955 (555) 2010-06-04 - 2010-06-10

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Wystawa stała „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem";
- Wystawa „15-tu w biegu" - czynna do 10.06.2010 r.
- Wystawa Krzysztofa Kosowskiego „W stronę Dzbanogrodu" do 27.06.2010r.; Wystawa ukazuje świat fantastycznych form z pogranicza jawy i snu. Malarstwo artysty przenosi odbiorców w przestrzeń wyobraźni, w której wszystko jest możliwe, a najbardziej nieprawdopodobne kształty nabierają realnych wymiarów. To świat baśni, do którego z przyjemnością otwiera się drzwi i który odkrywa surrealistyczną cudowność z niespotykaną lekkością prezentacji.
- wystawa stała, eksponowana w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00.
Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl
***
W gdyńskiej Galerii „Ratusz" można oglądać wystawę „Listy do Syna", na którą składają się fotografie Chrisa Niedenthala oraz listy Wioletty Mikusek. Inspiracją do powstania zdjęć stały się przelane na papier refleksje i niepokoje spisane przez matkę i adresowane do syna, który urodził się z wadą genetyczną - zespołem Downa. Fotografie ukazują matki w ich naturalnych sytuacjach życiowych, we własnych mieszkaniach lub w ich pobliżu. Każda z nich pełna jest ciepła i miłości. Ich życie niewiele różni się od życia innych matek, poza tym drobnym szczegółem - wadą genetyczną dziecka. Autor zdjęć, Chris Niedenthal, od wielu lat zajmuje się w swej twórczości fotograficznej osobami niepełnosprawnymi. Wystawa składa się z 10 portretów kobiet z dziećmi z trisomią 21. Towarzyszące zdjęciom autentyczne listy, napisane przez Wiolettę Mikusek, stanowią swoiste motto wystawy, będąc jednocześnie komentarzem do prezentowanych fotografii. Wystawę Galerii Ratusz (na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni) można oglądać do 25 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
***
W Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 1 na Obłużu prezentowana jest wystawa prac Jony Jung - ilustratorki takich książek dla dzieci jak „Florka", „Kosmita".
Książka „Maleńkie Królestwo Królewny Aurelki" ilustrowana przez artystkę zwyciężyła w konkursie na książkę dla dzieci „Przecinek i kropka". Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Obłuże.
Wystawa potrwa do końca czerwca br. 
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Katarzyny Koniecznej - Kałużnej i Karoliny Sprung - Zalewskiej w galerii „Profile" w Gdyni, Wzgórze św. Maksymilana (ul. Wojewódzka 7). Wystawa będzie czynna do 12 czerwca 2010 r., www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11. Wystawa została częściowo sfinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Do 24 czerwca 2010 r. w Galerii Engel prezentowana będzie wystawa „3D". Nazwa jest przekorną kompilacją od imion twórców: Doroty Gulbierz, Doroty Urbaniak-Pełki oraz Dariusza Twardocha. Prezentują oni swoje prace z zakresu trzech dziedzin sztuk plastycznych: ceramiki, biżuterii oraz malarstwa pastelowego. Duża część prac artystów została specjalnie zaprojektowana i wykonana, aby tematycznie związać się z filmem i teatrem. Otwarte od poniedziałku do piątku od 11.00 - 19.00. W sobotę od 11.00 - 15.00. Wstęp wolny. Galeria Engel, Gdynia, ul. Świętojańska 56 (naprzeciwko Pomnika Harcerzy); www.galeriaengel.pl
***
Do 17 czerwca br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych ul. 3 Maja 27/31, prezentowana będzie wystawa pn. „Poszukiwania". Autorami prac są uczestnicy zajęć z arteterapii, prowadzonych przez Stowarzyszenie „Aktywni dla Zdrowia".Wystawa jest efektem poszukiwań własnego środka wyrazu każdego z twórców. Prace cechuje zarówno różnorodność tematów jak i technik wykonania (akwarela, akryl, pastel, węgiel, tusz). Tytułowe poszukiwania to nigdy niekończący się proces, droga nierzadko wyboista. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Galeria „Od czasu do czasu...", ul. Armatorów 31, zaprasza na wystawę prac prof. Jerzego Mierzejewskiego, która otwarta będzie do 29.06.2010 r. Jerzy Mierzejewski (ur. 1917 r.) w latach 1937-1939 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Mieczysława Kotarbińskiego. Przez szereg lat związany był z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną i Filmową w Łodzi, wykładał rysunek i zagadnienia plastyki w filmie, pełnił funkcje dziekana Wydziału Operatorskiego i Wydziału Reżyserii a następnie prorektora uczelni. Jednocześnie stale malował i wiele podróżował. Jest laureatem m.in. nagrody im. Jana Cybisa za rok 1997. W 2006 r. został uhonorowany najwyższą godnością akademicką doktoratem honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.
