913 (513) 2009-07-31 - 2009-08-13

Wakacje, wakacje, wakacje

Tradycyjnie w Gdyni dla wszystkich, którzy spędzają wakacje w domu czeka mnóstwo atrakcji.

Doprawdy, żal wyjeżdżać! Poniżej kolejna porcja propozycji. Za dwa tygodnie inne ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego.

 

SZLAK KULINARNY – CENTRUM GDYNI

Szlak kulinarny - 40 wybranych restauracji położonych od siebie w odległości pieszego spaceru - zachęcają do odwiedzenia i spróbowania kuchni etnicznej, nowoczesnej i tradycyjnej. To nowy pomysł na zwiedzanie Gdyni, który realizuje Agencja Rozwoju Gdyni we współpracy z Referatem Turystyki Urzędu Miasta Gdyni.

Wydany został specjalny folder, w którym znaleźć można informacje o ofercie lokali. Warto też zajrzeć na stronę internetową szlaku: www.kulinarnagdynia.pl. Strona zawiera m.in. skróconą historię kulinarną Gdyni, a także bazę restauracji wraz z ich opisem oraz pozycją  na mapie Google Earth. Strona internetowa jest jednym z głównych narzędzi szlaku, pozwola na głosowanie na ulubione dania (zakładka „Szef Kuchni Poleca”), ocenę wizualną potraw i specjałów kulinarnych szlaku, zapoznanie się z aktualnymi promocjami (okienko „Promocje”), jak i ofertą kulturalną lokali (w zakładce „Dzieje się”).

Na stronie znajduje się także wersja cyfrowa broszury informacyjnej szlaku wraz z mapą. Ponadto w każdym tygodniu, na stronie prezentowane jest specjalne, wybrane menu jednej z restauracji oraz serwowany miłośnikom dobrej kuchni „tajny przepis” jednego z szefów kuchni. Agencji i restauratorom zależy na popularyzacji bogactwa kulinarnego miasta, skracania dystansu pomiędzy gośćmi lokali, a kuchmistrzami poszczególnych lokali.


ADVENTURE PARK zaprasza na drugie urodziny

W kolejną rocznicę otwarcia Adventure Parku Gdynia Kolibki, 3 sierpnia w godz. 10.00 - 19.00, na wszystkich, którzy odwiedzą to miejsce czeka moc atrakcji!

O godzinie 10.00 – uroczyste oddanie do użytku Średniego Parku Linowego dla dzieci i młodzieży. To trzeci park linowy na tym terenie, poza parkiem linowym Samuraj (na wysokości 5 – 15 metrów nad ziemią, czyli dla dorosłych i młodzieży starszej) oraz Mini Parkiem Linowym (1 – 2 metry nad ziemią, wspaniała atrakcja dla najmłodszych). Średni park linowy to zestaw kilkunastu podestów zamocowanych na drzewach oraz słupach oraz kilkanaście przeszkód w postaci mostków linowych, drabinek, wiszących siatek i drewnianych belek. Wysokość parku mieści się od 3 do 5 metrów nad ziemią, a cała zabawa odbywa się oczywiście z pełną asekuracją! Obiekt będzie dostępny dla wszystkich powyżej 110 cm wzrostu (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców) i czynny będzie codziennie (jak wszystkie atrakcje Adventure Parku). Park nie ma jeszcze nazwy, więc w poniedziałek 3 sierpnia ogłaszamy konkurs na nazwę Parku, zwycięzca konkursu otrzyma roczny bezpłatny karnet wstępu do Średniego Parku Linowego. Oczywiście w dniu otwarcia – 3 sierpnia park dostępny jest za darmo dla wszystkich chętnych.

W dniu urodzin, jak na taką uroczystość przystało, dla wszystkich gości – tort i napoje, a także atrakcyjne konkursy w których wygrać będzie można wejściówki do Adventure Parku oraz koszulki z limitowanej serii „instruktorskiej”.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.adventurepark.pl


Wakacyjna przygoda na strzelnicy sportowej

Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Gdyni przy ul. Świętojańskiej 5/7, zaprasza wszystkich chętnych do udziału w treningach strzeleckich. Zajęcia odbywają się na strzelnicy pneumatycznej Zarządu Rejonowego Ligi Obrony Kraju w okresie tegorocznych wakacji letnich „Lipiec i Sierpień 2009” we wtorki i czwartki w godzinach od 11.00 do 15.00. Wzorem z ubiegłego roku uczestnictwo w treningach strzeleckich jest bezpłatne. Zajęcia prowadzi strzelec, trener Jerzy Greszkiewicz, były zawodnik wyczynowy Wojskowego Klubu Sportowego „FLOTA” Gdynia, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, wielokrotny medalista i rekordzista Mistrzostw Świata, Europy i Polski.

