947 (547) 2010-04-09 - 2010-04-15

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Wystawa Jubileuszowa - Pół wieku Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni 1959/1960 - 2009/2010. Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w sezonie 2009/2010 obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. W ciągu pięćdziesięcioletniej historii Teatru Miejskiego wielokrotnie zmieniała się jego formuła i nazwa. W salach Muzeum Miasta Gdyni prezentujemy zbiory artystyczne, zgromadzone w archiwum Teatru Miejskiego, dokumentujące życie teatru od 1959 roku do chwili obecnej: zdjęcia ze spektakli, fotosy aktorów, plakaty, afisze, programy teatralne, ulotki, zaproszenia, recenzje prasowe, projekty scenografii, projekty kostiumów, rekwizyty, elementy scenografii, kostiumy, nagrania spektakli teatralnych i teatralnej muzyki.
Wystawa czynna będzie od 11 kwietnia do 16 maja 2010.
- Wystawa „Chromy i achromy" - VI edycja Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Nauczycieli.
Wystawa czynna do 11.04.2010 r.
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl
***
W Galerii „Ratusz" mieszczącej się na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni warto obejrzeć bardzo ciekawą wystawę zdjęć Roberta Kwiatka.
Autor zdjęć dorastał w czasie pontyfikatu Jana Pawła II i - jak sam o sobie mówi - dorastał przy Nim, najpierw jako uczestnik pielgrzymek Ojca Świętego do Polski, a następnie jako fotoreporter dokumentujący dla prasy Jego podróże. Robert Kwiatek to wieloletni fotoedytor i fotoreporter trójmiejskiej prasy; uczestnik wystaw fotografii prasowej; nagradzany i wyróżniany - między innymi: w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, wielokrotnie w Konkursie Pomorskiej Fotografii Prasowej, laureat nagród arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, prezydenta miasta Gdańska, marszałka województwa pomorskiego, Agencji Reuters, „Gazety Wyborczej". Wystawa ma swoją premierę w Galerii Ratusz. Można ją oglądać do 23 kwietnia od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
***
Do 18.04.2010 r. w Akwarium Gdyńskim można będzie oglądać wystawę pt.: „Fotografia dzikiej przyrody" (Wildlife Photographer of the Year 2002 - 2009). Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursów fotograficznych Wildlife Photographer of the Year, z lat 2002 - 2009, organizowanych przez BBC Wildlife Magazine oraz Natural History Museum w Londynie. Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Partnerem wystawy w Polsce jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Organizatorem wystawy w Polsce jest Agencja Zegart - Jerzy Zegarliński.
***
Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zapraszają do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni Filia nr 15, al. Marsz. Piłsudskiego 18 na wystawę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu „Jakby brat lub najlepszy kolega".
Wstęp wolny. Wystawa „Jakby brat lub najlepszy kolega" jest poświęcona osobie Jerzego Pertka (26.03.1920 - 8.07.1989), badacza i popularyzatora polskich tradycji morskich, pisarza-marynisty i publicysty morskiego.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malowanych płaskorzeźb Macieja Zabawy „DECHY w galerii „TYGIEL" w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV k. Hossy). Wystawa będzie czynna do 28 kwietnia 2010 r. Maciej Zabawa, absolwent Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu, gdzie w 2007 r. uzyskał dyplom z malarstwa ściennego u prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego i malarstwa sztalugowego u prof. Wojciecha Sadleya. Uprawia malarstwo sztalugowe, zajmuje się ceramiką, rzeźbą i malarstwem na jedwabiu. Obecnie mieszka i tworzy w Pruszczu Gdańskim, gdzie ma własną pracownię. Bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.www.artinfo.pl/profile. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
W siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul Władysława IV, do 13.04.br. oglądać można wystawę fotograficzną pt. „Ku wolności", poświęconą 70 rocznicy Wyprowadzenia Gdynian oraz powstania Podziemnego Państwa Polskiego. Zdjęcia pochodzą z trzech spektakli baletowych inspirowanych utworami Fryderyka Chopina. Prezentują całą gamę ludzkich nastrojów i uczuć w obliczu zaskoczenia nieszczęściem jak i radosne chwile wyzwolenia. Spektakle autorstwa Witolda Biegańskiego zatytułowane były „Chopiniany wolności" i zaprezentowane były w 2005 r w Piaśnicy, Stutthofie oraz w 2006r w Stutthofie. Odzwierciedlały historię walczącej Polski i niepodległościowych zrywów. Wystawa upamiętnia 160. rocznicę śmierci i 200. rocznicę urodzin F. Chopina. Zdjęcia ze spektakli udostępniła Fundacja Krystyny Biegańskiej Akademia Polskiego Tańca i Muzyki im. Stanisława Augusta Poniatowskiego w Gdańsku. Wystawę można oglądać w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni w dniach: poniedziałki, środy i piątki w godz. od godz. 11.00 do godz. 15.00 oraz we wtorki i czwartki w godz. od 13.00 - 17.00.
***
Do 15 kwietnia Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę artystów amatorów z Koła Malarskiego, która prezentowana będzie w Małej Galerii Klubu MW ul. Zawiszy Czarnego 1 . Wstęp wolny. Zapraszamy na wystawę prac: Marty Oświecińskiej-Ślusarczyk i Janusza Wenty oraz członkiń koła malarskiego prowadzonego przez artystę malarza Andrzeja Sobieraja, pań: Sabiny Szlahs, Teresy Worotyńskiej i Maryli Dobke.
Podczas wystawy swoją twórczość zaprezentują artyści amatorzy, od lat pasjonujący się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Twórcy wrażliwi na piękno natury i otaczającego świata, zainspirowani róznorodną tematyką od morskich pejżazy przez kaszubskie krajobrazy do obrazów kierowamych emocjami i wyobraźnią. Wystawa czynna jest do 5 maja, od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie.