951 (551) 2010-05-07 - 2010-05-13

75 lat gdyńskiej biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna zmieniała się, rozwijała i dorastała wraz z miastem.

30.04.2010 r. wraz ze swoimi licznymi przyjaciółmi, obchodziła jubileusz 75 urodzin w Teatrze Miejskim. Uroczystość była okazją do wspomnień i refleksji, między innymi o tym, jak mieszkańcy ratowali jej zbiory w trakcie II wojny światowej czy też bardziej współcześnie - o narodzinach Nagrody Literackiej Gdynia (minęło już 5 lat!).

Pośród ważnych Gości, szczególny zaszczyt uczyniła swoją obecnością Krystyna Fink - Finowicka, 101-letnia gdynianka, która była jednym z pierwszych pracowników Biblioteki, gdy tworzono placówkę w 1935 r.

Z okazji Miejskiego Dnia Bibliotekarza, prezydent Gdyni Wojciecha Szczurka, nagrodził szczególnie zasłużonych pracowników gdyńskich bibliotek (różnych instytucji). Również dyrektor MBP Violetta Trella wyróżniła nagrodami osiem osób ze swojego zespołu, które odpowiadają za wiele udanych przedsięwzięć Biblioteki, i to najrozmaitszych.

Gdyńska biblioteka, posiada obecnie w zbiorach ponad 573 tys. woluminów. Czytelnicy odwiedzają każdego roku placówki MBP blisko 500 000 razy, wypożyczają do domu ok. miliona woluminów, a na miejscu korzystają z ok. 300 000 wydawnictw książkowych, multimedialnych i czasopism.

Obecnie MBP to 24 placówki, w tym filie oraz biblioteki specjalistyczne: Czytelnia Naukowa (czytelnia książek i czasopism) i Ośrodek Informacyjno - Bibliograficzny, Wypożyczalnia Naukowa - jedyna wypożyczalnia książek naukowych i popularnonaukowych w Trójmieście (ogólnodostępny program LEX Polonica Maxima) oraz Czytelnia Popularnonaukowa, która po podpisaniu przez MBP umowy o współpracy z Wyższą Szkołą Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w 2001 r., została przemianowana na Gdyńską Bibliotekę Akademicką.