902 (502) 2009-05-15 - 2009-05-21

Gdyński modernizm bohaterem książki naukowej

Pod koniec kwietnia 2009 roku ukazała się książka pt. „Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni. Architektura lat międzywojennych i jej ochrona".
Jest to opracowanie zbiorowe zawierające 31 artykułów naukowych dotyczących architektury modernizmu i konserwacji zabytków, w tym wiele dotyczących Gdyni lub zawierających wątki z nią związane. Artykuły zostały przygotowane przez uczestników międzynarodowej konferencji naukowej pod tym samym tytułem, zorganizowanej przez Urząd Miasta Gdyni, która odbyła się w Gdyni w dniach 27-29 września 2007 roku.
Książka uzyskała dwie bardzo dobre recenzje wydawnicze niezależnych profesorów, a więc jest pozycją naukową o znaczącej randze. Jest to jedno z najobszerniejszych jak dotąd opracowań zbiorowych dotyczących architektury modernizmu w tym Gdyni. Wydanie książki jest elementem propagowania gdyńskiego dziedzictwa modernizmu przez Miasto Gdynię.
Autorami tekstów są naukowcy i specjaliści z najważniejszych ośrodków Polski oraz z 7 innych krajów.
Wydawcą książki jest Urząd Miasta Gdyni, a przygotowaniem zajmowało się Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Redaktorami książki są Maria Sołtysik i Robert Hirsch.
Książka trafi w najbliższych dniach do bibliotek na terenie Gdyni, a także do szkół, uczelni wyższych i stowarzyszeń. Będzie także rozesłana do uczelni i instytucji kultury w całym kraju.  

ikona