949 (549) 2010-04-23 - 2010-04-29

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- 27.04 - 30.05.2010 r. - Wystawa „Związki Gdyni z Francją". Wernisaż odbędzie się 25 kwietnia, godz. 16.00. Podczas otwarcia wystawy Marc Petit wygłosi referat pt. „Kampania francuska 1807 r. w Polsce";
- Wystawa Jubileuszowa - Pół wieku Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni 1959/1960 - 2009/2010. W ciągu pięćdziesięcioletniej historii Teatru Miejskiego wielokrotnie zmieniała się jego formuła i nazwa. W salach Muzeum Miasta Gdyni prezentowane są zbiory artystyczne, zgromadzone w archiwum Teatru Miejskiego, dokumentujące życie teatru od 1959 roku do chwili obecnej.
Wystawa czynna do 16 maja 2010 r.
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl
***
Do 20 maja br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa prac Jolanty (Żelaznej) Stapf pn. „Kocham kolor". Ekspozycję stanowią pejzaże, sztafaże oraz przedstawione w formie abstrakcyjnej twarze i portrety.
Autorka jest rodowitą gdynianką, absolwentką Politechniki Gdańskiej (studiowała na Wydziale Budowy Okrętów). Maluje od pięciu lat. Pierwsze prace powstawały pod kierunkiem art. plastyka Henryka Sokalskiego w Osiedlowym Domu Kultury na gdańskim Przymorzu. Tam też miała miejsce pierwsza wystawa tej autorki, kolejna w Osiedlowym Domu Kultury w Gdyni Witominie. Jolanta Stapf kontynuuje naukę malarstwa w gdańskiej Galerii Plastyków im. Mariana Mokwy „Za Murami". Tworząc, najchętniej posługuje się temperą, akrylem i olejem.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malowanych płaskorzeźb Macieja Zabawy „DECHY w galerii „TYGIEL" w lokalu artystycznym „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV k. Hossy). Wystawa czynna jest do 28 kwietnia 2010 r. Maciej Zabawa, absolwent Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu, gdzie w 2007 r. uzyskał dyplom z malarstwa ściennego u prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego i malarstwa sztalugowego u prof. Wojciecha Sadleya. Uprawia malarstwo sztalugowe, zajmuje się ceramiką, rzeźbą i malarstwem na jedwabiu. Bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.www.artinfo.pl/profile. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Galeria Malarzy Gdyni w Centrum Rozrywki Gemini (I piętro) zaprasza na wystawę Bogumiły Gussmann pt. „W cichej przystani". Wystawa czynna codziennie od godz. 12.00 do 20.00 do 7.05.2010 r.
Bogumiła Gussmann od 1974 r. mieszka w Gdyni. Ukończyła Uniwersytet Gdański gdzie studiowała fizykę i dodatkowo astrofizykę. Pomimo zamiłowania do nauk przyrodniczych swój rozwój duchowy realizowała w poezji promując w 2007 r. pierwszy tomik wierszy „miłość...to chabrów zrywanie". Za wiersze „Byli tu" oraz „Noc była gwiaździsta" uzyskała wyróżnienie - V/2007 - w I Konkursie Poetyckim pt. „Życie". W marcu bieżącego roku autorka została laureatką VI Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Nauczycieli „Chromy i Achromy".
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anny Kaczor „Sen o Supraślu" do galerii „PROFILE" w Gdyni przy ul. Wojewódzkiej 7 (Wzgórze św. Maksymilana) w dniach od 19 kwietnia do 10 maja 2010r. w godz. od 12.00 do 18.00; www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11. Anna Kaczor - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, Wydziału Edukacyjno - Filozoficznego Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku i Studiów Podyplomowych - SZTUKA. Pokazuje swoje piękne prace na wystawach indywidualnych. „Sen o Supraślu" - to powrót do lat dziecinnych....Supraśl - jak mówi artystka - to jeden z najbardziej urokliwych zakątków.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113 zaprasza do zwiedzania wystawy „Mała galeria twórców ludowych" prezentującej prace Zbigniewa Formeli z Redy i Bronisława Melzera z Rumi. W skład ekspozycji wchodzi blisko 20 obrazów ukazujących kaszubski krajobraz, architekturę, przydrożne kapliczki i krzyże. Wystawa prezentowana będzie do 30 maja 2010 r.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego Towarzystwa Miłośników Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Mai Wysockiej „Uroda brzydoty", który odbędzie się 29 kwietnia 2010 roku o godz. 17.00 w siedzibie TMG przy ul. Władysława IV 51.
***
Galeria Debiut oraz Zespół Szkół Plastycznych serdecznie zapraszają na wystawę tegorocznych prac dyplompowych absolwentów pt. „DYPLOMY 2010". Wystawa czynna będzie od 23.04 do 7.05.2010 w godz. nauki szkolnej.
***
Z okazji 5. rocznicy powstania Centrum Aktywności Seniora w Galerii Ratusz w Urzędzie Miasta Gdyni (na I piętrze) prezentowana będzie wystawa pt. „TWÓRCZOŚĆ GDYŃSKICH SENIORÓW". Centrum Aktywności Seniora to samorządowa jednostka koordynująca i wspierająca wszelkie działania na rzecz aktywizacji osób starszych na terenie Gdyni. Dzięki tej inicjatywie już blisko 10 tysięcy gdyńskich seniorów korzysta z różnych form spędzania wolnego czasu, w szczególności zajęć kulturalnych, edukacyjnych, ruchowych, hobbystycznych, sportowych oraz integracyjnych.
Wernisaż wystawy pt. „TWÓRCZOŚĆ GDYŃSKICH SENIORÓW", zaplanowany na środę 28 kwietnia o godzinie 16.00, inauguruje obchody jubileuszu Centrum Aktywności Seniora. Prezentowane na wystawie prace przedstawiają różnorodną tematykę, formę i technikę wykonania. Prace, których autorami są seniorzy, powstały w ramach zajęć z malarstwa, rysunku, batiku, witrażu, tkactwa artystycznego, patchworku, florystyki i fotografii cyfrowej, organizowanych lub współfinansowanych przez gdyński samorząd. Wystawę można oglądać do 21 maja 2010 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.