907 (507) 2009-06-19 - 2009-06-25

Wystawy...

Od 19 czerwca do 16 lipca br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa malarstwa pt. „Kolory morza". Ekspozycja nawiązuje do wielkiego zlotu żaglowców w dniach od 2 do 5 lipca br. w Gdyni.
Autorzy prac to osoby będące głównie w wieku emerytalnym, traktujące malarstwo jako wspaniałe hobby, dające możliwości rozwoju, budzenia w sobie talentu i nowego, twórczego spędzania czasu. To grupa tworząca od czterech lat pod wrażliwym okiem znanego w kraju i zagranicą artysty malarza Marka Wróbla. Swoją troską o kompozycję, światło, ład i barwę uczy różnych technik, z jednoczesnym poszanowaniem indywidualności każdego z malujących.
Prace powstały w pracowni plastycznej YMCA w Gdyni.
W wystawie udział biorą: Bronisława Adamek, Jadwiga Gonera, Mirosława Gronowska, Marta Górska, Apolonia Kmuk, Ewa Kontowska, Janina Łączkowska, Ewa Matryba, Halina Mercik, Henryk Pieprzowski, Barbara Reczkowicz, Elżbieta Semenowicz, Jadwiga Śron, oraz nowa grupa, pracująca pod opieką Marka Wróbla od roku.
Wernisaż odbędzie się 19 czerwca b.r. (piątek) - godz. 17.00
***
„Malarstwo Marka Wróbla" - 19 czerwca o godz. 18.00 w Kawiarni Cyganeria ul. 3 Maja 27 odbędzie się wernisaż prac Marka Wróbla - absolwenta gdańskiej PWSSP, który uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984. Marek Wróbel brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą.
Oto co Marek Wróbel mówi o swojej wystawie: „Obrazy prezentowane w Cyganerii malowałem w połowie lat 90, a więc u schyłku minionego tysiąclecia. Jak przystało na koniec wieku w pracach wyczuwalna jest nutka melancholii i słodkiego dekadentyzmu. Podobrazia są przypadkowe - stare opakowania, rolety, papiery. Destrukcja wpisana jest w ich żywot. Prace te pokazywałem tylko raz w 2002 roku, w Klubie Plama na gdańskiej Zaspie."

