906 (506) 2009-06-12 - 2009-06-18

Po IV Nocnym Maratonie Świętojańskim...

6 czerwca bieżącego roku, punktualnie o godzinie 21.00 wystrzał armatni dał znak do rozpoczęcia zmagań biegaczy startujących w gdyńskim święcie biegowym, czyli IV Nocnym Maratonie i Półmaratonie Świętojańskim a także V jubileuszowym Nocnym Biegu Świętojańskim.
Na starcie pojawiła się ponad 700 osobowa grupa biegaczy, reprezentujących kluby biegowe z całego kraju, od Opola, poprzez Częstochowę, Warszawę, Poznań, Szczecin, na Helu kończąc. Jako pierwsi na mecie zameldowali się biegacze, którzy do pokonania mieli 9,3 km a o zwycięskie laury rywalizowali do samego końca Karol Rzeszewicz z LKS Zantyr Sztum z Przemkiem Rojewskim, triumfatorem I Nocnego Maratonu Świętojańskiego z 2006 roku. Linię mety, jako pierwszy minął Rzeszewicz uzyskując czas 29 minut i 14 sekund, tuż za nim finiszował Rojewski a na trzeciej pozycji uplasował się Damian Sławiński, reprezentant gdyńskiej Zorzy. Wśród kobiet zgodnie z oczekiwaniami najlepsza okazała się Maria Maj Roksz wygrywając z klubową koleżanką Moniką Wirkus oraz Martą Krawczyńską z AWFiS w Gdańsku. Kolejna grupa biegaczy, która finiszowała, to półmaratończycy, rywalizujący na nie co dłuższym dystansie, niż klasyczny półmaraton i tu najlepszy okazał się Marek Podlipny przed Krzysztofem Sarapukiem i Bogusławem Barańskim. Z kobiet, jako pierwsza linię mety przekroczyła Joanna Frejnik wygrywając z Iwoną Młodziejewską i Natalią Czartoryską.
Warto zaznaczyć iż dystans półmaratonu ukończyło 243 biegaczy, czyli o 45 osób więcej niż w ubiegłym roku. Na olimpijskim dystansie, na który licznie zgromadzeni na trasie kibice oczekiwali w zniecierpliwieniu rywalizacja przebiegała pod dyktando Stanisława Łukaszewicza, który od samego początku narzucił mocne tempo, uzyskując z okrążenia na okrążenie coraz większą przewagę nad kolejnymi biegaczami i po 2 godzinach 48 minutach i 39 sekundach minął linię mety. Jako drugi zameldował się lokalny zawodnik, jednocześnie najlepszy Gdynianin Rafał Duszewski z Grupy Trójmiasto a na trzeciej pozycji dobiegł Rumianin Józef Łukasiewicz. W klasyfikacji kobiet triumfatorką została reprezentantka Komendy Stołecznej Policji w Warszawie Aleksandra Saraceń wygrywając z Elżbietą Hajduk i Dorotą Woźniak.
We wszystkich biegach sklasyfikowanych zostało 625 biegaczy, co doskonale świadczy o stale rosnącej popularności biegania nad morzem. Po zakończeniu zawodów w Centrum Bowlingowym U7 odbyło się rozdanie nagród, gdzie przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdyni - Wiceprzewodniczący Komisji Sportu Rady Miasta Gdyni Sławomir Kwiatkowski dekorował najlepszych pamiątkowymi pucharami i cennymi nagrodami rzeczowymi, których łączna pula wyniosła ponad 36 000 zł. Na najlepszego maratończyka czekał gigantyczny puchar, którego wysokość wraz z podstawą wynosiła „jedyne" 120 cm oraz wysokiej klasy sprzęt RTV. Na mecie dla każdego czekał ciepły posiłek oraz pamiątkowy, odlewany medal w kształcie herbu Gdyni.
Nad zabezpieczeniem trasy czuwali: Sekcja Ruchu Drogowego - Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, Wydział Prewencji Policji Miejskiej w Gdyni, Straż Miejska w Gdyni, Morski Oddział Straży Granicznej w Gdyni, Żandarmeria Wojskowa, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, Firma MTM za co w imieniu organizatora zawodów serdecznie dziękujemy.
Na wielkie podziękowania zasługują również mieszkańcy naszego miasta, którzy do późnych godzin nocnych gorąco kibicowali zmagającymi się z trudami trasy maratończykami, jednocześnie pragniemy podziękować mieszkańcom Gdyni za wyrozumiałość jaką się wykazali w związku z reorganizacją ruchu związaną z Maratonem.
Organizator: Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Sponsorzy: C. Hartvig Gdynia S.A, Chipolbrok, Multimedia, Stena Line, Baltic Oasis, Natural Power, New Balance, Eden, Olimpius.pl, Saucony, Brooks, Centrum Tańca "Szczepan", Centrum U7, Quady24.pl, Kwiaciarnia Gdyńska, AMB24.pl, Geomawit.
Patroni Medialni: Polska Dziennik Bałtycki, Radio ESKA, MaratonyPolskie.pl, nasze miasto.pl, TVP Gdańsk.

ikona