900 (500) 2009-04-30 - 2009-05-07

Laureaci II Festiwalu Teatrów Muzycznych

Zakończył się 2. Festiwal Teatrów Muzycznych w Gdyni. W ciągu 10 dni, na 5 scenach, w 4 teatrach i instytucjach kultury, w 3 miastach województwa pomorskiego (tylko w samej Gdyni na 3 scenach, w 2 teatrach) w konkursie wzięło udział 9 spektakli z 8 teatrów muzycznych oraz 1 opery. Dodatkowo poza konkursem zostały pokazane 2 spektakle: z 1 teatru oraz 1 wyższej uczelni artystycznej, a jako gość specjalny festiwalu wystąpiła Katarzyna Groniec. W sumie w festiwalu uczestniczyło 754 gości: wykonawców, realizatorów, obsługi, itd. oraz ok. 12 tysięcy widzów, w tym w samej Gdyni ok.10 tysięcy.
Jury 2 Festiwalu Teatrów Muzycznych w składzie: Maciej Prus - przewodniczący, Agnieszka Celeda, Katarzyna Groniec, prof. Ryszard Minkiewicz, Jacek Marczyński, po obejrzeniu wszystkich spektakli konkursowych, w myśl reguły festiwalu, która kładzie nacisk na sztukę wykonawczą, zgodnie z przywilejem określonym w pkt. 3 Regulaminu Przyznawania Nagród dokonało następującego ich podziału:
- dwa Wyróżnienia honorowe przyznało za znakomitą pracę zespołową dla Gliwickiego Teatru Muzycznego w spektaklu „Ragtime" oraz dla Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej z Gdyni w spektaklu „Chicago".
- Wyróżnienia (nagrody rzeczowe) - vouchery (o wartości 3.000 zł każdy) ufundowane przez Biuro Podróży TRIADA S.A. dla debiutujących:
- Pauliny Łaby za rolę Mimi w spektaklu „Rent" z Opery na Zamku w Szczecinie oraz Filipa Cembali za rolę Angel w spektaklu „Rent" z Opery na Zamku w Szczecinie.
- Nagrody indywidualne Prezydenta Gdyni w wysokości 3 tysięcy złotych dla pani Marty Tadli za role Annasza, Kapłana w spektaklu „Jesus Christ Superstar" z Teatru Rozrywki w Chorzowie
- w wysokości 4 tysięcy złotych dla Rafała Ostrowskiego za rolę Billy'ego Flynna w spektaklu „Chicago" z Teatru Muzycznego w Gdyni w wysokości
- 4 tysięcy złotych dla pana Andrzeja Śledzia za rolę Amosa Harta w spektaklu „Chicago" z Teatru Muzycznego w Gdyni
- w wysokości 4 tysięcy złotych dla Michała Musioła za rolę Tateh w spektaklu „Ragtime" z Gliwickiego Teatru Muzycznego
- w wysokości 5 tysięcy złotych dla Magdaleny Smuk za rolę Roxie Hart w spektaklu „Chicago" z Teatru Muzycznego w Gdyni
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego w wysokości 20 tysięcy złotych dla wykonawców „Opery za trzy grosze" z Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia za stworzenie zespołowej kreacji scenicznej.
Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów, nagrodę publiczności za najlepszą rolę żeńską otrzymała Magdalena Smuk za rolę Roxie Hart w musicalu „Chicago" Teatru Muzycznego z Gdyni, natomiast za najlepszą rolę męską otrzymał Janusz Radek (za rolę Judasza w musicalu „Jesus Christ Superstar" Teatru Rozrywki w Chorzowie).