947b (547b) 2010-04-16 - 2010-04-18

Dęby Pamięci

16 kwietnia 2010 r. w Zespole Szkół nr 10, ul. Leopolda Staffa 10 w Gdyni - Karwinach w ramach programu „Katyń .... ocalić od zapomnienia" odbędzie się uroczystość posadzenia Dębów Pamięci na cześć podpułkownika Wojciecha Mikiewicza, porucznika Henryka Szymskiego i aspiranta Policji Państwowej Antoniego Romanowskiego.

Oto program:
- godz. 8:30 - Msza święta w kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej,
- godz. 9:50 - prezentacja dotycząca ofiar zbrodni katyńskiej uhonorowanych Dębami Pamięci w naszej szkole,
- godz. 10:40 - symboliczne posadzenie dębów.


Zespół Szkół nr 13 w Gdyni (ul. Chwaszczyńska 26) zaprasza w czwartek 22 kwietnia 2010 r. na uroczystość „Katyń... ocalić od zapomnienia".

O godz. 13:00 rozpocznie ją Msza św. w kościele Niepokalanego Serca Maryi przy ul. Makuszyńskiego 2.
O godz. 14:00 zostaną posadzone „Dęby Katyńskie" na cześć mjr. Bolesława Ryzińskiego zamordowanego w Charkowie w kwietniu 1940 r.
Następnie, o godz. 14:30, młodzież z Zespołu Szkół przedstawi program artystyczny.

Uroczystości zakończy zwiedzanie wystawy o godz. 15:00.

„Katyń... ocalić od zapomnienia" to społeczny program, który trwa od 2008 r. Jego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21 473 Dębów Pamięci na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden dąb to jedno nazwisko. Przy drzewkach ustawione zostały specjalne tabliczki z personaliami ofiar. Akcję zainicjowało Stowarzyszenie „Parafiada".

W rogramie uczestniczy już blisko 2000 instytucji z Polski i spoza jej granic, w tym: szkoły, ośrodki wychowawcze, placówki opiekuńcze i edukacyjne, komendy policji i placówki straży granicznej, starostwa powiatowe i urzędy gmin, parafie, szpitale, drużyny harcerskie, kluby sportowe, stowarzyszenia kombatantów, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, media lokalne i ogólnopolskie.

Program KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych.

Więcej informacji o programie na stronie: http://www.katyn-pamietam.pl/