954 (554) 2010-05-28 - 2010-06-03

Gdynia otwiera oczy i uszy na mamy

Oswoić dzieci ze zjawiskiem niepełnosprawności - to główny cel trzech książeczek z serii „Porozmawiajmy o uczuciach" Fundacji „Otwórz Oczy", za które otrzymała medal tegorocznej edycji konkursu „Gdynia bez barier". „Moja mama jeździ na wózku" Magdaleny Karowskiej-Koperwas oraz „Moja mama nie słyszy" i „Moja mam nie widzi" Marzeny Rydzewskiej na razie zostały wydane w tysięcznym nakładzie przez Urząd Miasta Gdyni. Trafią do bibliotek szkolnych i miejskich.
Książeczki mają ułatwić rozmawianie z dziećmi o niepełnosprawności rodziców i pomóc zrozumieć małym odbiorcom ich świat. Dialog, otwarte mówienie o uczuciach, również tych negatywnych, może rozwiązywać i zapobiegać trudnym sytuacjom związanym z niezrozumieniem, odrzuceniem czy wyśmiewaniem ze strony rówieśników. Projekt uświadamia, że niepełnosprawność nie stanowi bariery dla spełnienia w macierzyństwie. Autorki wybrały formułę terapeutycznego opowiadania - bogato ilustrowanego, opisującego codzienne, banalne sytuacje, w jakich mogą się odnaleźć mali odbiorcy książeczek. Książeczki są elementem autorskiego programu „Otwórz oczy na mamy", na którym opiera się działalność fundacji. Wydawnictwa mogą być wykorzystane przez nauczycieli, gdyż ułatwiają przeprowadzenie zajęć w grupie przedszkolnej bądź klasie szkolnej (w klasach I-III).
Fundacja „Otwórz Oczy" działa od pięciu lat. Zajmuje się problematyką osób niepełnosprawnych. Dotychczas przeprowadziła akcję „Chroń swoje oczy", której elementami były m.in. lekcje integracyjne poświęcone zjawisku niepełnosprawności oraz ulotka tłumacząca zasady pomocy osobom niewidomym, a także wydała „Poprawkę na miłość" - tomik wierszy niepełnosprawnej poetki.
Więcej informacji o fundacji na stronie internetowej: www.otworzoczy.pl