901 (501) 2009-05-08 - 2009-05-14

Wystawy...

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zawiadamia, że wznawia działalność w swoim lokalu artystycznym „TYGIEL" wystawą malarstwa i grafiki Magdaleny Hanysz - Stefańskiej z cyklu „LINOSWIATY".Wystawę będzie można oglądać od 9 maja do 3 czerwca 2009 roku w lokalu artystycznym „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV/ od godz. 12.00. Magdalena Hanysz - Stefańska jest gdynianką, absolwentką PWSSP w Gdańsku, obecnie pracownikiem naukowym ASP w Gdańsku. Była przed laty stypendystką Miasta Gdyni. Stypendium artystyczne przyznała jej i wręczała osobiście ówczesna Prezydent miasta Franciszka Cegielska.
Od 1993 r. do 2008 r. Magda przedstawiała swoje prace na 15 wystawach indywidualnych i 40 wystawach zbiorowych na całym świecie /Dania, Holandia, Słowacja, Niemcy, Bułgaria, Korea Płd, Taiwan/. Od 1993r. do 2008r. jest również laureatką prawie wszystkich edycji „Gdańskiej Grafiki Roku". W jej pracach malarskich i grafikach oprócz koloru, jego niespotykanych zestawień i bogactwa formy możemy zauważyć piękny rysunek. Wspaniałe, bardzo dekoracyjne prace.
Oprócz „uczty duchowej", TYGIEL proponuje przysmaki kuchni indyjskiej. Tym razem kontemplować sztukę będziemy przy zapachu trociczek i „rozgryzaniu" indyjskich smaków.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni serdecznie zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko - Pomorskiej przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 do obejrzenia wystawy „Szwajcaria Kaszubska w starej pocztówce do 1918 roku". Niniejsza ekspozycja, przedstawia blisko 100 pocztówek oraz map dotycząch niezwykle malowniczych i atrakcyjnych turystycznie Kaszub środkowych, zwanych potocznie Szwajcarią Kaszubską. Całość zaprezentowanego materiału pochodzi ze zbiorów gdyńskiego kolekcjonera Marka Seyda. Wystawę można odwiedzać do 7 czerwca w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. To pierwsza część niniejszej wystawy. W przyszłym roku Szwajcaria Kaszubska zostanie przedstawiona w pocztówkach pochodzących z okresu II Rzeczypospolitej. Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania muzealnej formy ekspozycji „Wspomnienie o Stefanie Żeromskim", poświęconej życiu i twórczości pisarza, w soboty, niedziele i święta w godz. 11.00 - 17.00, w Domku Żeromskiego przy ul. Orłowskiej 6 w Gdyni (wejście od ul. Zacisznej).
Wstęp bezpłatny. Możliwe lekcje dla szkół i grup zorganizowanych w uzgodnionych terminach - tel. kontakt. 0 609 469 848.
***
Koło Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego Towarzystwa Miłośników Gdyni serdecznie zaprasza wszystkich sympatyków na wernisaż wystawy Zofii Orczyńskiej pt. „Norweskie klimaty", który odbędzie się 8 maja 2009 r. o godz. 17.30 w siedzibie TMG przy ul. Władysława IV 51.
***
Do 12 maja w galerii DEBIUT w Zespole Szół Plastycznych, prezentowane są tegoroczne prace dyplomowe uczniów. W tym roku szkolnym zrealizowane były w zakresie specjalności: fotografia artystyczna (analogowa czarno - biała, i kolorowa w dowolnej technologii), snycerstwo, metaloplastyka, reklama wizualna.
Wystawa czynna jest codziennie, również w dni wolne, w godz. 11.00 - 16.00.
***
W Galerii „Ratusz" (na I piętrze Urzędu Miasta, al. Marsz. Piłsudkiego 52/54) prezentowane są plakaty teatralne, pochodzące ze spektakli Teatru Miejskiego w Gdyni.
Plakaty są tak różnorodne jak wyobraźnia i wrażliwość artystyczna ich twórców. Prezentowane są prace 13 artystów. Wystawę można oglądać do 25 maja.
***
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 31.05.2009, wtorek - niedziela, godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa „Fotografia Dzikiej Przyrody. Wildlife Photographer of the Year 2008". Organizator: BBC Wildlife Magazine, Natural History Museum w Londynie, Agencja ZEGART, Muzeum Miasta Gdyni
- 9 - 17.05.2009 wtorek - niedziela, godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa „Tadeusz Kantor nad morzem" Ośrodek „Cricoteka", Organizator: Teatr Miejski w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni.
Wystawy stałe: „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" (ul. Zawiszy Czarnego 1), „Zanim powstało miasto. Gdynia i jej mieszkańcy przed 1926 r." („Domek Abrahama" ul. Starowiejska 30).
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl