904 (504) 2009-05-29 - 2009-06-04

Na dwóch kółkach do lasu...

20 maja 2009 roku - z udziałem m.in. Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Gdańsk odbyła się konferencja prasowa dotycząca miejskich planów i etapów realizacji ścieżek rowerowych na terenach leśnych w Gdyni.
Powierzchnia Gdyni w połowie pokryta jest lasami. To wielki walor naszego Miasta. Gdyńskie lasy przecina sieć duktów, które służą nie tylko służbom leśnym, ale coraz częściej - korzystają z nich amatorzy rekreacji na rowerach.
Samorząd Gdyni wraz z Nadleśnictwem Gdańsk drugi rok z rzędu realizuje, z widocznymi już rezultatami - wieloletni, rozpisany na etapy - program prac, których celem jest urządzenie leśnych ścieżek rowerowych, tak by były one bezpieczne, oznakowane zgodnie ze standardami PTTK, wyposażone w tablice informacyjno - edukacyjne oraz miejsca wypoczynku, a w sytuacjach koniecznych - były poddawane renowacji.
Na rok 2009 Miasto planuje wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk- naprawę nawierzchni kolejnych odcinków tras Gdynia Witomino - Gdynia Demptowo, Gdynia Chwarzno - Gdynia Śródmieście ul. Wolności, począwszy od projektu, po realizacje i nadzór.
Koszt wszystkich prac szacowany jest na ok. 100.000 zł.
Lata 2010 - 2012, to kontynuowanie przedsięwzięcia mającego na celu umożliwienie przejazdu lasem wzdłuż i wszerz całego miasta.
By to było możliwe, konieczne jest:
- wytyczenie oraz niezbędna naprawa nawierzchni istniejącej ścieżki na trasie z dzielnicy Chwarzno do Karwin i dalej z dzielnicy Karwiny w stronę Polany Bernadowskiej i osiedla Sopot Brodwino;
- wytyczenie oraz naprawa nawierzchni na trasie Gdynia Pustki Cisowskie - Rumia Janowo.
Wzdłuż tras w punktach atrakcyjnych widokowo i przyrodniczo zlokalizowane zostaną dwa miejsca wypoczynku: osłonięte dachem ławy i stoły.
Łączna ilość ścieżek rowerowych na terenach leśnych to 70 km. Gdyńskie trasy rowerowe na terenach leśnych zamieszczamy na stronie: www.gdynia.pl