UWAGA! Strzelnica pneumatyczna mieści się w baraku Ośrodka Szkolenia Kierowców Ligi Obrony Kraju (ul. Świętojańska 5/7), wejście od ulicy Pułaskiego, idąc Świętojańską w kierunku Placu Kaszubskiego.


Tramwajem wodnym - wygodnie, szybko i tanio

Do 31 sierpnia 2009 roku Tramwaj wodny kursujący z Gdyni do Helu (linia 520) i z Gdyni do Jastarni (linia 530) pływa codziennie.

Także do 31 sierpnia funkcjonuje bezpłatna linia 050 dowożąca wszystkich podróżnych z Dworca Głównego PKP do Przystani Tramwaju Wodnego. Podobnie jak w latach ubiegłych, linie 520 i 530 obsługują katamarany zabierające na pokład 450 pasażerów i 50 rowerów. Rejsy trwają - 60 minut w relacji Gdynia - Hel i 75 minut w relacji Gdynia - Jastarnia.

Bilety: 12 zł normalny, 6 zł - ulgowy i 3 zł za przewóz roweru.

Organizację tego projektu, podobnie jak w latach ubiegłych, powierzono Zarządowi Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Sprzedaż biletów w Biurze Obsługi Klienta ZKM w Gdyni ul. Kilińskiego 16: pon - pt: 10.00 - 19.00, sob.10.00 - 15.00. Szczegółowy rozkład jazdy Linii 520 i Linii 530 znajduje się na stronie www.zkmgdynia.pl


ORP „Błyskawica”

Statek muzeum ORP „Błyskawica” - Niszczyciel „Błyskawica” jest bezcenną pamiątką narodową, jedynym ocalałym okrętem zbudowanym przed II wojną światową. Miejscem postoju ORP „Błyskawica” jest Nabrzeże Pomorskie w basenie nr 1 portu w Gdyni, na przedłużeniu skweru Kościuszki. Okręt udostępniony jest do zwiedzania codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych w godzinach od 10.00 do 12.30 i od 14.00 do 17.00. Ceny biletów: normalny - 8 zł, ulgowy - 4 zł.


Statek – muzeum Dar Pomorza

Dar Pomorza, nazywany „Białą Fregatą” to jeden z najpiękniejszych żaglowców świata, kolebka polskich kapitanów i nawigatorów. W 2009 roku obchodzi 100-lecie wodowania. Został zbudowany w stoczni Bohm & Voss w Hamburgu jako żaglowiec szkolny niemieckiej marynarki handlowej. W 1930 roku zakupiony dla szkoły Morskiej w Gdyni, od 1983 roku oddział Centralnego Muzeum Morskiego. Opłynął kulę ziemską i dwukrotnie zwyciężył w regatach Operacji „Żagiel”. Cumuje w Basenie Pomorskim przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Dla zwiedzających udostępnione zostały: międzypokład uczniowski, maszynownia, magazyn żagli, pomieszczenia oficerskie, salon kapitański i pokład rufowy. Oryginalnie Zachowane wyposażenie wnętrz jest dużą atrakcją dla turystów. Godziny otwarcia:

1.07.2009 - 31.08.2009

Poniedziałek - niedziela 9.00-18.00

1.09.2009 - 31.10.2009

Wtorek - niedziela 10.00-16.00

3.11.2009 - 30.11.2009

Wtorek - niedziela 10.00-15.00

1.12.2009 - 31.12.2009

Statek-muzeum nieczynny

Ceny biletów: normalny - 8 zł, ulgowy - 4 zł.


Muzeum Marynarki Wojennej

W Muzeum Marynarki Wojennej przy Bulwarze Nadmorskim, nieopodal plaży czynna jest ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego. Obejmuje uzbrojenie i sprzęt bojowy występujący od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie bogaty jest zbiór broni z lat II wojny światowej i okresu powojennego w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego. Ekspozycja udostępniona jest do zwiedzania codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych w godzinach od 10.00 do 17.00. Ceny biletów: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł.