Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
950 (550) 2010-04-30 - 2010-05-06

Policja apeluje do seniorów

Wszystkim nam bardzo zależy na bezpieczeństwie mieszkańców Gdyni. Ogólnopolskie policyjne statystyki wykazują, że osoby starsze są grupą osób, którą przestępcy najczęściej wykorzystują bez skrupułów.

POLICJANCI APELUJĄ:
1. Nie udzielajcie osobom, które do Was telefonują, informacji na Wasz temat, a zwłaszcza na temat Waszej rodziny czy pieniędzy. Szczególnie, jeśli podają się za pracowników banku i pytają o numer konta lub PIN do Waszej karty bankomatowej.
2. Nie opowiadajcie nigdy, co posiadacie i gdzie. I niech tego nie robią Wasze dzieci.
3. Nie przekazujcie pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za Waszych krewnych np. wnuczka, mówiąc, że mają bardzo trudną sytuację lub nadarzyła się niebywała okazja kupna np. auta i proszą Was o pożyczkę na bardzo krótki okres. Często po Wasze oszczędności wysyłają inną osobę, uprzedzając Was telefonicznie o tym fakcie. Nie przesyłajcie również pieniędzy na wskazane przez rozmówcę konto bankowe. Najpierw upewnijcie się czy rozmawiacie rzeczywiście z krewnym. W taki właśnie sposób działają oszuści, którzy tzw. metodą „na wnuczka" chcą Was pozbawić oszczędności.
4. Nie zawierajcie żadnych transakcji ani nie podpisujcie żadnych umów z osobami, które pukają do Waszych drzwi. Gdybyście się rozmyślili i chcieli później złożyć reklamację, może być Wam trudno odzyskać pieniądze.
5. Nie otwierajcie drzwi do mieszkania ani wejściowych na klatkę, otwieranych na sygnał z domofonu osobom, których nie znacie. Jeśli podają się za pracownika instytucji np. administracji, gazowni, elektrowni, zadzwońcie do niej i upewnijcie się, czy rzeczywiście przysłała do Was swojego przedstawiciela. Dobrze byłoby, abyście numery do danej instytucji wcześniej ustalili i spisali np. z rachunków. Ważne jest, aby nie prosić o nie osób, które chcą się dostać do Waszego mieszkania.
6. Jeśli nie możecie potwierdzić takiej informacji telefonicznie, poproście, aby osoba przyszła z sąsiadem, którego znacie.
7. Wpuszczając do domu obcą osobę, nie zostawiajcie jej nawet na chwilę samej. Pukający często prosi o szklankę wody i wchodzi za Wami do mieszkania, idzie do kuchni, a w tym czasie druga osoba, dla Was zupełnie niewidoczna, zagląda do znanych powszechnie schowków np. w szafach, do pościeli, ręczników, ubrań lub pod książki.
8. Wypłacając pieniądze w banku, w bankomacie zwróćcie uwagę, czy ktoś Was nie obserwuje. W razie potrzeby poproście o pomoc pracownika ochrony, wezwijcie taksówkę, aby jak najszybciej dotrzeć do celu.
9. Po odebraniu większej kwoty pieniędzy, należy podzielić ją, w osobnym pomieszczeniu banku, na 2-3 części i schować - najlepiej do wewnętrznych kieszeni marynarki, żakietu, kurtki - nie trzymać całej kwoty w jednym miejscu.
Jeżeli już staliśmy się ofiarą złodzieja lub oszusta powinniśmy niezwłocznie powiadomić policję. Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał.

Pamiętajmy, że łatwowierność, czasem brak doświadczenia, w niektórych sytuacjach mogą zostać wykorzystane przez oszustów i złodziei.