913 (513) 2009-07-31 - 2009-08-13

Wystawy...

Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini w Gdyni zaprasza do 10.08.2009 roku codziennie w godz. 12.00 - 20.00 na wystawę zbiorową pt.: „Żaglowce”.

Udział biorą: Wanda Frąckowska, Roman, Gruszecki, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Jerzy Okoń, Zofia Januszewska, Eugeniusz Stanek, Henryk Kulawczyk, Viktor Z, Ryszard Kucik, Elżbieta Wawrzeniak, Bogumił Gussmann.

***

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:

- „65. rocznica Powstania Warszawskiego” oparta o zbiory prywatne ppłk. w st. spocz. Konstantego Siekierskiego, wystawę oglądać będzie można od 1 sierpnia br. Na wystawę zapraszają: Polskie Towarzystwo Numizmatyczne oddział Gdańsk, Fundacja Oświatowa im. gen. bryg. pilota Stanisława Karpinskiego oraz Muzeum Miasta Gdyni.

- wystawa złożona z fragmentów bogatej kolekcji Franciszka Walickiego, którą można oglądać do 31 sierpnia br. Prezentowane są plansze z materiałami dotyczącymi zespołów i muzyków, z którymi w czasie swojej ponad 60-letniej pracy zawodowej współpracował, między innymi:

Czesław Niemen, Józef Skrzek, Janusz Popławski, Rhythm and Blues, Breakout czy Niebiesko- Czarni

Na wystawie są również oryginalne plakaty z tamtych lat. Dzięki odpowiedniej aranżacji i zgromadzonym pamiątkom takim jak: stroje, meble, fotografie oraz świetnej muzyce, wystawa przenosi odwiedzających w klimat lat 50-tych i 60-tych. Atrakcję dodatkową stanowi, odbywająca się w przestrzeni wystawienniczej, projekcja biograficznego filmu dokumentalnego „...I nie żałuj tego”, poświęconego życiu i twórczości Franciszka Walickiego, zrealizowanego w 1995 r. przez Video Studio Gdańsk oraz II Program TVP.

Wystawy można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp na wystawę: od wtorku do czwartku bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł., w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl

 ***

Do 20 sierpnia br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana jest wystawa fotografii p.t. „Malowanie Światłem”.

Autorką zdjęć jest Anna Kłosowska. Przygodę z fotografią rozpoczęła kilka lat temu. Wtedy najważniejszym tematem był krajobraz, z czasem zainteresowała się zdjęciami makro. Fotografie obejmują okres ostatnich dwóch lat i pokazują fascynację otoczeniem, zmianami wytyczonymi przez pory roku - krajobrazy zimowe, w większości narciarskie tereny Alp, wiosenne wybrzeże, letnie Mazury i całkiem jesienne okolice Trójmiasta. Ekspozycja przedstawia także owady, niezwykłe rośliny i zwierzęta. Podczas częstych spacerów Autorka przy użyciu profesjonalnego sprzętu stara się uchwycić to, co niewidoczne dla zabieganego, zajętego codziennością człowieka.

***

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko - Pomorskiej w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18) do obejrzenia wystawy „Pszczelarstwo na Kaszubach” ze zbiorów dr. Mariana Jelińskiego. Poza sprzętami stosowanymi do dziś w pszczelarstwie znajdziemy tutaj eksponaty, które wyszły z użycia kilkadziesiąt lat temu. Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. Wstęp wolny.

***

Miejska Biblioteka Publiczna i Gdyńska Szkoła Społeczna serdecznie zapraszają do obejrzenia: wystawy

- „Naturalnie piękne...- fotografia” Prezentowane są pierwsze próby artystycznej fotografii: Wojciecha Malca (kl. O - 6 lat!), Patrycji Kaczmarek (kl. I Gim.), Joanny Mirkiewicz (kl. III Gim.), Kamila Borkowicza (kl. III Gim.) oraz gościnnie Małgorzaty Chwiej (kl. II VLO w Gdyni). Wystawę można oglądać do końca sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 3, Grabówek, ul. Morska 113 ; w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00.

- wystawy prac Marii Konopki „Naturalnie piękne...- suche pastele”

Maria Konopka 13 lat, obecnie uczennica gimnazjum Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni. Prezentowane obrazy zainicjowały otwarcie Galerii Sztuki Szkolnej w Gdyńskiej Szkole Społecznej. Jesienią 2008 r. część obrazów z tej wystawy brała udział w IV Redzkich Impresjach „Barwy, zmysły, nastroje...” Wystawę można oglądać do końca sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 18, Chylonia, ul. Kartuska 20 ; w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „COLLAGE” Joanny Kamirskiej - Niezgody do 12 sierpnia 2009 r. do galerii „PROFILE” w Gdyni przy ul. Wojewódzkiej 7 /Wzgórze św. Maksymiliana/ Wystawę można oglądać w czasie otwarcia galerii, tj w godz. 12.00 - 18.00, w soboty 12.00 - 16.00, inny termin jest możliwy po uprzednim kontakcie tel. 0 696 023 935. Wstęp wolny.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę fotografii artystycznej Marka Stana „AKT”

Wystawa odbędzie się w dniach od 31 lipca do 18 sierpnia 2009r w lokalu artystycznym „TYGIEL” w Gdyni przy ul. Abrahama 86 /wejście od ul. Władysława IV/.

Wstęp wolny.

Marek Stan - znakomity artysta i pasjonat fotografii, przede wszystkim fotografuje kobiety. Dostrzega w nich to co najpiękniejsze. W jego studio powstają wspaniałe portrety i akty kobiet. I właśnie aktom poświęcona będzie najbliższa, dziesiąta już indywidualna wystawa Marka Stana. Fotografie Marka, to również tworzone ze zdjęć oryginalne obrazy. Wystawa została przygotowana przy wsparciu Urzędu Miasta Gdyni.

***

Kawiarnia Cyganeria zaprasza na wernisaż wystawy „Chao Mony”, prezentującej malarstwo Grzegorza Adametza, który w tym roku ukończył dyplom u prof. Andrzeja Dyakowskiego na Akademii Sztuk Plastycznych.  Prace prezentowane na wystawie są między innymi inspirowane monizmem chaosu  - prawdopodobieństwa spotkania w danym miejscu dowolnego elementu, oraz problematyką topologii - zbiorów punktów uporządkowanych bez relacji przestrzeni.

Artysta szczególnym zamiłowaniem darzy rysunek linearny, tworzenie precyzyjnych ornamentów dekoracyjnych. Dominujące znaczenie w ich konstrukcji ma płynność linii oparta na obserwacji napięć i kształtów występujących w naturze.

Grzegorz Adametz w fascynujący sposób pokazuje motyw miasta, które w jego pracach staje się przestrzenią uporządkowaną i logiczną, ulegającą jednak indywidualizacji. Miasto to struktura złożona z elementów, które nawzajem uzupełniają się, tworzą logiczne  i uporządkowane formy, których w pewnych fragmentach nie daje się jednak okiełznać i ustandaryzować.  Dom w pracach artysty ukazany jest jako przestrzeń prywatna, bezpieczna ostoja spokoju i codzienna monotonia przyjemności.  Na wystawie zobaczyć będzie można między innymi obrazy, przy tworzeniu których, autor inspirował się okresem egipskim Paula Klee.

Wernisaż wystawy: 2 sierpnia o godz. 18.00 (niedziela), godz. 18.00 Wstęp wolny. Termin trwania wystawy: 2.08-12.09 2009 r. Kawiarnia Cyganeria Gdynia ul. 3 Maja 27/3  Tel. (058) 620 77 22, www.myspace.com/cygacyga.