909 (509) 2009-07-02 - 2009-07-09

Wakacje, wakacje, wakacje...

9 czerwca blisko 30 tys. uczniów z gdyńskich szkół powitało letnie wakacje. Tradycyjnie w Gdyni dla wszystkich, którzy odpoczywają w domu czeka mnóstwo atrakcji. Doprawdy, żal wyjeżdżać! Poniżej kolejna porcja propozycji (w ubiegłym tygodniu podaliśmy pierwszą). Za tydzień inne ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego.
Teatr Junior na wakacje
Teatr Junior zaprasza do Teatru Muzycznego w Gdyni na letnie warsztaty teatralne pod hasłem: „Poznaj siebie, bądź sobą, powiedz coś od siebie". Zajęcia są odpłatne.
Dla dzieci w wieku 8 - 13 lat zajęcia: „Obrazy ruchowe inspirowane muzyką - ożywiane gestem" (zgłoszenia do 25 lipca) oraz „Rozśpiewane dzieci". Dzieci wieku 10 - 14 lat warsztaty „Po co komu teatr", czyli myślenie o tym co można by robić, a czego nie (zgłoszenia do 31 lipca). Dla młodzieży i dla dorosłych: „Jak zostać aktorem - szybki i skuteczny kurs przygotowawczy" (zgłoszenia do 27 lipca).
Szczegółowe informacje oraz karty zgłoszenia na stronie www.teatrjunior.pl.

Akwarium gdyńskie
Akwarium Gdyńskie zaprasza do odkrywania tajemnic podwodnego świata. To niezwykłe miejsce, otoczone morzem ze wszystkich stron. Tu możesz spotkać ponad tysiąc okazów morskich i wodno - lądowych pochodzących z różnych rejonów świata.
Ciekawe ekspozycje pozwalają obserwować, dotknąć i uczyć się o życiu w morzach i oceanach.
Otwarte: do 31 sierpnia - godz. 9.00 - 20.00 (kasa 9.00 - 19.30).Uwaga! Z okazji Zlotu Żaglowców The Tall Ships' Races Gdynia 2009 w dniach 2, 3, 4 lipca 2009, Akwarium Gdyńskie będzie czynne od 9.00 do 24.00.
Ceny biletów: bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 12 zł. Bilety ulgowe: dzieci w wieku przedszkolnym powyżej 4 lat, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści, opiekunowie grup w przypadku, gdy ich liczba przekracza jednego opiekuna na 10 podopiecznych. Wstęp bezpłatny: dzieci do lat 4, opiekunowie grup (1 opiekun na 10 podopiecznych), opiekunowie osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo, pracownicy ogrodów zoologicznych, przewodnicy PTTK.
Więcej o Akwarium Gdyńskim: http://www.akwarium.gdynia.pl/

Wakacyjne konkursy w EXPERYMENCIE
Z myślą o młodszych Experymentatorach proponujemy konkurs plastyczny, który pozwoli pokazać naukowe zainteresowania w połączeniu z plastycznym spełnieniem. Temat prac konkursowych: Wymarzone stanowisko eksperymentalne, które chciałabym/chciałbym zobaczyć w Centrum Nauki EXPERYMENT. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku do 12 lat. Równocześnie z okazji trwających wakacji, pięknego okresu urlopowego i turystycznego zapraszamy do fotografowania! Dla małych i dużych pasjonatów robienia zdjęć przygotowaliśmy konkurs fotograficzny pt. EXPERYMENT w obiektywie swoich gości. Zwycięskie zdjęcia zostaną opublikowane w folderze reklamującym Centrum Nauki EXPERYMENT.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach. Czekają experymentowe nagrody!
Szczegóły na temat obu konkursów w Aktualnościach na www.experyment.gdynia.pl oraz pod numerem telefonu (058) 735 11 37.
Centrum Nauki EXPERYMENT czynne jest od wtorku do niedzieli (oprócz poniedziałków) w godzinach 10.00 - 16.00. W środy EXPERYMENT czynny w godzinach 10.00 - 20.00.
Rezerwacja dla grup powyżej 10 osób, tel. (058) 735 11 37, www.experyment.gdynia.pl.Centrum Nauki EXPERYMENT, Pomorski Park Naukowo - Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia - Redłowo (teren byłej zajezdni).