***
Do 23 czerwca w Galerii Ratusz (na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni, al. Marsz Piłsudkiego 52/54) podziwiać można zdjęcia Anny Stasiak pt. „Spektrum miłości". Autorka zdjęć, gdynianka z wyboru, jest laureatką wielu konkursów. Fotografując realizuje jedną ze swych pasji. Zdjęcia jej autorstwa były wielokrotnie publikowane w prestiżowych czasopismach (między innymi: „Newsweek", „Moda na Ślub"). Inspiracją do stworzenia zdjęć, składających się na wystawę „Spektrum miłości", była refleksja nad wartością czasu spędzonego z dzieckiem, związanych z tym zabaw i radości, chęć zatrzymania chwil pełnych magii, smutnych i wesołych min, przytulania i szaleństw, wspominanych potem przez lata. Dzień Matki, Światowy Dzień Dziecka oraz Dzień Ojca nastrajają do zastanowienia się nad kwestią wychowywania dzieci i samym dzieciństwem.
Anna Stasiak pokazuje w swoich fotografiach czułość i urodę tych chwil. Prezentowane zdjęcia dowodzą, że autorka obdarzona jest dużym poczuciem humoru, ma także świetne podejście do małych modeli - nawet od niemowląt jest w stanie wydobyć uśmiech. Wśród dzieci staje się dzieckiem, co owocuje pięknymi kadrami, soczystością uśmiechów i łez, realizmem obrazu.
***
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 28.06.2009 wtorek - niedziela godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa „Antoni Suchanek - portret malarza" prezentuje wybrane, różnorodne tematycznie prace artysty ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni i kolekcji prywatnych. Tym samym stwarza szansę obejrzenia dzieł najciekawszych i najlepiej podsumowujących drogę artystyczną malarza z Orłowa. Wśród kilkudziesięciu eksponowanych obrazów znajdują się zarówno obrazy marynistyczne, szkice portowe, portrety, jak i martwe natury kwiatowe. Szczególne miejsce zajmują oczywiście autoportrety artysty, poczynając od wczesnych pochodzących z lat dwudziestych XX w. po ostatni, niewielki, niedokończony autoportret wykonany niedługo przed śmiercią.
Koncepcja i aranżacja wystawy: Anna Śliwa,
- do 28.06.2009 - wystawa pt: „Malarstwo miniaturowe w kolekcji prywatnej". Na wystawie Malarstwo miniaturowe z kolekcji prywatnej prezentujemy około dwustu pięćdziesięciu prac, głównie tradycyjnych miniatur, a także nieco od nich większych portretów. Tematycznie dominują miniaturowe wizerunki postaci historycznych - koronowanych głów, magnatów, artystów, dowódców. Obok nich pokazujemy prace o tematyce religijnej i rodzajowej. Osobne miejsce zajmuje też witryna z pamiątkami po dramatopisarce Gabrieli Zapolskiej. Najstarsze z eksponowanych miniatur wykonane zostały w XVI w., a obiekty zamykające kolekcję - w 2009 r. Na wystawie podziwiać więc można prace niezwykle różnorodne, malowane przeważnie techniką akwareli i gwaszu na papierze, drewnie, porcelanie, rogu, blasze i kości słoniowej.
Koncepcja i aranżacja wystawy: Anna Śliwa.
- do 28.06.2009 wtorek-niedziela godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa medali kmdr Bogumiła Filipka.
Wystawy stałe:
- „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" (ul. Zawiszy Czarnego 1),
- „Zanim powstało miasto. Gdynia i jej mieszkańcy przed 1926 r." („Domek Abrahama" ul. Starowiejska 30).
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawy:
- pierwsza to wystawa malarstwa „Przytulanki" zorganizowana z okazji Dnia Dziecka w której udział biorą: Agata Witucka, Karolina Sprung - Zalewska i Katarzyna Konieczna - Kałużna. Swoje prace prezentują również dzieci z SP nr 18 w Gdyni. Wystawę można oglądać do 28 czerwca 2009 r. w lokalu artystycznym „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV, tel. kontaktowy: (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/profile
- druga wystawa to wystawa ceramiki Janiny Karczewskiej - Koniecznej „Moda w ceramice - kapelusze". Wystawę można oglądać do 7 lipca 2009r. w galerii „PROFILE" w Gdyni, przy ul. Wojewódzkiej 7 /Wzgórze Sw. Maksymiliana/, tel. kontaktowy: 0 696 023 935, www.artinfo.pl/profile.
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Klub Osiedlowy „Apteka" serdecznie zapraszają do zwiedzania wystawy prac dzieci i młodzieży nadesłanych na konkurs „Gdyńska ulica marzeń". Wystawę można oglądać do końca czerwca w poniedziałki i środy w godz. 16.00 - 18.00 w Klubie Osiedlowym „Apteka" przy ul. Opata Hackiego 17 A.
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Gdyńska Szkoła Społeczna serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy prac wykonanych w ramach VI edycji konkursu Gimnazjada 2009 „Od Okrągłego Stołu ... 20 lat wolności".
Wystawę można oglądać od 10.00 do 18.00 do końca czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 1 ul. Boisko 6.
***
21 Czerwca 2009 rok o godzinie 17.30 w Hotelu Kuracyjnym w Gdyni przy al. Zwycięstwa 255 odbędzie się wernisaż gdyńskiej malarki - Bogumiły Gussmann, a także wystawa Rzeźb z kamieni Bogdana Januszewskiego.
***
Do 21.06 w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym w Gdyni, al. Zwycięstwa 96/98 oglądać można wystawę malarską prac dyplomowych absolwentek Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP: Sandry Szewczuk, Mili Lendzion i Katarzyny Orłowskiej pt: „3 sztuki".
***
Nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie, ul. Orłowska 8 zapraszają na ostatnią w tym roku szkolnym wystawę, która jednocześnie jest największą prezentacją ukazującą cele i metody kształcenia w szkole poprzez realizacje plastyczne naszych uczniów. W każdej niemalże pracowni zapoznać się będzie można z pomysłowością uczniów w rozwiązywaniu problemów plastycznych stawianych im przez nauczycieli, lub też obejrzeć prace będące rezultatem ćwiczeń technicznych, na wszystkich poziomach wtajemniczenia w arkana sztuki. Od gimnazjum po Policealną Szkołę Plastyczną.
Odwiedzić będzie można pracownie rysunku i malarstwa, fotograficzne, reklamy wizualnej, podstaw projektowania, metaloplastyki, rzeźby, dekorowania wnętrz, grafiki warsztatowej, snycerstwa i ceramiki.
W Galerii Debiut natomiast prezentowane będą najlepsze realizacje dyplomowe oraz wybrane prace z poszczególnych pracowni.
Wystawa czynna będzie od 20 do 30 czerwca z wyłączeniem 23 czerwca, w godz.pon.- piąt : 11.00 - 17.00, sob - niedz. 10.00 - 18.00. Po wystawie oprowadzać będą nauczyciele oraz uczniowie ZSP.