949 (549) 2010-04-23 - 2010-04-29

Gdynia - jeszcze bardziej zielona

Gdynia, to miasto zielone z natury - blisko 50% jej powierzchni zajmują lasy. Ale ważna jest także zarówno ze względów ekologiczno - zdrowotnych, jak i estetycznych - tzw. zieleń urządzona. Dlatego Biuro Ogrodnika Miasta ma w tym względzie rozległe i dalekosiężne plany. I tak - planuje zrealizować w latach 2010 - 2015 koncepcję przebudowy zieleni w najbardziej reprezentacyjnych rejonach Gdyni. Niektóre działania przewidziane są na dwa najbliższe lata. Podróżujący po mieście, zarówno pieszo jak i pojazdami - będą mogli napawać się widokiem różnego rodzaju roślinności, bowiem planem objęte są nie tylko tereny w centrum miasta - place miejskie i główne ulice Śródmieścia, ale także te przylegające do głównych ciągów komunikacyjnych - pasy między jezdniami, skrzyżowania, przyuliczne skwery, zieleńce i skarpy.

Tej wiosny posadzono już 40 tys. kwiatów za ok. 120 tys. zł. W kolejce czeka kilkanaście tysięcy krzewów i kilkaset drzew, które trafi na gdyńskie zieleńce w 2010 r. W budżecie miasta na działania Biura Ogrodnika Miasta przewidziana jest w 2010 roku kwota 1 800 tys. zł. Pracami w nadchodzących miesiącach objęte są główne ulice miasta: Wielkopolska, Chwaszczyńska, Morska i al. Zwycięstwa. Każdy teren zieleni będzie miał indywidualny wyraz i charakter, osiągnięty poprzez inny dobór gatunkowy roślin, odmiany drzew i kolorystykę.

Koncepcja obejmuje następujące rejony i działania:
- ul. Wielkopolska - nasadzenie dębów czerwonych;
- ul. Chwaszczyńska na odcinku od ul. Nałkowskiej do ul. Brzechwy - nasadzenie kwitnących roślin ozdobnych: róż, lawendy i traw w pasie między jezdniami;
- ul. Wielkopolska i ul. Chwaszczyńska na odcinku od ul. Łowickiej do ul. Nowowiczlińskiej - nasadzenia pnączy przy 158 słupach oświetleniowo-trakcyjnych;
- al. Zwycięstwa - nasadzenie 20 lip węgierskich.

Zmiany szykowane są również: przy al. Zwycięstwa, na skwerku nad rzeką Kaczą w okolicach skrzyżowania al. Zwycięstwa z ul. Powstania Styczniowego. Także w pasach między jezdniami ul. Morskiej w rejonie Estakady Kwiatkowskiego (róże oraz cisy).
W przypadku zieleni w centrum miasta nowe oblicze zyskają tereny w najbardziej reprezentacyjnej części Gdyni, głównie na placach i przy ulicach oraz istniejące zieleńce, w tym również obszary, które nie należą do miasta, ale jako takie są postrzegane. Ulicę Śląską przyozdobią donice z roślinami. Zupełnie nową jakość zyska również skarpa przy ul. Podjazd oraz kwietnik przy ul. Dworcowej. W rejonie przejścia podziemnego przy ul. Śląskiej oraz wzdłuż muru oporowego przy wjeździe z ul. Morskiej na ul. Śląską zostaną nasadzone pnącza.

W koncepcji zazielenia miasta ważne są również poszczególne dzielnice Gdyni, poza Śródmieściem, dlatego co roku jeden lub dwa projekty dotyczą właśnie ich. W ubiegłym roku były to Karwiny oraz Działki Leśne. W 2010 r. zagospodarowany zostanie teren zieleni w rejonie pętli autobusowej przy ul. 2 Morskiego Pułku Strzelców oraz wybrany teren na Obłużu.

Biuro Ogrodnika Miasta przygotowuje również specjalną niespodziankę na 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych! Na pewno nikt jej nie przeoczy. 

Tak niebawem wyglądać będzie ul. Chwaszczyńska.  Wizualizacja: Biuro Ogrodnika Miasta
Tak niebawem wyglądać będzie ul. Chwaszczyńska.
Wizualizacja: Biuro Ogrodnika Miasta