Planetarium
Planetarium im. A. Ledóchowskiego przy al. Jana Pawła II 3 stanowi odrębną budowlę w kompleksie budynków Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Centralną częścią planetarium jest sala projekcyjna z miejscami siedzącymi dla 44 osób, urządzona pod kopułą o średnicy 8 m. Na obrzeżach kopuły naniesiono modele sylwetek charakterystycznych budowli Trójmiasta i szczegółów topograficznych linii brzegowej odzwierciedlających rzeczywisty obraz okolicy widoczny dla obserwatora ze środka Zatoki Gdańskiej. Dzięki zamontowanym licznym rzutnikom i wykorzystaniu wielu przeźroczy urządzenie umożliwia projekcję m. in. 4.850 gwiazd od 1 do 5 wielkości gwiazdowej, Drogi Mlecznej, ruchu satelity po dowolnej orbicie, 38 konturów gwiazdozbiorów, Słońca, przeciwsłońca, Księżyca oraz 5 planet naszego Układu Słonecznego. Możliwe są m.in. prezentacje: rzeczywistego obrazu nieba w dowolnym czasie z dowolnego miejsca położonego na półkuli północnej, zjawisk astronomicznych związanych z dobowym ruchem obrotowym Ziemi, zjawisk charakterystycznych dla astronomicznych pór roku, zjawisk związanych z ruchem planet i Księżyca, ruchu sztucznego satelity Ziemi po dowolnej orbicie. Wszystkie prezentacje są prowadzone przez nauczycieli akademickich z dyplomami oficerów Polskiej Marynarki Handlowej.
Ceny biletów: 5 zł od osoby dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów i zorganizowanych grup, 7 zł od osoby dla pozostałych uczestników pokazów.

Golf Park Gdynia w Kolibkach
Pod lasem, za TCH KLIF na blisko dwóch hektarach zlokalizowano wszystko, co niezbędne do nauki i doskonalenia gry w golfa. Akademia Golfa umożliwia rozpoczęcie tu przygody z golfem zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oferuje lekcje i różnego rodzaju kursy, indywidualne i grupowe. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje Zieloną Kartę, która umożliwia grę na wszystkich polach golfowych w Polsce!
W gdyńskim Parku przygotowano:
- Driving Range (strzelnica golfowa), czyli 9 oświetlonych i osłoniętych dachem stanowisk do trenowania pod okiem instruktora długich uderzeń,
- Putting green - do trenowania uderzeń do dołka,
- Symulatory Golfowe, czyli dwa najbardziej zaawansowane urządzenia do gry w golfa, które umożliwiają zimą oraz w czasie niepogody naukę oraz grę na ponad 50 polach golfowych świata (godzina gry dla 4 osób kosztuje 20 zł od osoby w tygodniu i 25 złotych w weekend).
Dodajmy, że za wypożyczenie jednego koszyka z piłkami do gry - dzieci i młodzież zapłacą 8 zł, a dorośli 12 zł. Wypożyczenie kija kosztuje 3 zł dla dzieci i młodzieży oraz 5 zł dla dorosłych.
Golf, wbrew fałszywym stereotypom jest jednym z najpopularniejszych sportów, najbardziej demokratycznych i możliwych do uprawiania w każdym wieku - od lat 3 do 100. Na świecie w golfa gra ponad 160 milionów ludzi. Ma on już ponad 600 letnią tradycję!
Więcej informacji na stronie: www.golfparkgdynia.pl
Seanse: w dni powszednie o godz. 11.00, 12.00 i 13.00, w soboty o godz. 12.00 i 13.30, a w niedziele o godz. 12.15, 13.15 i 14.15. Inne terminy po wcześniejszej rezerwacji miejsc dla co najmniej 22 osobowych grup - telefonicznie pod numerami: (058) 6209218, (058) 6901124.

Aktywne lato 2009 na gdyńskiej plaży
Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do udziału, w turniejach plażowych organizowanych na gdyńskiej plaży „Śródmieście", w ramach projektu Aktywne Lato 2009.
Start w poniedziałek 6 lipca i tak przez kolejnych osiem tygodni, aż do piątku
Rozgrywki zaplanowano tak, aby mógł w nich uczestniczyć każdy. We wszystkie poniedziałki od godziny 9.00 odbywać się będą turnieje w kategoriach młodzieżowych, w środy od 15.00 w kategorii OPEN, zaś w piątki od 9.00 odbywać się będzie turniej Pizza Hut Cup podczas którego do rywalizacji przystąpią popularne MIKSTY. To jednak nie wszystko, codziennie od godziny 10.00 do 18.00 będzie można skorzystać z usług bezpłatnej wypożyczalni sprzętu sportowego, w której dostępne będą między innymi dwa boiska do gry w Beach Socera.
Ubiegłoroczna rywalizacja Aktywnego Lata przyciągnęła blisko 2 000 tysiące uczestników, wśród których odnaleźć mogliśmy znane twarze trójmiejskiego sportu, z reprezentantami kadry narodowej w Beach Socera i Piłce Siatkowej na czele.
Szczegółowy program turniejów dostępny na stronie: http://www.gosirgdynia.pl/