904 (504) 2009-05-29 - 2009-06-04

Gdynianie zapraszają do swoich dzielnic

Rada Dzielnicy Cisowa i Rada Dzielnicy Chylonia zapraszają na „Święto Ulicy Chylońskiej" w dniu 6 czerwca 2009 roku.
O godz. 14.00 rozpocznie się parada uliczna od Zespołu Szkół Nr 9 do Parku Kilońskiego. W paradzie będą uczestniczyli: orkiestra dęta, dzieci ze szkół, zespoły sportowe, kawaleria na koniach, zabytkowe auta.
Po paradzie w Parku Kilońskim rozpocznie się festyn dla mieszkańców dzielnic.
Dla wszystkich uczestników festynu przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in.: występ zespołu muzycznego Obsesja, konkursy i zabawy z nagrodami, zamki dmuchane, gastronomia i wiele innych atrakcji.
Zakończenie imprezy o godz. 21.00.
UWAGA: W związku z paradą ulegnie zmiana kursowania trolejbusów linii 22, 27 i 28 z ulicy Chylońskiej na ul. Morską. Jednocześnie uruchomiona będzie zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Chylonia Dworzec PKP - Pustki Cisowskie (utrudnienia będą w godz: 13.30 - 15.30).
plakat chylonia

Ulica Chylońska

Ważna ulica w gdyńskich dzielnicach: Chylonia i Cisowa. Ma ona długość 3,6 km i przez większą część trasy prowadzi równolegle do ul. Morskiej, z którą też łączy się z obu stron.

 

Historia

Do roku 1930 to właśnie ulica Chylońska była częścią Szosy Gdańskiej. Wraz ze wzrostem natężenia ruchu i rozwojem dzielnicy Chylonia potrzebna była jednak dla niej trasa obwodowa, dlatego też zdecydowano się na wybudowanie nowego fragmentu drogi. Przejął on rolę drogi z Wejherowa, Redy oraz Rumi do Gdyni oraz Gdańska i dziś jako ulica Morska stanowi część głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta.

Podczas okupacji Niemcy zmienili nazwę ulicy na Neustädter Straße. 
--------------------------------------------------------------------------------
Rada Dzielnicy Orłowo zaprasza - 30 i 31 maja 2009 roku - wszystkich mieszkańców Gdyni na obchody Dni Orłowa:
- 30 maja br. na Plac Górnośląski w godz. 12.00 - 16.00,
- 31 maja br. w okolice mola, Tawerny Orłowskiej i Promenady Marysieńki w godz. 12.00 - 18.00.
W ramach obchodów Dni Orłowa przewidziano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, takie jak: kiermasz rybacki, grochówka z pieczywem, stoiska z pamiątkami, wystawy prac artystów, konkursy z nagrodami, a na scenie występy zespołów muzycznych.
Serdecznie zapraszamy!
***
Rada Dzielnicy Orłowo zaprasza na kolejną wycieczkę związaną ze zwiedzaniem dzielnicy.
Odbędzie się ona w ramach obchodów „Dni Orłowa" w dniu 31 maja 2009 roku (niedziela). Zbiórka chętnych na skwerze obok mola (dokładna godzina podana będzie w trakcie obchodów). W programie m. in. część nadmorska (molo, dawny Dom Kuracyjny, Domek Żeromskiego itp.), zabytkowa zabudowa willowa, park i dwór w Kolibkach.
Czas trwania - ok. 3 godz. Wycieczkę poprowadzą miejscy przewodnicy turystyczni PTTK, będący jednocześnie mieszkańcami Orłowa.
Wstęp wolny.
plakat orłowo
Orłowo

Nadmorska, południowa dzielnica Gdyni. Znajduje się w niej molo orłowskie, a także charakterystyczny dla krajobrazu dzielnicy klif, z którym nazwę dzieli usytuowane w Orłowie centrum handlowe. Na terenie dzielnicy znajduje się m.in. I Akademickie LO, które współpracuje z trójmiejskimi szkołami wyższymi.

 

Historia

W latach 1931-1935 istniała gmina Orłowo Morskie. W czasie II wojny światowej dzielnica nazywała się Adlershorst (w dosłownym tłumaczeniu: Orla Kępa lub Orle Gniazdo).