w godz. 12.00 - 20.00.