906 (506) 2009-06-12 - 2009-06-18

Wystawy...

Do 23 czerwca w Galerii Ratusz (na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni, al. Marsz Piłsudkiego 52/54) podziwiać można zdjęcia Anny Stasiak pt. „Spektrum miłości". Autorka zdjęć, gdynianka z wyboru, jest laureatką wielu konkursów. Fotografując realizuje jedną ze swych pasji. Zdjęcia jej autorstwa były wielokrotnie publikowane w prestiżowych czasopismach (między innymi: „Newsweek", „Moda na Ślub"). Inspiracją do stworzenia zdjęć, składających się na wystawę „Spektrum miłości", była refleksja nad wartością czasu spędzonego z dzieckiem, związanych z tym zabaw i radości, chęć zatrzymania chwil pełnych magii, smutnych i wesołych min, przytulania i szaleństw, wspominanych potem przez lata. Dzień Matki, Światowy Dzień Dziecka oraz Dzień Ojca nastrajają do zastanowienia się nad kwestią wychowywania dzieci i samym dzieciństwem.
***
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 28.06.2009 wtorek - niedziela godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa „Antoni Suchanek - portret malarza" prezentuje wybrane, różnorodne tematycznie prace artysty ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni i kolekcji prywatnych. Tym samym stwarza szansę obejrzenia dzieł najciekawszych i najlepiej podsumowujących drogę artystyczną malarza z Orłowa. Wśród kilkudziesięciu eksponowanych obrazów znajdują się zarówno obrazy marynistyczne, szkice portowe, portrety, jak i martwe natury kwiatowe. Szczególne miejsce zajmują oczywiście autoportrety artysty, poczynając od wczesnych pochodzących z lat dwudziestych XX w. po ostatni, niewielki, niedokończony autoportret wykonany niedługo przed śmiercią. Koncepcja i aranżacja wystawy: Anna Śliwa,
- do 28.06.2009 - wystawa pt: „Malarstwo miniaturowe w kolekcji prywatnej". Na wystawie Malarstwo miniaturowe z kolekcji prywatnej prezentujemy około dwustu pięćdziesięciu prac, głównie tradycyjnych miniatur, a także nieco od nich większych portretów. Tematycznie dominują miniaturowe wizerunki postaci historycznych - koronowanych głów, magnatów, artystów, dowódców. Obok nich pokazujemy prace o tematyce religijnej i rodzajowej. Osobne miejsce zajmuje też witryna z pamiątkami po dramatopisarce Gabrieli Zapolskiej. Najstarsze z eksponowanych miniatur wykonane zostały w XVI w., a obiekty zamykające kolekcję - w 2009 r. Na wystawie podziwiać więc można prace niezwykle różnorodne, malowane przeważnie techniką akwareli i gwaszu na papierze, drewnie, porcelanie, rogu, blasze i kości słoniowej. Koncepcja i aranżacja wystawy: Anna Śliwa.
- do 28.06.2009 wtorek-niedziela godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa medali kmdr Bogumiła Filipka.
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Do 18 czerwca br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa prac plastycznych wychowanków Świetlicy Socjoterapeutycznej Światłowcy. Ekspozycję stanowią prace wykonane techniką różną - maski i mandale, pejzaże i martwe natury wykonane z gipsu, papieru, włóczek, farby i szkła ozdobnego. Motyw przewodni wystawy „Dzieciaki bez granic" odnosi się zarówno do prac młodych artystów, dziecięcej fantazji, radości, jak i poszukiwań związanych z przekraczaniem granic i odkrywaniem świata. Świetlica prowadzona jest przez gdyńskie Stowarzyszenie Społecznej Edukacji Non Stop, realizujące zadania związane z upowszechnianiem wiedzy o społeczeństwie i o tym, jak żyć z innymi.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawy:
- pierwsza to wystawa malarstwa „Przytulanki" zorganizowana z okazji Dnia Dziecka w której udział biorą: Agata Witucka, Karolina Sprung - Zalewska i Katarzyna Konieczna- Kałużna. Swoje prace zaprezentują również dzieci z SP nr 18 w Gdyni. Wystawę będzie można oglądać do 28 czerwca 2009 r. w lokalu artystycznym „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV, tel. kontaktowy: (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/profile
- druga wystawa to wystawa ceramiki Janiny Karczewskiej - Koniecznej „Moda w ceramice - kapelusze". Wystawę będzie można oglądać w dniach do 7 lipca 2009r. w galerii „PROFILE" w Gdyni, przy ul. Wojewódzkiej 7 /Wzgórze Sw. Maksymiliana/, tel. kontaktowy: 0 696 023 935, www.artinfo.pl/profile.
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Klub Osiedlowy „Apteka" serdecznie zapraszają do zwiedzania wystawy prac dzieci i młodzieży nadesłanych na konkurs „Gdyńska ulica marzeń". Wystawę można oglądać do końca czerwca w poniedziałki i środy w godz. 16.00 - 18.00 w Klubie Osiedlowym „Apteka" na ul. Opata Hackiego 17 A.
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Gdyńska Szkoła Społeczna serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy prac wykonanych w ramach VI edycji konkursu Gimnazjada 2009 „Od Okrągłego Stołu ... 20 lat wolności".
Wystawę można oglądać od 10.00 do 18.00 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 1 ul. Boisko 6
***
Kawiarnia Cyganeria zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Marka Wróbla - absolwenta gdańskiej PWSSP, który uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984. Marek Wróbel brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 czerwca o godz. 18.00 w Kawiarni Cyganeria przy ul. 3 Maja 27.
Od 19 czerwca br. w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych prezentowana będzie wystawa prac „Koła Plastycznego" - pod kierownictwem Marka Wróbla, działającego przy YMCA w Gdyni.