955 (555) 2010-06-04 - 2010-06-10

Trzeźwo myśląc - część XIV

Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni, ul. Reja 2a, przekazuje Państwu informacje dotyczące problemu uzależnień i terapii. Oto część czternasta cyklu. Osoby, które zechcą dowiedzieć się więcej, mogą kontaktować się z pracownikami ośrodka pod nr tel. 58 621 61 35, fax 58 621 61 35, e-mail: narko@opitu.pl.

W „Trzeźwo myśląc ..." ostatnia część mitów i faktów na temat narkotyków. Najwięcej mitów powstało na temat marihuany. Przez większość młodych ludzi jest ona traktowana jako niewinna używka. Co gorsza również niektóre media i autorytety wypowiadają się o marihuanie jako o „miękkim" narkotyku. Oto niektóre mity na jej temat:

MIT: Marihuana nie uzależnia
FAKT: Marihuana nie uzależnia fizycznie, lecz bardzo silnie uzależnia psychicznie. Oczywiście są osoby, które spróbowały i się nie uzależniły, ale tak jest również z alkoholem. Ktoś, kto ma predyspozycje do uzależnień, będzie miał potężny problem z jej odstawieniem. Szczególnie narażeni są młodzi ludzie, którzy mają jeszcze nie całkiem dojrzały system nerwowy.

MIT: Marihuana jest czystym, ekologicznym narkotykiem
FAKT: Na nielegalnym rynku bardzo rzadko dostępna jest naturalna marihuana. Tak było w 70-tych lub 80-tych latach. To, co dzisiaj można kupić, jest genetycznie zmodyfikowane (wielokrotnie silniejsze od naturalnej marihuany). Często jest pryskana np. muchozolem i innymi niebezpiecznymi substancjami, po to żeby bardziej „kopało". Zdarza się też marihuana z domieszką heroiny, która uzależnia również fizycznie.

MIT: Marihuana jest lekarstwem na wiele chorób
FAKT: Do celów medycznych używane były lub nadal są inne narkotyki, np. stosowana przeciwbólowo morfina, pochodne amfetaminy, kokaina do miejscowego znieczulenia itp. Ale każdy silny lek ma działania uboczne. W prawie 100% przypadków palacze marihuany stosują ją tak naprawdę do „leczenia" emocji, z którymi sobie nie radzą, a nie raka, astmy czy stwardnienia rozsianego.

MIT: Marihuana jest zupełnie nieszkodliwa
FAKT: Prawdą jest, że marihuany nie można przedawkować jak heroiny i umrzeć w wyniku bezpośredniego działania. Natomiast użytkownika marihuany może spotkać śmierć lub ciężkie kalectwo z przyczyn pośrednich np. depresji, psychoz, jazdy samochodem pod jej wpływem. Znane są liczne przypadki samobójstw lub prób samobójczych osób, które używają marihuanę (niektóre nie były nawet uzależnione!). Palenie marihuany może też spowodować poważne zmiany genetyczne u dzieci, których matki lub ojcowie są jej użytkownikami. Ma też działanie motywacyjne, które powoduje, że człowiek palący marihuanę porzuca dotychczasowe aktywności, które dotąd były jego pasją. Pojawiają się poważne problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, co często powoduje kłopoty z nauką szkolną.

MIT: Marihuana powinna być legalna, ponieważ tak jest w cywilizowanych krajach np. w Holandii
FAKT: Marihuana jest legalna w Holandii w bardzo ograniczonym zakresie - tylko w tzw. coffeshopach, dla pełnoletnich i niekarane jest posiadane niewielkich ilości na własny użytek. Tak przynajmniej stanowi prawo. W Czechach nie ma legalizacji narkotyków, tylko powrócono do niekarania za posiadanie dawek na własny użytek. Legalizacja jakiejkolwiek substancji psychoaktywnej nie oznacza jej nieszkodliwości. W Polsce alkohol jest legalny, a póki co jego używanie zbiera najbardziej tragiczne żniwo - wypadki drogowe, przemoc, uzależnienie.  

ikona