Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
909 (509) 2009-07-02 - 2009-07-09

Wystawy...

Do 16 lipca br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa malarstwa pt. „Kolory morza". Ekspozycja nawiązuje do wielkiego zlotu żaglowców. w Gdyni.
Autorzy prac to osoby będące głównie w wieku emerytalnym, traktujące malarstwo jako wspaniałe hobby, dające możliwości rozwoju, budzenia w sobie talentu i nowego, twórczego spędzania czasu. To grupa tworząca od czterech lat pod wrażliwym okiem znanego w kraju i zagranicą artysty malarza Marka Wróbla. Swoją troską o kompozycję, światło, ład i barwę uczy różnych technik, z jednoczesnym poszanowaniem indywidualności każdego z malujących.
Prace powstały w pracowni plastycznej YMCA w Gdyni.
W wystawie udział biorą: Bronisława Adamek, Jadwiga Gonera, Mirosława Gronowska, Marta Górska, Apolonia Kmuk, Ewa Kontowska, Janina Łączkowska, Ewa Matryba, Halina Mercik, Henryk Pieprzowski, Barbara Reczkowicz, Elżbieta Semenowicz, Jadwiga Śron, oraz nowa grupa, pracująca pod opieką Marka Wróbla od roku.
***
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
Wystawy stałe:
- „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" (ul. Zawiszy Czarnego 1),
- „Zanim powstało miasto. Gdynia i jej mieszkańcy przed 1926 r." („Domek Abrahama" ul. Starowiejska 30).
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę ceramiki Janiny Karczewskiej - Koniecznej „Moda w ceramice - kapelusze". Wystawę można oglądać do 7 lipca 2009r. w galerii „PROFILE" w Gdyni, przy ul. Wojewódzkiej 7 /Wzgórze Sw. Maksymiliana/, tel. kontaktowy: 0 696 023 935, www.artinfo.pl/profile.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18) do obejrzenia wystawy „Pszczelarstwo na Kaszubach" ze zbiorów dr. Mariana Jelińskiego. Poza sprzętami stosowanymi do dziś w pszczelarstwie znajdziemy tutaj eksponaty, które wyszły z użycia kilkadziesiąt lat temu. Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. Wstęp wolny.
Dr Marian Jeliński lekarz weterynarii, specjalista chorób owadów użytkowych. Urodził się 8 grudnia 1949 roku w Siemirowicach. Ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie. Autor ponad 200 publikacji naukowych w Polsce i poza jej granicami. Wieloletni pracownik naukowy w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach (Oddział w Swarzędzu), adiunkt w Zakładzie Chorób Pszczół. Wielokrotny wykładowca na kursach rzeczoznawców pszczelarskich. Jako współautor doprowadził do rejestracji leków: Warrosektu i Apiwarolu przeciwko chorobom pszczół. Członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Nowojorskiej Akademii Nauk (NYAS). Jest współzałożycielem i fundatorem Fundacji Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie (początkowo w Swarzędzu). W latach 1993-2000 członek Zarządu tej Fundacji, do 2001 roku sekretarz Rady Nadzorczej. Z pasji prozaik kaszubski. Autor wielu opowiadań kaszubskich, a także tłumaczeń tego języka.
***
Do 12.07.2009 r. w Gdyni na placu przed kościołem NMP oglądać będzie można wystawę pt: „ Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.".
To wystawa plenerowa przedstawiająca niepodległościowe podziemie zbrojne, które prowadziło walkę przeciwko okupantowi sowieckiemu i jego pepeerowskiej agenturze w Polsce. Na kilkudziesięciu planszach wystawienniczych zaprezentowano fotogramy oficerów i żołnierzy AK walczącej na Kresach Południowo-Wschodnich, Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie, dowódców i żołnierzy centralnych i regionalnych struktur: Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Narodowych Sił Zbrojnych, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, V i VI Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szyndzielarza „Łupaszki", zgrupowania Józefa Kurasia „Ognia", i innych oddziałów poakowskich.
***
Od 2 do 29 lipca 2009 roku w lokalu artystycznym stowarzyszenia „TYGIEL" w Gdyni, przy ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV/ oglądać można wystawę zbiorową „Dar Pomorza i żaglowce świata" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART.
Wystawę będzie można oglądać codziennie a na niej prace olejne, pastele, grafiki i fotografie pokazujące sposób widzenia i to co chcieli pokazać artyści przybliżając nam tak wdzięczny temat jak „Dar Pomorza i żaglowce świata". Wystawa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Gdyni.
Wstęp wolny.
***
Koło Plastyków im. prof. W. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni zaprasza na wystawę Fotografii Natury „FOTO-INSPIRACJE MALARSKIE" autorstwa Jana Kazimierza Kowalskiego.
Otwarcie wystawy 9 lipca (czwartek) 2009 r. o godz. 17.30 w siedzibie TMG przy ul. Władysława IV 51 w Gdyni.