904 (504) 2009-05-29 - 2009-06-04

Wystawy...

Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza do 12 czerwca br. na wystawę Anny Ciesielczyk pt. „Wyspy Kanaryjskie" Gdynianka od zawsze, absolwentka Liceum Plastycznego w Orłowie i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Maluje, projektuje, doradza, żyje sztuką... Na wystawie prezentuje 10 akwareli, przedstawiających Wyspy Kanaryjskie jakich nie znamy, pochmurne, bez palm i błękitnego nieba. Inspiracją były fotografie, zrobione przez przyjaciela artystki. Obrazy można obejrzeć codziennie w godz. 12.00 - 20.00.
***
Do 3 czerwca 2009 roku w lokalu artystycznym „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV/ można oglądać wystawę malarstwa i grafiki Magdaleny Hanysz - Stefańskiej z cyklu „LINOSWIATY". Magdalena Hanysz - Stefańska jest gdynianką, absolwentką PWSSP w Gdańsku, obecnie pracownikiem naukowym ASP w Gdańsku. Była przed laty stypendystką Miasta Gdyni. Stypendium artystyczne przyznała jej i wręczała osobiście ówczesna Prezydent miasta Franciszka Cegielska. Od 1993 r. do 2008 r. artystka przedstawiała swoje prace na 15 wystawach indywidualnych i 40 wystawach zbiorowych na całym świecie. Od 1993r. do 2008r. jest również laureatką prawie wszystkich edycji „Gdańskiej Grafiki Roku".
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni serdecznie zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko - Pomorskiej przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 do obejrzenia wystawy „Szwajcaria Kaszubska w starej pocztówce do 1918 roku". Niniejsza ekspozycja, przedstawia blisko 100 pocztówek niezwykle malowniczych i atrakcyjnych turystycznie Kaszub środkowych, zwanych potocznie Szwajcarią Kaszubską. Całość zaprezentowanego materiału pochodzi ze zbiorów gdyńskiego kolekcjonera Marka Seyda. Wystawę można odwiedzać do 7 czerwca w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. To pierwsza część niniejszej wystawy. W przyszłym roku Szwajcaria Kaszubska zostanie przedstawiona w pocztówkach pochodzących z okresu II Rzeczypospolitej. Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania muzealnej formy ekspozycji „Wspomnienie o Stefanie Żeromskim", poświęconej życiu i twórczości pisarza, w soboty, niedziele i święta w godz. 11.00 - 17.00, w Domku Żeromskiego przy ul. Orłowskiej 6 w Gdyni (wejście od ul. Zacisznej).
Wstęp bezpłatny. Możliwe lekcje dla szkół i grup zorganizowanych w uzgodnionych terminach - tel. kontakt. 0 609 469 848.
***
Do 23 czerwca w Galerii Ratusz (na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni, al. Marsz Piłsudkiego 52/54) podziwiać można zdjęcia Anny Stasiak pt. „Spektrum miłości". Autorka zdjęć, gdynianka z wyboru, jest laureatką wielu konkursów. Fotografując realizuje jedną ze swych pasji. Zdjęcia jej autorstwa były wielokrotnie publikowane w prestiżowych czasopismach (między innymi: „Newsweek", „Moda na Ślub"). Inspiracją do stworzenia zdjęć, składających się na wystawę „Spektrum miłości", była refleksja nad wartością czasu spędzonego z dzieckiem, związanych z tym zabaw i radości, chęć zatrzymania chwil pełnych magii, smutnych i wesołych min, przytulania i szaleństw, wspominanych potem przez lata. Dzień Matki, Światowy Dzień Dziecka oraz Dzień Ojca nastrajają do zastanowienia się nad kwestią wychowywania dzieci i samym dzieciństwem. Anna Stasiak pokazuje w swoich fotografiach czułość i urodę tych chwil. Prezentowane zdjęcia dowodzą, że autorka obdarzona jest dużym poczuciem humoru, ma także świetne podejście do małych modeli - nawet od niemowląt jest w stanie wydobyć uśmiech. Wśród dzieci staje się dzieckiem, co owocuje pięknymi kadrami, soczystością uśmiechów i łez, realizmem obrazu.
***
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 31.05.2009 r., wtorek - niedziela, godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa „Fotografia Dzikiej Przyrody. Wildlife Photographer of the Year 2008". Organizator: BBC Wildlife Magazine, Natural History Museum w Londynie, Agencja ZEGART, Muzeum Miasta Gdyni
- od 16.05 - czerwiec 2009 r. wtorek - niedziela godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa „Antoni Suchanek - portret malarza" organizator: Kolekcjoner prywatny, Muzeum Miasta Gdyni
- od 27 maja - wystawa pt: „Malarstwo miniaturowe w kolekcji prywatnej".
Wystawy stałe: „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" (ul. Zawiszy Czarnego 1), „Zanim powstało miasto. Gdynia i jej mieszkańcy przed 1926 r." („Domek Abrahama" ul. Starowiejska 30).
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Do 18 czerwca br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa prac plastycznych wychowanków Świetlicy Socjoterapeutycznej Światłowcy. Ekspozycję stanowią prace wykonane techniką różną - maski i mandale, pejzaże i martwe natury wykonane z gipsu, papieru, włóczek, farby i szkła ozdobnego. Motyw przewodni wystawy „Dzieciaki bez granic" odnosi się zarówno do prac młodych artystów, dziecięcej fantazji, radości, jak i poszukiwań związanych z przekraczaniem granic i odkrywaniem świata. Świetlica prowadzona jest przez gdyńskie Stowarzyszenie Społecznej Edukacji Non Stop, realizujące zadania związane z upowszechnianiem wiedzy o społeczeństwie i o tym, jak żyć z innymi.
***
YMCA Gdynia zaprasza na wystawę zdjęć słuchaczy „Podstaw Fotografii Cyfrowej".
Zajęcia prowadzone w gdyńskiej YMCA w ramach projektu „Aktywizacja gdyńskich Seniorów Gdynia 55+" współfinansowanego z budżetu Miasta Gdyni. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.00 w budynku YMCA Gdynia, ul. Żeromskiego 26.
***
Galeria „Debiut", ul. Orłowska 8 wraz z Fundacją Kultury Liberty zaprasza na wystawę rysunków i ilustracji do najnowszej książki mistrza ilustracji - Józefa Wilkonia, pt. „Kici kici miau".
Ekspozycja czynna będzie codziennie od 9.00 - 15.00, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 11.00 - 18.00. Wstęp wolny. 
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Gdyńska Szkoła Społeczna serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy prac wykonanych w ramach VI edycji konkursu Gimnazjada 2009 „Od Okrągłego Stołu ... 20 lat wolności".
Wystawę można oglądać do 7 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 3 ul. Morska 113, od 8 do 18 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 1 ul. Boisko 6.