Galeria otwarta jest od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 oraz w soboty w godz. 11.00-16.00; www.galeriaoddo.pl.
***
Na Skwerze Kościuszki w Gdyni do 6 czerwca oglądać można wystawę plenerową zdjęć z filmu „Czarny Czwartek. Gdynia'70". Wystawa składa się z 19 fotografii z planu filmowego. Fotografie przedstawiają zarówno sceny z filmu, jak i pracę ekipy na planie. Autorami zdjęć są trójmiejscy fotografowie, częściowo zawodowi, częściowo amatorzy, dla których fotografia jest pasją. Ideą było to, aby każdemu fotografowi, który przyszedł na plan i spędził długie godziny, często w mało przychylnych warunkach atmosferycznych, podziękować za obecność i zapewnić przynajmniej jedno miejsce na wystawie.
Fotografowie: Maria Gąsecka - fotosista filmu „Czarny Czwartek. Gdynia'70", Marta Skibińska, Maciej Filipiki, Jakub Maliński, Andrzej Gojke, Kamil Gozdan - Gazeta Wyborcza, Dariusz Kula.
Artystą, który zaprojektował wystawę, jest gdyński grafik Mateusz Misztal, który również od samego początku pracuje przy filmie, m.in. przy scenografii.
***
Rada Dzielnicy Wzgórze Maksymiliana zaprasza na Wystawę w Muzeum Miasta w Domku Abrahama ul. Starowiejska pt. „Gdynia oczami młodzieży ze Wzgórza" w dniach do 7.06.2010 r. Na wystawie zaprezentowane będą najlepsze prace fotograficzne młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 oraz rękodzieło dawne i współczesne (m.in. decoupage, prace w glinie, malowanie na szkle) autorstwa dzieci z SP nr 23 oraz zaproszonych do współpracy gości. W programie interaktywne pokazy, nietypowe fotograficzne instalacje oraz gawęda Marzeny Usarek o gdyńskich tradycjach. Projekt współfinansowany przez Prezydenta Miasta Gdyni. Organizator: Akademia Europa
***
Do 6 czerwca br. Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zaprasza na wystawę pt. „Nasze inspiracje Gdynia, morze i nie tylko". Autorem wystawy jest grupa twórcza działająca przy ZMCH Polska YMCA Ognisko w Gdyni, w ramach Uniwersytetu III Wieku. W zajęciach w YMCA uczestniczy około 25 osób tworząc dwie grupy. Wiele z nich ma już swoje osiągnięcia artystyczne, uczestnicząc w życiu wystawienniczym amatorskiego środowiska twórczego w Gdyni. Członkowie grupy są bardzo aktywni twórczo. Będzie to już piąta wystawa kończąca rok edukacyjny, wszystkie prezentowane były w Małej Galerii Klubu MW. Wystawa czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Galeria Debiut w Orłowie zaprasza na wystawę grafiki „Lettra". Wystawa czynna będzie do 20.06.2010 r w dni nauki szkolnej w godz. 8.30 - 15.00, w czwartki 8.00 - 18.00.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Joanny Bentkowskiej - Hlebowicz „PORTY" do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV koło Hossy) do 30.06.2010. Joanna Bentkowska - Hlebowicz ukończyła studia na Wydziale Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Plastycznej w Olsztynie. Dyplom w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Kiejstuta Bereżnickiego obroniła w 1997 roku. Obecnie pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie. Na wystawie „PORTY" prezentowane będą obrazy z ostatnich trzech lat wykonane w technice akrylu na płótnie. www.artinfo.pl/profile
Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia. 

ikona